Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyje nam się na słabą trojkę

Redakcja
Gorzowianie źle ocenili służbę zdrowia.
Gorzowianie źle ocenili służbę zdrowia. fot. S. Woltański
W piątek zdobyliśmy wstępne wyniki badań jakości życia w mieście. Najgorzej wypadła służba zdrowia i rynek pracy.

Program badawczy prowadzi magistrat wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu w Gorzowie. Ankieterzy przepytali 650 osób. Mieli oni ocenić w skali 1 do 5 sytuację życiową, warunki pracy i mieszkania, bezpieczeństwo, poziom edukacji, kultury i możliwości spędzania wolnego czasu.

Gorzowianie uznają ogólną jakość życia jako przeciętną - średnia ocena wynosi 2,9 na 5 punktów. Najgorzej ocenili służbę zdrowia - średnia to 2,3. - Najwięcej uwag w tej sferze ludzie mieli do specjalistów i szpitala. Do lekarzy rodzinnych nie - tłumaczy dr Katarzyna Cheba, koordynatorka badań z WSB.

Marne pensje
Mieszkańcy słabo ocenili szanse na znalezienie dobrej pracy i zarobki - zaledwie 2,4 punktów na pięć. Możliwość spędzania wolnego czasu, czystość środowiska i komunikacja miejska również dostały mniej niż trzy punkty.

Za to ankietowani uznali, że mamy dobre warunki mieszkaniowe (3,1), możliwości kształcenia się (3,2) i wygodę robienia zakupów (3,6). - Ludzie chwalili ilość dużych i małych sklepów. Ale dodawali też punkty za Askanę, która wkrótce ma działać - dodaje dr Cheba.

Choć wyniki nie są wysokie, z badań można wnioskować, że mieszkańcy są optymistami - we wszystkich tych obszarach spodziewają się poprawy.

Wyniki ankiet teraz poddawane są szczegółowym analizom. - A te zostaną przekazane do radnych, urzędników i instytucji, których badania dotyczyły. Ma to ułatwić zarządzanie miastem i pomóc wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców - twierdzi Bogusław Bukowski, kierownik z wydziału rozwoju i promocji Urzędu Miasta w Gorzowie.

Sprawdzą dokładniej

Badania jakości życia w Gorzowie będą prowadzone regularnie. Wiosną będą badane wszystkie obszary, a jesienią jeden z nich będzie pogłębiany. - Jeszcze w tym roku sprawdzimy, jakie jest poczucie bezpieczeństwa mieszkańców - zapewnia Bukowski.

Badania jakości życia od kilku lat prowadzone są już w Poznaniu. - Korzysta z nich choćby policja, miasto sprawdza, czy plan rozwoju spełnia oczekiwania ludności - informuje Anna Wawdysz z poznańskiego wydziału promocji. Poznań wydał też foldery, na których przedstawia opinię mieszkańców o mieście jako zachętę dla inwestorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska