17-latek z Gorzowa jest jednym z najtęższych umysłów w dziedzinie hodowli owadów egzotycznych.

Jacek Katos
Ma zaledwie 17 lat, a już zalicza się do najtęższych umysłów w Polsce w dziedzinie hodowli owadów egzotycznych. Podczas InsectDay organizowanego przez Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze był jednym z dwóch gości honorowych. Pierwszy z nich to Sylwester Bubel, profesjonalny hodowca z 30-letnim stażem, którego sylwetkę już przybliżaliśmy. Drugi to Kajetan Bielicki siedemnastoletni profesjonalny hodowca z Gorzowa Wlkp.

Jako siedmiolatek otrzymał na urodziny patyczaka rogatego. Dzień później dokupił sobie straszyki diabelskie. Od tamtej pory przez jego hodowlę przewinęło się około czterysta gatunków owadów; straszyków, pajęczaków, modliszek, skorpionów i motyli.

Kajetan Bielicki uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej Curie w Gorzowie Wielkopolskim. Jest dwukrotnym stypendystą naukowym miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Od dwóch lat jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zajął też I miejsce w Międzynarodowym konkursie na projekty naukowe, organizowanym przez instytut IHP we Frankfurcie nad Odrą.
Jest laureatem Konkursu Przedmiotowego z Biologii w drugiej klasie gimnazjum, co otworzyło mu drogę do wymarzonego liceum.
A w tym roku został przyjęty do grona stypendystów Klubu Rotary Gorzów Wielkopolski. Został też nominowany do stypendium prezesa rady ministrów.

Na swojej drodze w gromadzeniu wiedzy z pewnością pomógł mu indywidualny tok nauczania z biologii, jaki w drugiej i trzeciej klasie gimnazjum pobierał pod okiem wicedyrektor II LO Grażyny Szczepańskiej.

Kajetan Bielicki nie ma ulubionego gatunku. Ponieważ według niego wszystkie owady są równie fascynujące i godne naszego podziwu. Choć grupę której hodowlę szczególnie sobie upodobał to straszykowate (Phasmatodea). Przypomnijmy, że do tej rodziny należą patyczaki - te które "udają" patyki, liśćce - podobne do liści. Oraz najliczniejsza grupa straszyki czyli te które w na drodze ewolucji wykształciły w obronie przed drapieżnikami upodabnianie się swoim wyglądem do ... strasznych owadów.

Owady, które według niego są najtrudniejsze w hodowli a za razem te z których jest najbardziej dumny to liśćce. Rozmnażanie ich, hodowla od jaja do imago wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania, a jednocześnie daje najwięcej satysfakcji. Szczególnym wyróżnieniem jest dla Kajetana kilkukrotnie już uzyskanie żółtej, pomarańczowej, a nawet czerwonej formy barwnej u tych stworzeń.

Wybór gatunków bezproblemowych w utrzymaniu jest bardzo szeroki, każdy wielbiciel przyrody, który zechce rozpocząć swoją przygodę z owadami znajdzie coś dla siebie. Patyczaki rogate, straszyki diabelskie, modliszki gwinejskie - to tylko niektóre z setek wariantów dostępnych dla nowicjuszy! - radzi 17 letni fascynat mikroświata.

Dla tych którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o hodowli owadów egzotycznych odsyłamy na stronę internetową na Facebooku którą prowadzi Kajetan - superINSECT - hodowla owadów egzotycznych. A jeśli ktoś zapragnąłby prywatnych i bardziej obszernych konsultacji z Kajetanem Bielickim to może z nim porozmawiać na Poznańskich Giełdach Terrarystycznych, których jest częstym gościem.

ZOBACZ KONIECZNIE:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie