MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babimost. Powstał historyczny mural, upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia
Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia Mariusz Kapała / GL
W Babimoście powstał niezwykły mural, poświęcony powstańcom wielkopolskim. To konkretne osoby z imienia i nazwiska, które brały udział w tej zwycięskiej walce. Na prywatnym budynku stworzył go znany artysta Jarosław Fabiś.

Malowanie murali to wielka pasja Jarosława Fabisia. Zaczynał z kolegami ozdabiając garaże, potem były konkretne dzieła patriotyczne na dużych powierzchniach w wielu miastach Polski. Ten najbardziej znany? Mural pamięci 1944, który znajduje się w Warszawie, a do którego artysta potrzebował pół roku. Imponuje nie tylko przedstawioną tam historią Powstania Warszawskiego, ale także rozmiarami: .szerokość - 80 m., wysokość - 8 metrów, powierzchnia - 580 m/kw. Najnowsze dzieło Jarosława Fabisia? To mural, który przypomina nam o Powstaniu Wielkopolskim.

Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia

Babimost. Powstał historyczny mural, upamiętniający bohateró...

Mural jak zdjęcie powstańców wielkopolskich

- Nasz lokalny patriota i artysta Jarek Fabiś już wcześniej miał taki pomysł, by na jednym z budynków stworzyć mural poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, ale obiekt był na sprzedaż. Właściciel radził, by poczekać, aż znajdzie się kupiec. I tak też się stało – mówi obecny właściciel budynku Szymon Mleczak. – Oczywiście, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, by to dzieło powstało na naszej nieruchomości. Razem z żoną przygotowaliśmy odpowiednio ścianę, by Jarek Fabiś mógł zabrać się do pracy. Sam znalazł sponsorów, by powstańcy wielkopolscy zagościli w tym miejscu.

Mural przedstawia tych, którzy walczyli o te ziemie. Nie są to fikcyjne postacie, ale te ze zdjęcia umieszczonego na specjalnej, pamiątkowej tablicy na Placu Powstańców Wielkopolskich. Widnieją tam też ich imiona i nazwiska.

Jarosław Fabiś maluje pędzlem, wtedy obraz jest trwalszy niż gdyby powstawał przy użyciu spray’a. Obraz ma powierzchnię 20 mkw.

Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia
Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia Mariusz Kapała / GL

Przy muralu stanie ławeczka

Dzięki odpowiedniej perspektywie udało się stworzyć złudzenie, że każdy, kto usiądzie na ławeczce, jednocześnie przysiądzie się do namalowanych bohaterów.

- Taki był zamysł artysty, więc niebawem pojawi się tu specjalna ławeczka – podkreśla Szymon Mleczak i dodaje: - Doprowadzimy też prąd, by podświetlić mural. Sam obiekt też się zmieni...

Nowego właściciela obiektu cieszy fakt, że obraz o tej tematyce powstał na jego budynku.

-Mój dziadek była aktywny w różnych formach życia lokalnego. Ten kamień, obelisk, poświęcony powstańcom wielkopolskim, przywiózł tu spod Kopanicy. Nie była to prosta operacja, bo nie miał specjalistycznego sprzętu, ale udało się – zauważa pan Szymon. – Jako kamieniarz dłutami odpowiednio go obrobił i dziś tu nam wszystkim przypomina o tym ważnym wydarzeniu.

Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia
Mural z powstańcami wielkopolskimi w Babimoście autorstwa Jarosława Fabisia Mariusz Kapała / GL

Msza św. za powstańców wielkopolskich

Warto wspomnieć, że 27 grudnia od tego roku będzie świętem narodowym, związanym z wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Apelowali o to Wielkopolanie i Lubuszanie.

- Być może nie wszyscy wiedzą, ale walki w ramach Powstania Wielkopolskiego toczyły się też w okolicy Kargowej oraz Babimostu. Z kolei z terenów Zielonej Góry polska mniejszość słała powstańcom pieniądze, sprzęt oraz materiały wojenne - twierdzi Damian Bączkiewicz, wiceprezes lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Prezes Mieszko Kamiński informuje, że Koło nr 5 TPPW 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego zaprasza mieszkańców Zielonej Góry, Nowej Soli i okolic w niedzielę 24 października br. na godz. 10.30 do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przy ul. Aliny 17, gdzie odprawiona zostanie msza święta za dowódców Powstania Wielkopolskiego - śp. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego z okazji 154. rocznicy Jego urodzin i 84. rocznicy śmierci oraz gen. Stanisława Taczaka w rok 61 rocznicy śmierci. Nabożeństwu przewodniczył będzie ks. prał. Jan Pawlak - kapelan koła nr 5 TPPW 1918-1919.

Inscenizacja bitwy o Kargową
Inscenizacja bitwy o Kargową Mariusz Kapała

ZOBACZ TEŻ
BABIMOST CIAGLE KWITNIE

Zieleń w Babimoście, mimo kończącego się lata, wciąż cieszy oczy mieszkańców jak i gości

BABIMOST. W mieście wciąż kolorowo i zielono. Zobacz! [ZDJĘCIA]

To jeden z najstarszych obiektów w Babimoście. I choć od 1945 roku jest nieczynny, nadal wzbudza zainteresowanie.

Tak wygląda w środku nieczynny od lat kościół poewangelicki ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska