MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku za 2022 - dodatkowe przelewy ze względu na Polski Ład. Mamy wyliczenia netto zwrotu podatku

KK
Zwrot podatku za 2022 rok otrzymają osoby, które w swoich zeznaniach podatkowych miały nadpłatę podatku.Przejdź dalej i zobacz, jaki zwrot podatku dostaniesz >>>
Zwrot podatku za 2022 rok otrzymają osoby, które w swoich zeznaniach podatkowych miały nadpłatę podatku.Przejdź dalej i zobacz, jaki zwrot podatku dostaniesz >>>archiwum Polska Press
Ministerstwo Finansów poinformowało, kto otrzyma zwrot podatku za 2022 roku. Na przelew z Urzędu Skarbowego mogą liczyć pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci, rodzice samotnie wychowujący dwoje dzieci oraz rodziny z dziećmi. Dodatkowe zwroty wynikają ze zmian przeprowadzonych w Polskim Ładzie.

Zwrot podatku za 2022 rok dla wielu Polaków będzie dużo wyższy niż w poprzednich latach. To efekt zmian podatkowych, które miały miejsce w ubiegłym roku. Przypomnijmy, od 1 lipca 2022 r. podatek PIT został obniżony z 17 do 12 proc. Niższa stawka w zaliczkach była stosowana od lipca, natomiast w rozliczeniu już od 1 stycznia. W związku z tym, Urząd Skarbowy musi zwrócić nadpłacony podatek milionom Polaków.

Ministerstwo Finansów poinformowało, kto otrzyma zwrot podatku za 2022 roku. Na przelew z Urzędu Skarbowego mogą liczyć pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci, rodzice samotnie wychowujący dwoje dzieci oraz rodziny z dziećmi.

Te osoby dostaną zwrot podatku

Zwrot nadpłaconego podatku otrzymają pracownicy etatowi zarabiający od 3 200 do 10 300 zł oraz powyżej 12 800 złotych brutto. Pieniądze z Urzędu Skarbowego otrzymają też wszyscy zleceniobiorcy. Na przelew mogą też liczyć emeryci, którzy otrzymują świadczenia w wysokości od 2 500 zł do 9 300 zł oraz powyżej 12 800 zł brutto.

Zwrot podatku dostaną również podatnicy korzystający z preferencji podatkowych, m.in. osoby samotnie wychowujące dwoje dzieci oraz małżonkowie rozliczający się wspólnie i wychowujący dwójkę dzieci.

Mamy wyliczenia zwrotu podatku za 2022 rok. Prezentujemy, ile pieniędzy otrzymasz z Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów podało szacunkowe kwoty, jakie mogą wpłynąć na twoje konto! Szczegóły w galerii poniżej.

PIT - zwrot podatku za 2022

Zwrot podatku za 2022 rok otrzymają osoby, które w deklaracji podatkowej miały nadpłatę podatku. Urząd Skarbowy może dokonać zwrotu podatku na rachunek bankowy podatnika, przekazem pocztowym lub w kasie urzędu.

Warunkiem zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy jest wcześniejsze zgłoszenie numeru konta do organu podatkowego. Można go wskazać w składanym zeznaniu lub złożyć głoszenie aktualizacyjne.

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Podatnicy, którzy deklaracje podatkowe złożyli elektronicznie, zwrot podatku otrzymają w ciągu 45 dni, natomiast osoby, które swoje zeznania podatkowe złożyły w formie papierowej, na pieniądze będą musiały poczekać do 90 dni. Ministerstwo Finansów większość przelewów realizuje jednak w ciągu 10-14 dni od złożenia deklaracji podatkowej.

20 kwietnia Ministerstwo Finansów podało, że podatnicy złożyli już ponad 6 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów zwróciło już podatnikom ponad 10 miliardów złotych. Wiceminister finansów Artur Soboń szacuje, że resort finansów przeznaczy łącznie ok. 18 mld złotych na zwroty podatku za 2022 rok.

Ulgi podatkowe a zwrot podatku

Podane w tabelach kwoty nie uwzględniają ulg, które można odliczyć od podatku. Jeśli planujesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, rehabilitacyjnej, na leki bądź jakiejkolwiek innej, możesz otrzymać jeszcze wyższy zwrot podatku za 2022 rok niż przedstawiają to wyliczenia.

Dopłata podatku - wyliczenia

Jak poinformował resort finansów, są również osoby, które muszą się liczyć z dopłatą podatku za 2022 rok. Kto powinien się na to przygotować? Sytuacja dotyczy przede wszystkim kilku źródeł dochodu, m.in. naliczania zaliczek zgodnie z zasadami z 2021 r. lub przekroczenia progu dochodowego.

- W rozliczeniu PIT za 2022 r. dopłat do podatku będzie mniej, niż zwykle było. W 2021 r. podatników dopłacających do swojego PIT było około 2 mln. Szacujemy, że w tym roku będzie to około 1,2 mln podatników - informował Artur Soboń, wiceminister finansów.

Dopłata w rozliczeniu rocznym u tych podatników będzie stanowiła zwrot kwot, którymi podatnik dysponował w wyższej wysokości w trakcie roku.

Do kiedy zwrot podatku za 2022 rok?

Od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznanie podatkowe za 2022 rok za pomocą usługi Twój e-PIT. Z tego sposobu mogą skorzystać osoby, które rozliczają się na formularzu PIT-37 i PIT-36. Po zalogowaniu się można uzupełnić ulgi i odliczenia, a następnie zaakceptować rozliczenie.

W tym roku podatnicy mogą przekazać aż 1,5 proc. swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Do tej pory, był to 1 proc.

Czasu na rozliczenie się ze skarbówką zostało już coraz mniej. Deklaracje podatkowe możemy składać do 2 maja (wtorek). Z uwagi na fakt, iż 30 kwietnia przypada w niedzielę, a 1 maja wypada święto, mamy dwa dni więcej na złożenia zeznania podatkowego za 2022 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zwrot podatku za 2022 - dodatkowe przelewy ze względu na Polski Ład. Mamy wyliczenia netto zwrotu podatku - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska