Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ACEROLA. Największe źródło witaminy C. To ostatnio najmodniejszy owoc sezonu. Jakie są właściwości aceroli? [INFORMATOR]

oprac.maw
Acerolę warto stosować szczególnie w okresie jesienno -zimowym.
Acerolę warto stosować szczególnie w okresie jesienno -zimowym. unsplash.com
ACEROLA. Jej owoce przypominają wiśnie. Są małe, czerwone, bardzo kwaśne, ale... stanowią wyjątkowe źródło witaminy C. Mają jej ponad 30 razy więcej niż cytryna! Sprawdźcie, jakie właściwości ma acerola i gdzie można ją znaleźć.

ACEROLA. Mówi się, że to najmodniejszy owoc w tym sezonie. Powód? Acerola ma wyjątkowe właściwości odżywcze. Świetnie sprawdza się przy przeziębieniach czy wzmocnieniu organizmu. Ten mały owoc zawiera najwięcej witaminy C, więcej niż cytryna. Wystarczy zjeść 3 owoce aceroli, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie tej cennej witaminy (u dorosłego człowieka).

acerola, właściwości aceroli, witamina C, acerola sok, acerola tabletki,
Acerola to owoc, który zawiera ponad 30 razy więcej witaminy C niż cytryna. pixabay.com

Acerola - źródło witaminy C i nie tylko

Acerola zawiera od 1000 do 4500 mg/100 g witaminy C.
1 kulka aceroli zapewnia tyle witaminy C co np. 1,5 sztuki cytryny czy 150 g porzeczki. Zielone owoce aceroli mają dwukrotnie wyższy poziom witaminy C niż dojrzałe owoce aceroli. Warto również wiedzieć, że ten wyjątkowy owoc dostarcza nam nie tylko jednej witaminy. Acerola to też źródło między innymi: witaminy A, witaminy B6, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, potasu czy cynku.

WARTO WIEDZIEĆ:**Witamina C - zalecane dawki:**

  • 1000 – 3000 mg dziennie w celach profilaktycznych (przez cały rok)
  • 2000 – 5000 mg dziennie w stanach przeziębienia
  • 3000 – 10.000 mg dziennie w stanach choroby wirusowej lub ostrej infekcji
  • 3000 – 10.000 mg dziennie w stanach choroby wirusowej lub ostrej infekcji

WIDEO: Nie zapomnijmy o witaminie C w swojej diecie

źródło: Agencja TVN/x-news

Acerola - właściwości

Acerola wykorzystywana jest w medycynie, szczególnie w preparatach, które służą wzmocnieniu odporności, a także osobom chorym czy też w okresie rekonwalescencji. Dawniej te małe czerwone kuleczki wykorzystywano w walce z anemią. Podawano je również osobom ze schorzeniami wątroby czy płuc. Acerola opóźnia też procesy starzenia.

Bez nich nasz organizm nie może właściwie funkcjonować.  To witaminy wpływają na rozwój, stan zdrowia i wydolność.  Każdy powinien dbać o to, aby dostarczać je organizmowi z codzienną dietą. Jeśli tego nie robimy, możemy mieć pewne problemy. Pogorszy nam się wzrok, zaczną wypadać włosy, nasza skóra będzie sucha... to tylko niektóre objawy braku witamin. Co jeszcze może wydarzyć się w naszym organizmie? Jak objawia się brak witaminy D czy witaminy B12? Sprawdźcie! Ta wiedza może się wam przydać. Czytaj również: 10 objawów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycąPamiętajcie, że jeśli czujecie się źle, zauważyliście jakieś niepokojące sygnały - skontaktujcie się z lekarzem, wykonajcie podstawowe badania krwi. WIDEO: Emilia Cesarek o niedoborach witamin: Bardzo dużo też powie nam nasze samopoczucie

To może być brak witamin. Sprawdź, której witaminy brakuje w...

Acerola ze względu na dużą dawkę witaminy C pozytywnie wpływa pozytywnie na wzrok i skórę. Zawarte w niej antocyjany wspierają poprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Działają też przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie.

Dla kogo jest acerola?
Dla osób, które cierpią na brak apetytu, są zmęczone, osłabione, skarżą się na ból stawów czy kości.

Czym jest acerola?

Acerola to inaczej Malpigia granatolistna, zwana również wiśnią z Barbados. Jest to gatunek rośliny, który występuje na południu Ameryki Północnej, w Ameryce Środkowej, a także w północnej części Ameryki Południowej.

- "Jest uprawiana w wielu krajach tropikalnych, np. w Brazylii, na Madagaskarze, Wyspach Kanaryjskich. W sprzyjających warunkach kwitnie i owocuje przez cały rok. W Polsce acerolę można trzymać w doniczkach, nie ma ona wysokich wymagań w zakresie gleby. Nie powinna być narażana na długotrwałe mrozy lub wilgoć. Owoce pojawiają się po 3–4 latach uprawy" - Wikipedia

Acerola w tabletkach

W Polsce bardzo trudno jest dostać owoce aceroli. Wspomagać możemy się np. tabletkami, które bazują na naturalnych wyciągów z owoców. Należy jednak sprawdzić dokładnie jej skład! Acerolę można także kupić w aptece czy sklepach zielarskich w formie proszku. Pamiętajcie, że zalecane dawkowanie w przypadku takiej postaci to pół łyżeczki dziennie rozpuszczone w wodzie lub dodane do potrawy.

Zarówno pomidory jak i soki pomidorowe to produkty bogate w cenne dla zdrowia składniki. Spożywanie ich może obniżać ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy i prostaty. Ale mają dużo więcej właściwości. Jednak aby to, co w dobre w pomidorach i w sokach pomidorowych w pełni mogło korzystnie wpływać na nasz organizm ważne jest także to, z jakimi innymi produktami je łączymy.Pomidory posiadają dużo substancji odżywczych. Po sezonie letnim, kiedy ich dostępność jest ograniczona wcale nie trzeba z nich rezygnować. Warto wtedy sięgać po niskoprzetworzone produkty z nich powstałe, np. soki pomidorowe, które podobnie jak pomidory są źródłem wielu składników wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu.Aby poznać wszystkie właściwości pomidorów i soku pomidorowego, oraz dowiedzieć się z jakimi produktami nie należy ich łączyć, przejdź do naszej galerii >>Zobacz też: Magda Gessler komentuje plotki o operacjach plastycznych: Jestem uczuleniowcem, po jednym soku pomidorowym mam usta pod nosem

Sok pomidorowy i jego niezwykłe właściwości. Dlaczego warto ...

Sok z aceroli

Acerola wykorzystywana jest również w przemyśle spożywczy. Przygotowuje się z niej soki, kompoty czy desery. Takiego soku tłoczonego z owoców aceroli można pić 2 łyżeczki dziennie. Ważne jest, aby po otwarciu sok przechowywać w lodówce (nie więcej niż 21 dni) aby nie stracić jego właściwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska