Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatr w Krośnie Odrzańskim zostanie wyremontowany. Remont w tym roku? Nie będą w nim organizowane duże imprezy

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Amfiteatr w Krośnie Odrzańskim ma szczególne, sentymentalne znaczenie dla mieszkańców miasta. Dawniej to tam kręciło się życie kulturalne regionu. Od dawna amfiteatr jest tylko niszczejącym obiektem. Urząd miasta w Krośnie Odrzańskim poinformował, że w najbliższym czasie ma on zostać wyremontowany.

Na archiwalnych zdjęciach Krosna Odrzańskiego można znaleźć wiele z wydarzeń, odbywających się w amfiteatrze. Tam spotykali się dawniej mieszkańcy i oglądali przedstawienia szkolne lub koncerty. Od lat jednak amfiteatr nie jest wykorzystywany, a przez długi czas był bardzo zaniedbany.

W 2016 roku krośnieńscy radni przesunęli środki na częściowy remont amfiteatru, aby ten nie był "straszydłem". Wciąż jednak nie odbywały się na nim żadne wydarzenia. Głównie dlatego, że zmieniły się wymogi i organizacja dużych imprez na tym obiekcie jest niemożliwa.

Dużych imprez nie będzie w amfiteatrze

Pracownicy urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim wskazywali już, że w amfiteatrze nie będzie można zorganizować dużych imprez przez kilka czynników. Obiekt nie spełnia obecnych wymogów związanych z kwestiami bezpieczeństwa, dotyczących imprez masowych. Amfiteatr nie jest podłączony do sieci.

- Krośnieński amfiteatr nie ma żadnego zaplecza. Ani sanitarnego, ani socjalnego - podkreśla burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula.

Do tego kłopotem jest kwestia nagłośnienia, ponieważ amfiteatr znajduje się w charakterystycznym miejscu, na skarpie, gdzie głos niesie się zupełnie inaczej i taka akustyka utrudnia organizację jakichkolwiek koncertów.

- Na pewno amfiteatr będzie mógł zostać wykorzystywany przy organizacji mniejszych przedsięwzięć - mówi M. Cebula. - Mam na myśli występy szkolne, przedszkolne czy organizacji pozarządowych. To ważny element naszego życia kulturalnego i to zawsze jest pozytywne, gdy aktywizują się grupy, które same się zorganizowały i np. założyły stowarzyszenie.

Trwa postępowanie przetargowe, dotyczące remontu amfiteatru w Krośnie Odrzańskim.

Amfiteatr w Krośnie Odrzańskim zostanie wyremontowany. Remon...

Mieszkańcy chcą remontu amfiteatru

Podczas ostatniej Gali Gmina Przyszłości odbyło się głosowanie na inwestycje, które mogłyby zostać wykonane w przyszłości w Krośnie Odrzańskim. Remont amfiteatru zdobył najwięcej głosów - 167.

- Nasz amfiteatr ma dużą wartość sentymentalną, szczególnie dla osób, które w latach młodzieńczych występowały na tym obiekcie - mówi burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. -

Remont amfiteatru w tym roku

Urząd miasta w Krośnie Odrzańskim zapewniał, że jeśli znajdzie źródło finansowania, to wyremontuje amfiteatr. Tak właśnie się stało.

- Złożyliśmy wniosek do Lokalnej Grupy Działania Zielone Światło o dofinansowanie remontu amfiteatru. Do odnowienia jest ponad 1000 metrów kwadratowych tego obiektu. Koszt całej inwestycji powinien się zamknąć w kwocie 300 tys. zł - informuje burmistrz Cebula. - To nie są środki, które zabezpieczą wszystkie potrzeby w tym miejscu, ale od czegoś trzeba zacząć.

Remont ma objąć m.in. montaż nowych siedzisk z desek kompozytowych, które mają zapewnić odpowiednią trwałość.

Rozpisany został przetarg na remont obiektu, a otwarcie ofert planowane jest na połowę lipca. Kiedy inwestycja może zostać zrealizowana?

- Chcielibyśmy, aby to zadanie zakończyło się w tym roku, ale wszystko zależy od tego czy znajdziemy wykonawcę - wyjaśnia M. Cebula. - Postępowanie przetargowe wciąż trwa. W momencie kiedy znajdziemy wykonawcę, to będziemy mogli operować dokładniejszymi terminami.

Burmistrz dodaje, że krośnieński samorząd wsłuchuje się w głos mieszkańców. - Krośnianie życzyli sobie remontu amfiteatru, więc rozpoczynamy ten wyczekiwany remont - mówi burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska