Armia Ludowa ma zniknąć z tabliczek!

Alicja BogielZaktualizowano 
Instytut Pamięci Narodowej zaapelował do władz miasta, by zmieniły nazwę ul. Armii Ludowej. Pomysł wymiany tabliczek wcale nie jest nowy i już od dawna mieszkańcom się nie podoba.

Prezes IPN Janusz Kurtyka napisał do szefa radny miasta: "... Informuję, że na terenie miasta Zielona Góra wciąż znajduje się ulica Armii Ludowej, której nazwa jest w swej istocie formą gloryfikacji ideologii komunistycznej oraz wymierzonej przeciwko Polsce polityki sowieckiej. (...) Utrzymywanie tego typu nazw w niepodległej Polsce jest działaniem niewychowawczym, pochwałą zbrodniczych ideologii (...) W związku z tym apeluję do władz samorządowych o podjęcie niezwłocznych działań, ukierunkowanych na jak najszybsze dokonanie zmian nazwy".

Do pisma prezes Kurtyka dołączył informacje o Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, z których wynika, że AL była narzędziem politycznym Związku Radzieckiego oraz zapleczem milicji i UB z czasów budowy stalinizmu.

Mieszkańcy są raczej przeciwko

List prezesa Kurtyki nie powinien zdziwić zielonogórskich samorządowców. Już wiosną ubiegłego roku IPN zapowiadał, że będzie wysyłał takie apele do miast, w których na tabliczkach są jeszcze nazwy uznawane za komunistyczne. Na razie IPN wysłał je do ok. 50 miejscowości. Ale u nas awantura o ul. Armii Ludowej już była - właśnie wiosną ubiegłego roku. O zmianę nazwy wnioskował mieszkaniec tej ulicy i prawicowi samorządowcy postanowili jego pomysł wprowadzić w życie. Ale nie głosowano nad tym na sesji. Radni PiS czekali na pismo IPN, bo przeciwko zmianie tabliczek była część radnych, a przede wszystkim wielu mieszkańców ulicy. Mówili, że nie chcą wymieniać dowodów osobistych i innych dokumentów, nie chcą nowych szyldów i pieczątek...
Przeciwko zmianom był też urząd. I nadal jest. - Chodzi głównie o koszty, które musieliby ponieść mieszkańcy ulicy - mówi szef prezydenckiego gabinetu Tomasz Nesterowicz.
Już w marcu ubiegłego roku urzędnicy wyliczyli, że budżet miejski zmiana kosztowałaby 25 tys. zł i chodzi jedynie o wymianę dowodów, wyciągów z ksiąg wieczystych i zmiany w rejestrze działalności gospodarczej. Mieszkańców czekałyby znacznie większe koszty. I niedogodności...

Polityka i ulice

Polityczne przesłanki niechęci do zmiany tabliczek też nie będą bez znaczenia. - Historia nie jest biało-czarna. Nie można do jednego worka wrzucać Dzierżyńskiego i ludzi walczących o wolną Polskę w Armii Ludowej - mówi T. Nesterowicz.
Szef klubu LiD-u Zygmunt Listowski też powoływał się na kombatantów: - Ta formacja walczyła z hitlerowcami, wiele osób zginęło za nasz kraj. Co mamy powiedzieć kombatantom? Że sytuacja polityczna w Polsce się zmieniła i teraz ich wkład w niepodległą Polskę jest gorszy?

Teraz Z. Listowski mówi, że sprawę trzeba rozpatrzyć, skoro przyszło pismo. Ale nadal jest przeciwny zmianie tabliczek.
Za "dokomunizacją ulicy" będzie na pewno klub PiS. - Prezydent powinien przygotować projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy. Jeśli tego nie zrobi, wyręczmy go - zapowiada szef klubu radnych Jacek Budziński. - Oczywiście, trzeba wyliczyć koszty tej operacji i miasto powinno pokryć koszty, które ponieśliby mieszkańcy.
Kolejna dyskusja o Armii Ludowej na pewno będzie. Szef rady Adam Urbaniak przesłał już pismo Kurtyki do konsultacji, do magistratu i radnych. - Nie może być tak, że pismo pozostanie bez rozpatrzenia - mówi.

Co o zmianie nazwy ulicy myślą jej mieszkańcy?

Jacek Pluciński
- W sumie jest mi to obojętne. Szkoda pieniędzy podatników. Przecież taka zmiana wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść. Mnie akurat historia Armii Ludowej nie przeszkadza. A nazwę ulicy bym pozostawił.

Roman Juszczak
- Nie chciałbym, żeby doszło do zmiany nazwy. Przecież zaraz po tym musiałbym biec do urzędu, żeby zmienić dowód. No i inne dokumenty. A czy nazwa się źle kojarzy? Ta armia czy inna, przecież i tak walczyła o wolność.

Halina Mach
- Rozmawiałam na ten temat razem z mężem. Mamy wspólne stanowisko. Nie zmieniać! Każdy ma prawo do różnej interpretacji historii. Ale w tym przypadku górę powinien wziąć rozsądek. Zmiana nazwy, to duże koszty, które poniosą mieszkańcy.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wnerwiony

Systemy totalitarne zawsze zaczynały swoje rządy od niszczenia kultury. Adolf też zaczął od palenia książek. My od niszczenia ulic. Brawo oszołomstwo nie znajace historii II wojny światowej. Zamienić AL na WiN, bo ci nie kolaborowali z hitlerowcami.

s
stawrilski
W dniu 07.01.2008 o 10:33, ostatni napisał:

Jak nie kijem go to pałką - toaki to głos w dyskusji, jak nie można postawić zarzutów byłym funkcyjnym PRLu (bo chroni ich polityczny układ i w sejmie nie można przeprowadzić de facto pełnej ustawy dekomunizacyjnej) to mamy także zaprzestać czyszczenia choćby nazw ulic z komunizmu? co to za argumentacja? - czysto pseudointelektualna demagogia tchnąca siarką!!!Przecież Armia Ludowa powstała dopiero po wojnie ! Tak twierdzą wszyscy , którzy w tym czasie walczyli o Polskę
Stawrilski
o
ostatni
W dniu 04.01.2008 o 16:27, jack napisał:

wybieramy byłych agentów na posłów to jest dobrze, a ulica ma brzydką nazwę to źle, sędziowie z komuny biorą emerytury tyle ile 3, 4 swoje ofiary to dobrze ? szukajmy komuny gdzie trzeba a nie gdzie łatwiej


Jak nie kijem go to pałką - toaki to głos w dyskusji, jak nie można postawić zarzutów byłym funkcyjnym PRLu (bo chroni ich polityczny układ i w sejmie nie można przeprowadzić de facto pełnej ustawy dekomunizacyjnej) to mamy także zaprzestać czyszczenia choćby nazw ulic z komunizmu?
co to za argumentacja? - czysto pseudointelektualna demagogia tchnąca siarką!!!
M
Marian

Panie Nesterowicz! Tylko na karb pańskiego młodego wieku i zafascynowania komunizmem kładę głupoty, które pan pisze.Skomentuję to krótko.Piłsudski jaki był taki był, ale wywalczył wolną, suwerenną POLSKĘ.Natomiast uwielbiana przez pana AL,pomagala Sowietom ją zniewolić, skomunizować.Jesli pan nie widzi tej różnicy,to albo niech pan kupi sobie okulary,albo niech pan się już wiecej na tym i innych forach nie błaźni.

j
jack

wybieramy byłych agentów na posłów to jest dobrze, a ulica ma brzydką nazwę to źle, sędziowie z komuny biorą emerytury tyle ile 3, 4 swoje ofiary to dobrze ? szukajmy komuny gdzie trzeba a nie gdzie łatwiej

m
markus

Co do AL ,,Generalplan Ost''przewidywał zdziesiątkowanie,a potem całkowitą zagładę narodu polskiego. W dorzeczu Warty i Wisły miała zniknąć na wieki mowa polska.Nie wolno nigdy o tym zapominać!!!!!!. Nie wolno tagże zapominac o tym, że gdziekolwiek walczono z Niemcami w jakikolwiek sposób i pod jakimkolwiek sztandarem walczono o wolność i biologiczne przetrwanie narodu polskiego i tym ludziom którzy przeżyli a w szczególnośći tym co polegli należy się poszanowanie i pamięc. A tych w AL było wielu.AL to tagże nasza historia

o
ostatni
W dniu 04.01.2008 o 10:47, Tomasz Nesterowicz napisał:

Panie Marianie korzystałem z systemu edukacji stworzonego w czasach PRL-u i moi nauczyciele historii wpajali mi przede wszystkim że historia nie jest czarno-biała i poznając ją należy dogłębnie analizować fakty. Idąc Pana tokiem rozumowania następne do likwidacji powinny być ulice, place i ronda im. Piłsudskiego, który był; socjalistą, oskarżano go o to, że był agentem wywiadu niemieckiego, nie udzielił pomocy powstańcom wielkopolskim i śląskim, zatłukł demokrację w Polsce wydając rozkaz strzelania do żołnierzy wiernych konstytucji i demokracji, w wyniku przewrotu majowego zginęło około 500 Polaków i zapanowały rządy autorytarne pod którymi dochodziło do zamykania w obozach i więzieniach opozycjonistów, zastraszeń i mordów politycznych, że o pacyfikacjach wsi ukraińskich nie wspomnę. Na dodatek był nazywany bezbożnikiem z uwagi na zmiany wyznań z pobudek matrymonialnych. Ilość zarzutów jakie wytaczali mu współcześni jest doprawdy olbrzymia. To jak Panie Marianie? Piłsudski był dobry czy zły? Chciał Polski czy tylko marzył o władzy autorytarnej? Likwidujemy pamięć o nim w imię interesu politycznego, czy nie? Pamięć narodu ma wartość wtedy kiedy zawiera wszystkie karty, bez wyboru i bez koloryzowania. Nie ma w historii Polski żadnego zdarzenia czy postaci jednokolorowej, takie postacie są tylko w bajkach i książkach do historii dla dzieci. Tomasz Nesterowicz


Szok wywołuje we mnie ta retoryka. Piłsudskiego poznaliśmy po owocach, choć nie był wolny od naiwności wieku młodzieńczego (surrealnych idei socjalizmu) - mimo wszystko, a może przede wszystkim scalił Polskę po jej państwowym niebycie!!! Im był starszy tym bardziej rozumiał, że był jedynie narzędziem w rękach Boga. Pan - tow. Nestorowicz widocznie nie wyrósł do tej pory z kapci obłudnego socjalizmu i dalej uprawia polityczną historię (nie dziwię się, wszak czerwone uniwersytety wydają takich magistrów) ale to nie oznacza, że nie należy się zwrócić ku PRAWDZIE - tak jak to zrobił na starość Piłsudski - i skończyć z ciągłym powtarzaniem sekwencji Piłata :'... a cóż to jest Prawda..." - przypomnę, ten ostatni na starość męczony wyrzutami sumienia i niemocą odpowiedzi na zadane przez siebie pytanie, odrzuciwszy wiarę - powiesił się.
Czyszczenie historii z brudów ludzkiego działania i relatywizmu ateistycznego, może być początkiem takiego zwrotu ku Prawdzie właśnie - bez względu na cenę - tego życzę panu i innym pogubionym ludziom
T
Tomasz Nesterowicz

Panie Marianie korzystałem z systemu edukacji stworzonego w czasach PRL-u i moi nauczyciele historii wpajali mi przede wszystkim że historia nie jest czarno-biała i poznając ją należy dogłębnie analizować fakty. Idąc Pana tokiem rozumowania następne do likwidacji powinny być ulice, place i ronda im. Piłsudskiego, który był; socjalistą, oskarżano go o to, że był agentem wywiadu niemieckiego, nie udzielił pomocy powstańcom wielkopolskim i śląskim, zatłukł demokrację w Polsce wydając rozkaz strzelania do żołnierzy wiernych konstytucji i demokracji, w wyniku przewrotu majowego zginęło około 500 Polaków i zapanowały rządy autorytarne pod którymi dochodziło do zamykania w obozach i więzieniach opozycjonistów, zastraszeń i mordów politycznych, że o pacyfikacjach wsi ukraińskich nie wspomnę. Na dodatek był nazywany bezbożnikiem z uwagi na zmiany wyznań z pobudek matrymonialnych. Ilość zarzutów jakie wytaczali mu współcześni jest doprawdy olbrzymia. To jak Panie Marianie? Piłsudski był dobry czy zły? Chciał Polski czy tylko marzył o władzy autorytarnej? Likwidujemy pamięć o nim w imię interesu politycznego, czy nie?
Pamięć narodu ma wartość wtedy kiedy zawiera wszystkie karty, bez wyboru i bez koloryzowania. Nie ma w historii Polski żadnego zdarzenia czy postaci jednokolorowej, takie postacie są tylko w bajkach i książkach do historii dla dzieci.

Tomasz Nesterowicz

o
op

Zapłaci miasto.Od tego jest,żeby w takich przypadkach pokrywać koszty.Nazwa powinna być zmieniona.To wstyd dla Zielonej Góry.

M
Maks

Jestem mieszkańcem Armii Ludowej i cieszę się, że w końcu zmieni się nazwa tej ulicy i jako jej mieszkaniec mam prawo nie mieszkać na ulicy o tak niechlubnej nazwie! Dziwne, że jakoś na początku lat 90-tych, gdy Polska była o wiele biedniejsza niż obecnie, zmieniono bardzo dużo komunistycznych nazw ulic. Teraz wszyscy mimo, że są bogatsi patrzą na koszty, mimo,że to miasto ma je pokryć!

P
P.J
W dniu 03.01.2008 o 16:07, vi-valdi napisał:

I znowu kolejki-wymiana dowodu,prawka,fotograf itp-kto za to zapłaci?A może by tak IPN-za nas wszystkich załatwił tą biurokracje?Daje 100%,że już nigdy by nie wpadli na takie (genialne pomysły)


Zgadzam się! Z małą dygresją, IPN zapłaci z pieniędzy podatników, czyli naszych, może z własnej kieszeni Pan Prezes wyłoży? Poza tym, przy obecnych problemach, (chociaż by temat z pierwszej strony o służbie zdrowia), z jakimi Polacy się borykają to tego typu pomysły odłożyłbym na dalszy plan.
Mieszkaniec AL.
v
vi-valdi

I znowu kolejki-wymiana dowodu,prawka,fotograf itp-kto za to zapłaci?A może by tak IPN-za nas wszystkich załatwił tą biurokracje?Daje 100%,że już nigdy by nie wpadli na takie (genialne pomysły)

K
Katarzyna

Rozumiem mieszkańców ul Armii Ludowej,ale trzeba zmienić tą nazwę.Ta formacja zabijała polkich patriotów i miała na celu nie wyzwolenie kraju ,ale wprowadzenie komunizmu w Polsce.Po zdobyciu władzy komunisci sztucznie gloryfikowali Armie Ludową, bezczelnie kłamiąc w podręcznikach i opracowaniach naukowych na temat osiągnięc Armii Ludowej.Oczywiście miasto powinno zwrócić wszelkie możliwe koszy zwiazane ze zmiana nazwy ulicy.Magistrat ma gotową listę oczekujących na ulice nazw,więc nie bedzie problemu z inna nazwą.

o
ostatni

Ta nazwa to potwarz dla normalnego człowieka, to uosobienie morderczego komunizmu w jakim przyszło nam żyć dziesiątki lat. To potwarz wobec ofiar tego chorego z nienawiści do wszystkiego co normalne reżimu PRLu - to właśnie on uosabia także służalczość wobec zbrodniczego ZSRR.
Jest hańbą by takie nazwy i podobne przetrwały tylko dlatego, że kilku amnezjonowanym zabrakło kilku złotych w kieszeni na przywrócenie normalności i prawdy
Czas najwyższy zakończyć proces dekomunizacji likwidując te kłujące w oczy nazwy związane z dawnym reżimem - pieniądze na to nie powinny być wymówką - winni to jesteśmy wszystkim pomordowanym przez komunistów w naszym kraju!!

M
Marian

Pan Nesterowicz skończył studia na wydziale historii,a gada takie rzeczy! Pan ją chyba jeszcze studiował z komunistycznych podreczników.W Armii Ludowej panie Nesterowicz, walczyli przede wszystkim komuniści i to nie o wolną Polskę,ale o komunistyczną ,czyli ich Polskę.Nie sądzę,żeby nie wiedzieli pod jakim sztandarem służyli.To zbrodnicza formacja, której członkowie później pomagali Rosjanom ustanowić w Polsce komunizm! To żołnierze Armii Ludowej służyli w MO i SB i własny naród na rozkaz Moskwy zniewalali!Bezwzględnie należy zmienić nazwę,a mieszkańcom pokryć koszty.Na początku lat 90-tych zmieniono nazwy kilkudziesięciu ulic w Zielonej Górze i to też były koszty.One są nie do uniknięcia,ale warto je ponieść w imię likwidacji symboli komunistycznego ustroju.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3