Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Annabrzeskie Wąwozy - wymarzone miejsce na wycieczkę (wideo)

Jakub Nowak 68 387 52 87 [email protected]
Ścieżki, jakimi przyjdzie nam poruszać się w rezerwacie, dzięki wszechobecnym wąwozom często przypominają nam te z górskich szlaków. Wideo z wizyty w tym miejscu znajdziesz na: www.gazetalubuska.pl/wideo
Ścieżki, jakimi przyjdzie nam poruszać się w rezerwacie, dzięki wszechobecnym wąwozom często przypominają nam te z górskich szlaków. Wideo z wizyty w tym miejscu znajdziesz na: www.gazetalubuska.pl/wideo Jakub Nowak
Prawie jak w górach. Tak w kilku słowach można streścić to, co zastaniemy na terenie tego rezerwatu. Pagórki, wzniesienia i tytułowe wąwozy - miłośnicy długich wędrówek oraz ostrej jazdy MTB powinni być zachwyceni.

Annabrzeskie Wąwozy znajdują się na terenie Wzgórz Dalkowskich, na obszarze liczącym około 56 hektarów. Rezerwat powstał stosunkowo niedawno, utworzono go bowiem w roku 1977. Powstał oczywiście po to, aby chronić tę niepowtarzalną okolicę, której największą atrakcją są właśnie tytułowe wąwozy. Ale nie tylko.

Choć rezerwat leży na granicy dwóch województw i dostać się do niego można z różnych stron, to wycieczkę najlepiej rozpocząć od strony Mierzowa. Tuż za wioską, po minięciu zabudowań, już z daleka zauważymy charakterystyczny leśny szlaban, za którym rozpocznie się nasza leśna przygoda.

Pierwsze, co z pewnością przykuwa uwagę turystów to wspaniały las pełen zakrętów, odgałęzień i tajemniczych ścieżek. Nic dziwnego - na terenie Annabrzeskich Wąwozów rośnie imponująca liczba różnych gatunków drzew, w sumie około 25. Najwięcej jest tu buków, sosen, świerków oraz dębów. Wśród tych ostatnich znajdziemy też ten najokazalszy - Krzykliwy Dąb, o obwodzie pnia 7,3 metra, który wpisany został jako pomnik przyrody. Z innych kategorii "naj" wymienić należy też buki - te najstarsze dochodzą już do 400 lat.

Drogę, która w rezerwacie jest dobrze oznakowana, idealnie jest pokonywać na rowerze. I choć miejscami łatwo "zakopać się" w piasku, to miłośnicy MTB natrafią tu na swój mały raj - zróżnicowany, niemal górski teren daje pole do popisu (różnice wysokości na terenie rezerwatu dochodzą momentami nawet do 60 metrów). Przez teren Wzgórz Dalkowskich, w tym także przez Annabrzeskie Wąwozy, przebiega zresztą Szlak Dziadoszan, zaliczany do zielonych szlaków greenways. Słowem: wymarzone miejsce na rowerową wycieczkę.

Rezerwat położony jest tuż obok wsi o nazwie Góra św. Anny, gdzie znajduje się piękna, wiekowa kapliczka. Z tego miejsca wziął zresztą część swojej nazwy (przed II wojną światową osada ta nazywała się Annaberg). Trafimy tu także na wzniesienie, z którego prezentuje się piękna panorama na okolicę - z daleka można zobaczyć m.in. trzy najwyższe budynki w Bytomiu Odrz. - dwie wieże kościołów oraz ratusz. Całkiem niedawno wybudowano w rezerwacie także wieżę widokową.

Wizyta w Annabrzeskich Wąwozach to także gratka dla przyrodników: znajdziemy tutaj m.in. konwalie, marzannę wonną, gnieźnika leśnego czy widłaka jałowcowego. Ze zwierząt z kolei bardzo łatwo natrafić oczywiście na jelenie czy sarny, choć w lesie czają się także dziki czy borsuki. Spory przekrój znajdziemy także, jeśli chodzi o ptaki - wśród ponad 30 gatunków zobaczyć można m.in. rudzika czy sosnówkę.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska