Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

72 lata temu Niemcy zabili na dziedzińcu więzienia Sonnenburg 800 osób

(pik)
Więzienie Sonnenburg w 1945 spłynęło krwią przetrzymywanych tu ludzi. Więźniowie przez lata byli przetrzymywani tu w nieludzkich warunkach.
Więzienie Sonnenburg w 1945 spłynęło krwią przetrzymywanych tu ludzi. Więźniowie przez lata byli przetrzymywani tu w nieludzkich warunkach. Jakub Pikulik / archiwum
Wielu twierdzi, że Sonnenburg to było istne piekło na Ziemi. To był pierwszy, otwarty już w 1933 roku, hitlerowski obóz koncentracyjny. Rok później, w kwietniu, został przekształcony w ciężkie więzienie.

W tym roku przypada 72. rocznica rzezi w więzieniu Sonnenburg. W utworzonym przez Niemców kompleksie przetrzymywano początkowo głównie więźniów politycznych. Później trafiali tu obywatele wielu państw europejskich. Historia tego miejsca zaczyna się już w 1933 r., kiedy to utworzono tu pierwszy na terenie III Rzeszy obóz koncentracyjny. Rok później, w kwietniu, został przekształcony w ciężkie więzienie. Trafiali tu komuniści, przeciwnicy Hitlera, członkowie ruchu oporu. Z różnych krajów Europy, m.in. z Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Niemiec.

Zobacz też: Sonnenburg to było piekło

Nie wiadomo do końca, ile osób przewinęło się przez Sonnenburg do 1945 roku. Wiadomo natomiast, że historia obozu ma swoje dramatyczne i wyjątkowo krwawe zakończenie. W nocy z 30 na 31 stycznia do więzienia przyjechała grupa esesmanów z Frankfurtu nad Odrą. Wspólnie z załogą placówki na dziedzińcu zabili ponad 700 z 840 więźniów. Stało się to na kilka godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej. To, co Sowieci zobaczyli na głównym placu, mroziło krew w żyłach. Piętrzyły się tam stosy ciał.

27 stycznia władze Słońska i zaproszeni gości, jak co roku, upamiętniają pamięć pomordowanych w wiezieniu ludzi. W ramach obchodów w gminie zorganizowano uroczystą mszę świętą, odbył się apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem przy Muzeum Martyrologii w Słońsku, uroczystości odbyły się też na cmentarzu jenieckim przy ul. Kolejowej.

Przypomnijmy, od niedawna muzeum w Słońsku jest jak nowe. Przez lata popadało w zapomnienie i było w coraz gorszym stanie technicznym. Niszczały też zgromadzone tu zbiory. światełko w tunelu pojawiło się w 2012 roku. Wtedy Unia Europejska dała blisko 325 tys. euro na remont budynku i jego otoczenia. Kolejne 112 tys. euro kosztowało przygotowanie całkiem nowej, wzbogaconej o multimedia ekspozycji. Lektor czyta listy wysyłane przez więźniów Sonnenburga, na środku stoi wielka, trójwymiarowa makieta więzienia. - Teraz będzie to miejsce, które naprawdę upamiętni pomordowanych i więzionych tu ludzi - uważa wójt. Gmina już zatrudniła kustosza muzeum. Na razie nie wiadomo, w jakich godzinach będzie ono otwarte, ile i czy w ogóle trzeba będzie płacić za wstęp. - To wszystko okaże się, jak zaczniemy działać. Nie wiemy jeszcze, jakie będzie zainteresowanie - mówią w gminie. Uroczyste otwarcie wyremontowanego muzeum odbyło się pod koniec stycznia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska