Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszył przetarg na budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego. Kiedy powstanie potężna inwestycja?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Coraz więcej wskazuje na to, że obwodnica Krosna Odrzańskiego w końcu zostanie wybudowana. Niedawno ogłoszony został wyczekiwany przetarg, dotyczący tej inwestycji. W umowie zapisano czas realizacji zadania. Wiemy już kiedy obwodnica Krosna może powstać, jeśli znajdzie się wykonawca.

W ostatnich tygodniach poczynione zostały kolejne kroki w kierunku budowy wyczekiwanej obwodnicy Krosna Odrzańskiego. O inwestycji mówi się od wielu lat. Obwodnica ma odciążyć niewielkie miasto, które ma bardzo duże natężenie ruchu. Według ostatnich pomiarów przez Krosno przejeżdża średnio ponad 14 tys. pojazdów na dobę.

Przez lata mieszkańcy Krosna Odrzańskiego słyszeli obietnice, dotyczące obwodnicy, które nie były spełniane. Wielu krośnian ciągle powtarza, że uwierzą w budowę potężnej inwestycji, gdy zostanie wbita pierwsza łopata. Do tego wciąż nie doszło, ale wydaje się, że obwodnica jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego wpisana do Programu Budowy 100 Obwodnic ostatnio otrzymała "doładowanie". W środę (14 czerwca) minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk podpisał uzgodniony program realizacji obwodnicy Krosna Odrzańskiego, w którym zostały zwiększone kwoty na finansowanie tej inwestycji.

- Podpisałem aneks do programu inwestycyjnego, który pozwoli na zwiększenie środków finansowych na realizację tej inwestycji - informuje minister infrastruktury, A. Adamczyk. - Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przygotowania przetargu.

Przetarg na budowę obwodnicy Krosna ogłoszony

Na przetarg dotyczący obwodnicy Krosna Odrzańskiego nie trzeba było długo czekać. 30 czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu drogi krajowej nr 29.

- Kolejny mały krok w ogromnym przedsięwzięciu - powiedział burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. - Wierzę, że tym razem będziemy mieli szczęście. Trzymamy kciuki za dobre oferty.

- Malkontenci już mówią, że i tak się nie uda, a ja pamiętam nasze wspólne blokady mostu z hasłami żądania obwodnicy - napisał na swoim profilu na Facebooku poseł Jacek Kurzępa. - Z czasem jako poseł RP miałem inne narzędzia do zabiegania o realizację tej inwestycji. Słowa dotrzymałem! Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że posiadanie posła z własnego miasta zawsze jest atutem i wsparciem. Nawet jeśli władza lokalna to ignoruje, czy minimalizuje. Cieszmy się krośnianie, bo to nasz wspólny sukces, obojętne ilu ojców się przy nim będzie chciało się lansować!

Przetarg ma zakończyć się 4 sierpnia 2023 roku i tego samego dnia dojdzie do otwarcia ofert.

Obwodnica Krosna Odrzańskiego wciąż niepewna?

W urzędzie miasta w Krośnie Odrzańskim pracownicy cieszą się z ogłoszenia przetargu na obwodnicę miasta, ale przypominają, że do jej powstania wciąż daleka droga.

- Poczyniono kolejne, bardzo ważne kroki w kierunku realizacji tej inwestycji - mówi rzecznik prasowy urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim, Sławomir Pawlak. - Zwiększenie finansowania i ogłoszenie przetargu to istotne elementy na drodze do budowy obwodnicy, ale nie oznaczają one, że ta droga powstanie, bo przecież przetarg musi zostać pozytywnie rozstrzygnięty.

Kiedy gotowa będzie obwodnica Krosna Odrzańskiego?

Minister Adamczyk po podpisaniu umowy na zwiększenie finansowania obwodnicy Krosna Odrzańskiego mówił o realizacji zadania do 2027 roku. Krośnieńscy urzędnicy wtórują, że ten termin jest realny. Wg zapisów w rozpisanym przetargu, wykonawca ma 39 miesięcy na realizację inwestycji, wyłączając zimy w okresie realizacji prac. To daje około cztery lata, ale specjaliści mówią, że ten termin może się wydłużyć.

- Realnie uwzględniając wpływ Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Wód Polskich, to możliwe, że obwodnica powstanie za 5 do 7 lat - wylicza projektant dróg z Krosna Odrzańskiego, Paweł Stefańczyk.

Czy miasto opustoszeje przez obwodnicę?

Część mieszkańców zwraca uwagę na możliwy negatywny wpływ obwodnicy na Krosno Odrzańskie. Jaki? Według nich po wybudowaniu inwestycji miasto może opustoszeć.

- Nie sądzimy, żeby do tego doszło - mówi rzecznik S. Pawlak. - Obecnie Krosno Odrzańskie jest miejscem przelotowym. Miasto nie czerpie zysków z tego, że pojazdy ciężarowe, te ponad 14 tys. pojazdów, przejeżdżają przez miasto. Liczymy na to, że obwodnica da nam możliwość rozwoju. Po jej wybudowaniu możliwe, że obecne odcinki drogi krajowej w Krośnie Odrzańskim przejdą pod zarządzanie krośnieńskiego samorządu. Wtedy będziemy mogli pomyśleć np. o ścieżkach rowerowych wzdłuż ulicy Poznańskiej czy Chrobrego.

Jak ma przebiegać obwodnica Krosna?

Droga krajowa nr 29, która prowadzi ze Słubic - wlot na obwodnicę znajdowałby się naprzeciwko stacji benzynowej koło Osiecznicy, później polami ominięte byłoby Krosno Odrzańskie, wiaduktami zostałyby ominięte drogi na Bielów oraz Łochowice. Następnie trasa omija domostwa, przebiega lasami, polami, również przez poligon. Przed strzelnicą powstałoby rondo, które włączałoby obwodnicę w drogę powiatową, prowadzącą do Bytnicy.

Dalej obwodnica mija w sporej odległości miejscowość Kamień (wcześniej sprawa tej wsi budziła wiele emocji, ponieważ trasa przebiegała przez wieś, ale naniesione zostały zmiany) i za firmą Rilling (Krosno Metal) powstanie kolejne rondo. Skrzyżowanie łączyłoby się z drogą wojewódzką, która prowadzi do Świebodzina.

Później obwodnica będzie przebiegać między miejscowościami Chyże i Gostchorze. Trasa mija wspomniane wsie „górą” i biegnie przez łąki połupińskie, dalej idzie estakada, po drodze będą jeszcze wiadukty, które omijają tory prowadzące do Zielonej Góry. Obwodnica nie zahaczy też o punkty ujęcia wody w gminie Dąbie (co było wskazywane na pierwszych konsultacjach przez tamtejszych mieszkańców i urzędników). Nowa trasa będzie się łączyła z istniejącym rondem koło stacji benzynowej, na drodze krajowej 32, między Połupinem a Dąbiem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska