Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Inwestycje kolejowe w Lubuskiem. Powstaną nowe przystanki i perony

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
PKP PLK przygotowuje się do kilku inwestycji w województwie lubuskim.
PKP PLK przygotowuje się do kilku inwestycji w województwie lubuskim. PKP PLK S.A.
W miejscowościach Grabik w gminie Żary i Słone w gminie Świdnica powstaną nowe przystanki kolejowe. Wygodniej podróżować pociągami będą mogli również mieszkańcy Sarbiewa w gminie Zwierzyn, gdzie zmodernizowane zostaną perony. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły już przetargi na opracowanie dokumentacji i realizację prac w tych trzech lokalizacjach w województwie lubuskim.

Nowe przystanki przybliżą kolej mieszkańcom

Inwestycje realizowane w ramach tak zwanego "programu przystankowego" mają przyczynić się do zwiększenia zainteresowania podróżowania pociągami, ale na pewno ucieszą także tych, którzy z tego rodzaju transportu już korzystają. Nowe przystanki w miejscowościach Grabik i Słone ułatwią dostęp do kolei na linii Zielona Górą-Żary. Natomiast zmodernizowane perony w Sarbiewie poprawią komfort podróży między Krzyżem Wielkopolskim a Kostrzynem.

Dzięki nowym i przebudowanym peronom z programu przystankowego mieszkańcy województwa lubuskiego, także osoby mające trudności z poruszaniem się zyskają lepsze możliwości podróży pociągiem. Inwestycje w tych trzech lubuskich miejscowościach pozwolą na pełniejsze wykorzystanie linii kolejowych, co zwiększy atrakcyjność kolei w regionie – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Grabiku mieszkańcy zyskają nowy przystanek zlokalizowany przy przejeździe kolejowo-drogowym, który zostanie wyposażony w sygnalizację i rogatki. W miejscowości Słone podróżni skorzystają z nowego przystanku w rejonie ulicy Słonecznej. W Sarbiewie obecnie istniejący przystanek zastąpi nowy. Pociągi zatrzymają się w okolicy ulicy Lipowej przy dwóch peronach, do których dostęp zapewnią również pochylnie. Nowe przystanki i perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie. Będą też w pełni dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się.

Kolejowych inwestycji będzie w regionie więcej

Kolej ogłosiła już przetargi na opracowanie dokumentacji i realizację prac. Podróżni skorzystają z efektów pod koniec przyszłego roku. Szacunkowa wartość zadań wynosi w sumie ponad czternaście milionów złotych. Oprócz tych inwestycji, na liście podstawowej "programu przystankowego" znalazły się jeszcze trzy inne zlokalizowane w województwie lubuskim. Obecnie wykonawcy przygotowują dokumentację projektową niezbędną do realizacji prac budowlanych dla zadań w miejscowościach: Żary, gdzie postanie nowy przystanek Żary Osiedle, Rzepin - tam będzie przystanek Rzepin Miasto oraz Radnica, gdzie wybudowane zostanie nowe dojście do peronów. Szacunkowa wartość wszystkich inwestycji z programu przystankowego w województwie wynosi ponad dwadzieścia milionów złotych.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska