MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe 2024 - to nawet 1500 zł dla rodzin z dziećmi. Takie będą zasady przyznawania

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 7 lat
Babciowe to nowa forma wsparcia dla rodzin z dziećmi, nad którym obecnie pracuje rząd. W ramach nowego świadczenia można uzyskać nawet 1500 zł. Kwota, jaką otrzyma rodzina, będzie zależała od formy opieki nad dzieckiem - czy dzieckiem będzie się opiekować niania, członek rodziny czy placówka opiekuńcza (żłobek). Przewidziano nawet opcję, gdy rodzic jednak zdecyduje się zostać z dzieckiem w domu. Zobacz zasady przyznawania nowego świadczenia i jakie pieniądze można dostać w ramach babciowego.

Wsparcie dla rodzin z dziećmi

Obecnie rodziny z dziećmi mogą korzystać z wielu form wsparcia pieniężnego. Dodatkowe świadczenia to istotny zastrzyk finansowy dla domowych budżetów, gdzie w związku z opieką nad dziećmi i ich wychowaniem wydatków jest sporo.

Z takich m.in. form wsparcia mogą korzystać rodziny z dziećmi:

  • Rodzina 800 plus - rodziny otrzymują, niezależnie od dochodów, 800 zł na każde dziecko.
  • Dobry Start - to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.
  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - to świadczenie dla rodziców, które otrzymają na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym dziecko to kończy 12. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 35. miesięcy. Maksymalna wysokość przysługującego kapitału to aż 12 tys. zł na dziecko.
  • Program Maluch+ - to forma wsparcia instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ostateczni odbiorcy wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki.
  • Karta Dużej Rodziny - to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci.
  • Świadczenia rodzinne
  • Fundusz alimentacyjny

Babciowe 2024 - dla kogo?

Teraz do tych świadczeń dołączy świadczenie "Aktywny Rodzic" czyli tak zwane "babciowe". To świadczenie dla pracujących rodziców, które ma im umożliwić powrót lub podjęcie pracy. W naszej galerii wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać, na jakich zasadach będzie przyznawane i na jakie kwoty można liczyć - sprawdź.

Zobacz także to:
Zwrot podatku 2024. Tyle zwrotu podatku dostaną emeryci za 2023 rok - mamy tabele wyliczeń zwrotu podatku
Kiedy przyjdzie zwrot podatku? Tyle trzeba czekać na pieniądze ze skarbówki - mamy terminy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Babciowe 2024 - to nawet 1500 zł dla rodzin z dziećmi. Takie będą zasady przyznawania - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska