Ale odkrycie! Święci "zamknięci" w kapsule czasu w opactwie pocysterskim w Gościkowie Paradyżu

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Kapsuła czasu znajdowała się w kuli oraz w krzyżu
Kapsuła czasu znajdowała się w kuli oraz w krzyżu Marcin Kozarzewski
Niezwykłego odkrycia dokonano podczas kolejnego etapu remontu obiektów opactwa pocysterskiego w Gościkowie Paradyżu. Oprócz monet, dokumentów w języku polskim i po łacinie w kapsule czasu znajdowały się relikwie świętych. Dlaczego? Pytań zresztą jest więcej...

Kojarzycie wieżę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Marcina z Tours , która góruje nad pocysterskim opactwem w Gościkowie – Paradyżu? Właśnie za jej remont wzięli się konserwatorzy sztuki. Zaczęli od samej góry, czyli od prac przy miedzianym pokryciu hełmów wież. Zdjęli kulę z krzyżem i…

Skarb w kapsule

- Znaleźli w kuli dwie puszki – mówi lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć. – Znaleziono w niej monety, najstarsza z 1771 roku, a między nimi był i dukat z 1780. Były dokumenty po łacinie i po polsku, ale najcenniejsze są relikwie św. Stanisława Biskupa, św. Joachima i św. Abdona.

Kapsuła czasu znajdowała się w kuli oraz w krzyżu
Kapsuła czasu znajdowała się w kuli oraz w krzyżu Marcin Kozarzewski

Ks. Dr Radosław Gabrysz, dyrektor paradyskiego wyższego seminarium duchownego, nie kryje satysfakcji. Obecność przy wydobywaniu tych skarbów było dla niego przeżyciem. Dlaczego relikwie znalazły się w kapsule czasu, a nie w relikwiarzu, zwłaszcza tak cenna relikwia jak ta Stanisława Biskupa?

Trzej święci

- To rzeczywiście dziwne, relikwie zazwyczaj, również w naszym opactwie, przechowywane są w relikwiarzach – tłumaczy. – Nie wiem… Może dlatego, że tuba z relikwiami znajdowała się w krzyżu i uznano to miejsce za godne relikwii?
Szczególne znaczenie mają relikwie św. Stanisława Biskupa, gdyż jest on jednym z patronów Polski. Był biskupem krakowskim i męczennik jest też symbolem próby sił między Kościołem i państwem. Św. Joachim to ojciec NMP, a św. Abdon to rzymski święty patron m.in. ogrodników, co dla cystersów nie było bez znaczenia.

Innym ewenementem jest to, że dokumenty w kapsule są pisane po łacinie i po polsku, a nie w dominującym wówczas na tym terenie języku niemieckim. Pani konserwator przyznała, że nawet ten fakt ja nieco wzruszył.

- Zabrzmi to nieco kolokwialnie, ale Paradyż był zawsze nieco dziwny, powiedzmy specyficzny – tłumaczy ks. Gabrysz. – Wystarczy zagłębić się w jego historię. Żywioł polski i wpływy polskie zawsze były tutaj bardzo silne.

Najcenniejszy zabytek

Już w XVI wieku położone na granicy trzech państw opactwo było pod specjalną kuratelą polskiej korony. Król polski Zygmunt Stary nakazał w 1538 piastowanie urzędu opata wyłącznie przez Polaków (pierwszy polski opat, którym był Stanisław Wierzbiński, objął urząd w 1558), natomiast król Zygmunt II August ustanowił dodatkowe stanowisko opata komandoryjnego.
-Skarby z paradyskiej kapsuły czasu trafią teraz w ręce historyków, którzy odczytają dokumenty i konserwatorów, którzy postarają się, aby zabytki przetrwały i cieszyły nas jeszcze długie lata – dodaje B. Bielinis-Kopeć.

Zespół w Gościkowie-Paradyzu to jeden z najcenniejszych, zdaniem wielu fachowców najcenniejszy nasz zabytek. Od trzech lat cieszy się z tytułu Pomnika Historii, bo i rzeczywiście dzieje ma przewspaniałe. Wielokrotnie wygrywał nasze plebiscyty na lubuską perłą…

[b]TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ/b]

Kapsuła czasu w Świdnicy

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie