Barszcz kaukaski i barszcz Sosnowskiego w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniają się na terenie Polski. NIK wydała specjalny raport

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Barszcz kaukaski i barszcz Sosnowskiego są ze sobą blisko spokrewnione. NIK w swoim raporcie zwraca uwagę, że rośliny te rozprzestrzeniają się w Polsce w niekontrolowany sposób.
Barszcz kaukaski i barszcz Sosnowskiego są ze sobą blisko spokrewnione. NIK w swoim raporcie zwraca uwagę, że rośliny te rozprzestrzeniają się w Polsce w niekontrolowany sposób. archiwum
Udostępnij:
Mimo licznych starań, głównie samorządów, barszcze kaukaskie zajmują coraz większy obszar Polski. Dotychczasowe próby likwidacji tych roślin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę sposób, w jaki w Polsce walczy się z niebezpiecznymi dla ludzi barszczami.

Barszcze kaukaskie w przeszłości były rozpowszechniane jako rośliny ozdobne, miododajne lub pastewne. W latach 70. I 80. poprzedniego stulecia barszcz Sosnowskiego uprawiano praktycznie w całej Polsce, jako roślinę pastewną. Po kilkunastu latach, ze względu na zmieniony smak mięsa i mleka, zaprzestano jego uprawy, jednakże nie przeprowadzono skutecznej likwidacji istniejących stanowisk tych roślin. W konsekwencji barszcz Sosnowskiego z biegiem lat zajmował nowe tereny i obecnie występuje praktycznie w całej Polsce.

Barszcz Sosnowskiego z biegiem lat zajmował nowe tereny i obecnie występuje praktycznie w całej Polsce.

Z barszczem ciężko wygrać

Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są roślinami inwazyjnymi, pochodzącymi z rejonu Kaukazu, niezwykle trudnymi do zwalczania, łatwo zajmującymi nowe tereny i powodującymi degradację środowiska przyrodniczego, przy tym są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia.

Barszcze kaukaskie osiągają nawet pięć metrów wysokości, mają masywne liście, grube łodygi i potężne korzenie

Barszcze kaukaskie są ogromne i niebezpieczne

Barszcze kaukaskie osiągają nawet pięć metrów wysokości, mają masywne liście, grube łodygi i potężne korzenie. Kwitną w okresie czerwiec-sierpień, wydając nawet 100 000 nasion, które rozprzestrzeniają się zarówno z wiatrem, jak i wodą.

Polecamy również: Barszcz Sosnowskiego w Lubuskiem. Czytelnicy zgłaszają gdzie występuje groźna roślina (wideo)

Barszcze można kosić

Morfologiczne podobieństwo barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego powoduje, że są one trudne do rozróżnienia. Jednym ze sposobów zwalczania tych roślin jest ich koszenie, wskutek którego odrastające osobniki są zazwyczaj mniejsze i mniej masywne, przez co zacierają się główne różnice w ich wyglądzie. Dodatkowo oba typy barszczy występują na tych samych terenach. Dlatego też często rośliny te traktowane są łącznie i uznawane za barszcz Sosnowskiego.

Przeczytaj też: Groźny barszcz Sosnowskiego na os. Górczyn w Gorzowie

Barszcze w Polsce i w Lubuskiem

Prowadzone badania wskazują, że jeśli nie podejmie się skutecznego zwalczania barszcze kaukaskie będą rozprzestrzeniać się szybko, zajmując nowe tereny wokół występujących już stanowisk. Z monitoringu prowadzonego przez ośrodki naukowe i organizacje pozarządowe wynika, że efektywność dotychczasowego zwalczania barszczy kaukaskich jest niewielka i rośliny te nadal się rozprzestrzeniają.

Z raportu NIK wynika, że niebezpieczne barszcze występują również na terenie województwa lubuskiego. Możne je spotkać m. in.:

  • w okolicach Gorzowa Wlkp.
  • w okolicach Strzelec Kraj.
  • Nieopodal Słubic
  • w okolicy Krosna Odrzańskiego
  • na południe od Nowej Soli
Barszcz kaukaski i barszcz Sosnowskiego są ze sobą blisko spokrewnione. NIK w swoim raporcie zwraca uwagę, że rośliny te rozprzestrzeniają się w Polsce
Barszcz kaukaski i barszcz Sosnowskiego są ze sobą blisko spokrewnione. NIK w swoim raporcie zwraca uwagę, że rośliny te rozprzestrzeniają się w Polsce w niekontrolowany sposób. NIK

NIK skontrolowała: Ministerstwo Środowiska, Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pięć wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz 21 urzędów miast i gmin. NIK skierowała też pytania w badaniu kwestionariuszowym do 652 miast i gmin z całego kraju. Kontrola objęła lata 2013-2019 (do czasu zakończenia czynności kontrolnych).

Polecamy wideo: Chciał pobawić się w chowanego. Wpadł prosto w barszcz Sosnowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Trochę zmartwiony

Na co, w tym wypadu, czekamy? Dlaczego fitosanitarny oddział nie przystąpił, jeszcze, do działania?

Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie