Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41. rocznica Gorzowskiego Sierpnia. Obchody Dnia Wolności i Solidarności w Gorzowie

Redakcja
Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę.
Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę. Lubuski Urząd Wojewódzki
Dokładnie 41 lat temu doszło do największej demonstracji politycznej na Ziemi Lubuskiej. W godzinie tamtych wydarzeń, pod Białym Krzyżem przy katedrze w Gorzowie, kilkadziesiąt osób złożyło wiązanki kwiatów. To nie koniec tegorocznych obchodów Dnia Wolności i Solidarności w Gorzowie...

Przypomnimy: 31 sierpnia 1982 r. w Gorzowie doszło do demonstracji politycznej, w której uczestniczyło co najmniej 5 tys. osób - a niektóre źródła mówią, że w kulminacyjnym momencie wokół katedry zgromadziło się nawet 10 tys. mieszkańców! - które protestowały przeciwko trwającemu wówczas dziewiąty miesiąc stanowi wojennemu. Pamięć o tamtych wydarzeniach i osobach, które postawiły się komunistycznemu reżimowi, wciąż jest żywa.

Złożyli kwiaty, odsłonią pamiątkową tablicę

Obchody 43. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz 41. rocznicy „Wydarzeń Sierpnia 82 roku" rozpoczęły się w Gorzowie złożeniem kwiatów pod Białym Krzyżem „Solidarności” oraz pod pomnikiem ks. Witolda Andrzejewskiego na Starym Rynku.

O godz. 18.30 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Żeromskiego 22. Mszy przewodniczył biskup Tadeusz Lityński.

Zaraz po mszy świętej odsłonięta została tablica informacyjna, prezentująca historię Białego Krzyża Solidarności na ścianie kościoła przy ul. Żeromskiego 22.

- W ten sposób chcemy oddać hołd ludziom, którzy powiedzieli stanowcze „nie” władzy komunistycznej - mówił nam dzień przed obchodami Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący gorzowskiej "Solidarności".

Nie bez powodu Biały Krzyż jest tak ważny 31 sierpnia każdego roku...

Nie jest zbiegiem okoliczności to, że kwiaty rokrocznie składane są właśnie pod Białym Krzyżem stojącym przy katedrze.
Przypadkiem nie jest oczywiście też to, że na tablicy, która pojawi się na ścianie kościoła przy ulicy Żeromskiego, opisana będzie jego historia. To właśnie Biały Krzyż stał się symbolem oporu gorzowian wobec komunistycznego reżimu.

Na temat Białego Krzyża powstała publikacja w formie broszury, której autorem jest prof. Dariusz Rymar.

- To jest publikacja zawierająca bardzo ciekawą opowieść o tym, jak pewien krzyż, który został okazjonalnie wykonany, z czasem stał się jednym najważniejszych symboli gorzowskiej "Solidarności", a także o tym, jakie były jego losy. Mamy taki Biały Krzyż przy katedrze i wielu osobom może się wydawać, że to jest ten właściwy, ale jest to jedynie replika i podobne znajdują się jeszcze w kilku innych miejscach. Mało kto wie natomiast, że oryginał znalazł się w 1983 roku w budowanym wówczas kościele przy ulicy Żeromskiego, gdzie z czasem został wyeksponowany i znajduje się tam do dziś. Także jest to jeden element, ale pełen symboliki - wyjaśniał w rozmowie z "GL" profesor Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.

Milicja zaatakowali demonstrantów. Ci, którzy walczyli o wolność, usłyszeli surowe wyroki

Osoby, które zebrały się 41 lat temu 31 sierpnia przy gorzowskiej katedrze, modliły się i śpiewały pieśni patriotyczne. To nie spodobało się ówczesnej władzy. Demonstrantów nagabywano do tego, by rozeszli się do domów. Gdy zgromadzeni nie posłuchali funkcjonariuszy milicji obywatelskie, ci użyli wobec nich siły. Milicja zaatakowała gorzowian pałkami, armatkami wodnymi i gazem łzawiącym. W samym centrum naszego miasta toczyła się walka o wolność...

Jak przypomina Lubuski Urząd Wojewódzki, aresztowanych demonstrantów postawiono przed sądem lub kolegium do spraw wykroczeń. Wydawano surowe wyroki – nawet kilku lat więzienia, wysokich kar pieniężnych, pozbawiano protestujących pracy. Według oficjalnych danych obrażenia odniosło 5 uczestników, 24 funkcjonariuszy sił porządkowych i 4 strażników. Uszkodzeniu uległo 14 pojazdów milicyjnych i 2 wozy strażackie. W wyniku zajść zatrzymano około 200 osób, z których 26 skazano przed Sądem Wojewódzkim w Gorzowie w trybie doraźnym, zaś ponad 100 osądziło kolegium do spraw wykroczeń.

PRZECZYTAJ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska