MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy przystanek kolejowy w Lubuskim. Kiedy skorzystają z niego pasażerowie?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nowy przystanek kolejowy powstanie w rejonie ulicy Słonecznej w miejscowości Słone.
Nowy przystanek kolejowy powstanie w rejonie ulicy Słonecznej w miejscowości Słone. PKP PLK
Mieszkańcy miejscowości Słone zyskają dogodniejszy dostęp do kolei. Na linii między Zieloną Górą a Żarami powstanie nowy przystanek. Umowa na realizację inwestycji została już podpisana. Prace warte są ponad dwa miliony złotych.

Inwestycja przybliży kolej mieszkańcom

Nowy przystanek powstanie w rejonie ulicy Słonecznej w miejscowości Słone w gminie Świdnica. Inwestycja realizowane w ramach tak zwanego "programu przystankowego" ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania podróżowania pociągami, ale na pewno ucieszy także tych, którzy z tego rodzaju transportu już korzystają. Przede wszystkim ma jednak zwiększyć dostęp do kolei na linii Zielona Góra–Żary.

Mieszkańcy miejscowości Słone wkrótce wsiądą do pociągu z nowego przystanku. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z „programu przystankowego” zapewniony będzie dogodny dostęp do kolei dla wszystkich podróżnych, także dla osób mających trudności z poruszaniem się. Jednocześnie planowany w sąsiedztwie nowego przystanku parking zachęci do korzystania z ekologicznego transportu, jakim jest kolej – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek umożliwi wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostanie wyposażony w wiaty, ławki i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni natomiast jasne i ekologiczne oświetlenie ledowe. Osoby niewidome skorzystają ze ścieżek naprowadzających z wypukłą fakturą oraz nakładek w alfabecie Braille’a. Budowa nowego przystanku ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

Program przystankowy w Lubuskiem

Program uwzględnia ponad trzysta lokalizacji w całym kraju. Na liście podstawowej znajduje się ponad dwieście lokalizacji, a na rezerwowej – ponad sto. W województwie lubuskim lista podstawowa „programu przystankowego” obejmuje sześć lokalizacji. Prace przy budowie nowego dojścia do peronów postępują w Radnicy, a wykonawcy przygotowują dokumentację projektową niezbędną do realizacji prac budowlanych dla zadań w Żarach (budowa nowego przystanku Żary Osiedle) i Rzepinie (budowa nowego przystanku Rzepin Miasto). Podpisana została już umowa na budowę nowego przystanku Grabik i przebudowę peronów w Sarbiewie. Szacunkowa wartość wszystkich tych inwestycji w województwie wynosi ponad dwadzieścia milionów złotych.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska