Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Wyjątkowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
W sobotę, 30 maja, po zmroku, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca obchodzoną rocznicę. Pamiętacie grafikę, która oznaczane były nasze teksty i wydawnictwa?

30 maja 1960 roku w Zielonej Górze doszło do największego, w tamtym czasie, wystąpienia Polaków przeciwko władzom komunistycznym. 5 tysięcy zielonogórzan, kobiet, mężczyzn i dzieci, stanęło w obronie Domu Katolickiego. Przez kilka następnych dekad fakt ten wymazywano z kart historii, a ludzi poddano represjom i zmuszono do milczenia. Po latach poprosiliśmy uczestników i świadków tych wydarzeń o to, aby pomogli przywrócić nam pamięć o tej historii...

60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich

W Zielonej Górze, w sobotę 30 maja odbyły się uroczyste obchody 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Msza, odsłonięcie pomnika ks. Kazimierza Michalskiego, wiązanki kwiatów na grobie duchownego i przed dawnym Domem Katolickim... Ale przede wszystkim jest to pewne zwieńczenie wysiłków zmierzających do przywrócenia pamięci o tym, co wydarzyło się 30 maja 1960 roku.

Tego samego dnia wieczorem, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została wyświetlona okolicznościowa iluminacja upamiętniająca obchodzoną rocznicę. Wyświetlono logotyp Wydarzeń Zielonogórskich, zaprojektowany w 2016 roku przez dyrektora artystycznego Polska Press Grupy - Tomasza Bocheńskiego na prośbę zespołu Gazety Lubuskiej.

60. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich. Wyjątkowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dowiedz się więcej o Wydarzeniach Zielonogórskich

Listy prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda napisał list z okazji 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Poniżej publikujemy jego treść.
Warszawa, 30 maja 2020 roku


Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
60. rocznicy wydarzeń zielonogórskich
Ekscelencje, Czcigodni Zgromadzeni,
Szanowni Mieszkańcy Zielonej Góry!
Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim Państwu, przybyłym na obchody 60. rocznicy wydarzeń zielonogórskich. Chcę gorąco podziękować osobom i instytucjom, które pomimo ograniczeń czasu epidemii zaangażowały się w organizację uroczystości. Ufam, że wkrótce stanie się możliwe w pełni wspólnotowe oddanie czci bohaterom 30 maja 1960 roku, na którą to cześć ze wszech miar zasługują.
Wydarzenia zielonogórskie należą do tych – jeszcze do niedawna zapomnianych – kart naszej historii, które w ostatnim czasie udało się przywrócić pamięci narodu i należycie uhonorować. Z głębokim wzruszeniem wspominam wizytę w Winnym Grodzie i udział w rocznicowych obchodach przed dwoma laty. Uważam za symboliczne, że miało to miejsce w roku stulecia odzyskania niepodległości, gdyż w ten sposób zryw zielonogórzan zyskał właściwy kontekst.
Opór mieszkańców tego miasta wobec zwalczania przez komunistów tradycji narodowej i wartości chrześcijańskich, które ukształtowały naszą polską tożsamość, widzimy dzisiaj w szerokiej perspektywie zmagań Polaków o wolność. Zielonogórzanie, broniąc Domu Katolickiego, stanęli w obronie prawdy i godności. Placówka, gdzie duszpasterze umacniali ducha chrześcijańskiego i patriotycznego mieszkańców, stała się redutą wolnej Polski.
Zielonogórski maj 1960 roku ma już trwałe miejsce w długim ciągu „polskich miesięcy”: pomiędzy poznańskim Czerwcem ’56 a Marcem ’68, przed Grudniem ’70, Czerwcem ’76 i wreszcie Sierpniem ’80. Tej historycznej wagi wydarzeniom zielonogórskim nic już nie zdoła odebrać. Ale odegrały one też bardzo istotną rolę w dziele budowania nowego polskiego domu na ziemiach zachodnich.
Manifestacje w obronie praw katolików, starcia z milicją i represje wobec demonstrantów stworzyły tradycję niepodległościową tego regionu. W tamtej nierównej walce zwykli ludzie nie mieli szans pokonać sił reżimu. Za niepokorność spotkały ich brutalne represje. Odwaga i poświęcenie uczestników wydarzeń zielonogórskich przyczyniły się jednak do ostatecznego zwycięstwa Polaków nad komunizmem.
Dzisiaj, jako wolni obywatele, żyjący we własnym, na powrót suwerennym państwie, jesteśmy im wdzięczni za tę zasługę dla odzyskania wolności i wkład w proces zakorzeniania się rodaków osiadłych po wojnie w tym mieście i regionie. Maj 1960 roku to dla lokalnej społeczności jej własny czyn niepodległościowy, który umacnia poczucie bycia tutaj u siebie. Dlatego jako Prezydent Rzeczypospolitej składam wraz z Państwem hołd bohaterom wydarzeń zielonogórskich i raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o nich.
Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda"

Przypomnijmy też, że w piątek, 29 maja, prezydent Andrzej Duda odwiedził województwo lubuskie. Po godz. 19.00 pojawił się również w Zielonej Górze, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ks. Kazimierza Michalskiego oraz pod pomnikiem Wydarzeń Zielonogórskich. O rocznicy pamiętał także prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski odwiedził tego samego dnia Zieloną Górę. W towarzystwie lubuskiej marszałek Elżbiety Anny Polak i posła KO Waldemara Sługockiego, również złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska