22 marca to Światowy Dzień Wody! W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Woda dla pokoju”

Artykuł sponsorowany ZIELONOGÓRSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA

„Woda to nasza wspólna przyszłość i musimy działać razem, aby dzielić się nią sprawiedliwie i zarządzać nią w sposób zrównoważony... /Audrey Azoulay - Dyrektor Generalny UNESCO/

Woda odgrywa kluczową rolę dla stabilizacji i dobrobytu na świecie. Trzeba wiedzieć o tym, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka, a niestety według szacunków UNICEF w 2050 r. nawet 7 miliardów ludzi w 60 krajach może cierpieć z powodu niedostatku wody pitnej. [Raport UNESCO „Water for prosperity and peace”].

Bez wody nie ma życia i rozwoju. Na co dzień wielu nie dostrzega jej roli, bo stale jest dostępna. Jednak nie wszędzie. Istnieje potrzeba umożliwiania dostępu do wody dla wszystkich. Tylko realizowanie wspólnych polityk i strategii w obszarach energetyki i gospodarki wodnej pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa wodnego, żywnościowego i energetycznego na świecie. Możemy to osiągnąć poprzez:
- zrównoważoną gospodarkę wodną, realizację praw człowieka w zakresie dostępu do wody i urządzeń sanitarnych, wspieranie zdrowia ludzkiego, łagodzenie skutków zmian klimatu i zdarzeń ekstremalnych, a także utrzymanie i przywracanie ekosystemów.
Woda jest dobrem wspólnym, ale i ograniczonym zasobem, dlatego trzeba nią racjonalne gospodarować.

Wspólna praca w kierunku pokojowego zarządzania zasobami słodkiej wody i ich wykorzystywania przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Wody na poziomach lokalnym, krajowym i międzynarodowym w różnych uwarunkowaniach politycznych, gospodarczych i ekonomicznych państw.

Dlatego tylko w wyniku partnerstwa i współpracy różnych interesariuszy w skali lokalnej jak również globalnej, jasna wspólna wizja celów przyniesie rezultaty. Bardzo ważne jest wspólne rozumienie problemów, bo za każdym z nich stoi człowiek.

Wszystkie rozwinięte państwa obejmują sektor wodociągowo-kanalizacyjny szczególną ochroną. Odgrywa on kluczową rolę dla funkcjonowania cywilizacji.
Ataki na infrastrukturę krytyczną stanowią zagrożenie i to od działań ochronnych w tym obszarze będzie zależało funkcjonowanie społeczeństw i gospodarek w poszczególnych krajach.

Światowe zapotrzebowanie na wodę bardzo wzrosło. Powodów jest wiele: wzrost populacji, rosnąca konsumpcja i zmiany klimatyczne. Niezwykle istotny jest sposób w jaki produkujemy nasze jedzenie i przedmioty codziennego użytku. Bo przecież woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Każda rzecz, transport, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji. Zasoby wody maleją.

Nieodpowiednie gospodarowanie wodą związane z industrializacją, urbanizacją, intensywnym rozwojem rolnictwa, to tylko niektóre z czynników wpływających na ekonomiczny niedobór wody. Futurolodzy przewidują w przyszłości wojny o wodę. Wszyscy musimy zadbać, aby tego surowca nie zabrakło. To nasza wspólna odpowiedzialność.

Tymczasem dzisiaj podpowiadamy, jakie nawyki są proekologiczne, jak każdy z nas może zatroszczyć się o środowisko.

Szanujmy wodę, która użytkujemy!

• Pijmy wodę z kranu, nie butelkowaną. Jest tańsza i zdrowsza! Należy codziennie, wielokrotnie uzupełniać ilość wody w organizmie. Musi to być przynajmniej 2-2,5 litra na dobę. Woda z wodociągu jest stabilna mikrobiologicznie, zawsze świeża, ponieważ następuje jej bieżąca wymiana w całym układzie sieci wodociągowej. Ta woda ma stale monitorowane parametry fizykochemiczne. Picie kranówki zmniejsza zużycie butelek plastikowych. Chronisz również siebie i środowisko przed zanieczyszczeniem mikroplastikiem.
• Nie zmywajmy naczyń ręcznie, zużywa się do tego średnio 90 litrów wody, zmywarka zużywa jej znacznie mniej.
• Uszczelnijmy instalacje, to dobry sposób na niewidoczne straty wody.
• Używajmy słabszego strumienia wody podczas mycia rąk.
• Polecamy szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Krótka kąpiel pod prysznicem to tylko kilkanaście litrów wody, a pełna wanna to aż kilkaset litrów!
• Wykorzystujmy deszczówkę do nawadniania ogrodów.

Woda w Zielonej Górze.

tekst

Zanim woda trafi do naszych kranów jest starannie oczyszczana i uzdatniana. Po drodze kontrolują ją specjaliści oraz zaawansowane technologicznie urządzenia.

W Wodociągach w Zielonej Górze stosujemy dezynfekcję wody w możliwe niskich dawkach. Nie używamy chloru, a zastąpiono go wyczuwalnym dwutlenkiem chloru. Na lokalnych stacjach Dzielnicy Nowego Miasta stosowany jest podchloryn sodu.

Zielona Góra korzysta z 12-stu źródeł zaopatrzenia w wodę: rzeki Obrzycy, okresowo z wód podziemnych w pradolinie Odry - tzw. ujęcie „Stary lewar” w Zawadzie, ujęcie wody podziemnej „Zacisze”, oraz z wód podziemnych ujmowanych ze studni przy ul. Zjednoczenia oraz z 8 ujęć lokalnych na terenie Dzielnicy Nowe Miasto Zielona Góra.

Jakość wody dla zaopatrzenia Zielonej Góry jest stale monitorowana przez Laboratorium ZWiK oraz Sanepid. Badania potwierdzają zgodność z wymaganiami prawnymi obowiązującymi w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Spółka regularnie publikuje na swojej stronie internetowej wyniki badań: https://www.zwik.zgora.pl/woda.../woda/tabele-jakosci-wody/

Uwaga! Na jakość kranówki ma wpływ także stan rur, którymi płynie. Wodociągi odpowiadają za zimną wodę w głównej sieci. Przypominamy, że o wewnętrzne instalacje i przyłącza powinni dbać zarządcy budynków lub ich właściciele.

Woda to nie wszystko… efektem zużytej wody są ścieki, o kanalizację też musimy zadbać!

Wielu mieszkańców traktuje odpływy kanalizacyjne jak kosze na śmieci. Do kanalizacji wrzucane są najróżniejsze rzeczy, które nie tylko mogą tworzyć problemy tj. zatory w sieci kanalizacyjnej ale również stanowią zagrożenie dla pożytecznych mikroorganizmów, które oczyszczają ścieki w oczyszczalniach.

Do kanalizacji wrzucamy setki ton odpadów rocznie. Śmieci w sieci powodują zatory i są przyczyną awarii. Utrudniają oczyszczanie ścieków. Dlatego nie wyrzucajmy do kanalizacji śmieci!

Woda i ścieki to naczynia połączone. Na jakość wody, która dostaje się do środowiska po oczyszczeniu ma wpływ to, czym ją zanieszczamy, dlatego do sieci kanalizacyjnej nie należy wrzucać przede wszystkim: zużytych artykułów higienicznych i opatrunkowych, leków i chemikaliów, tłuszczów, resztek jedzenia oraz włosów.

Wrzucając śmieci do kanalizacji szkodzimy przede wszystkim sobie. A oto skutki takich działań:

- wybijanie ścieków w piwnicy budynku, brak odprowadzenia ścieków, zatory, zapychanie rur kanalizacyjnych, wzrost populacji szczurów w kanałach, uciążliwy, przykry zapach z kanalizacji.

Jak widać wiele zależy od nas konsumentów i użytkowników. Wystarczy, że zmienimy nasze codzienne nawyki, a przyczynimy się w ten sposób bezpośrednio do ochrony środowiska wokół nas!

tekst

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska