MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez skierowań i kolejki do lekarzy i aptek

Agnieszka Jerzynek
rys. Tomasz Wilczkiewicz
Darmowe leki dla inwalidów wojennych, wojskowych i osób represjonowanych.

Pani Maria z Gorzowa jest wdową po inwalidzie wojennym. Choruje na cukrzycę, jest po zawale serca. Często chodzi do lekarzy i potrzebuje konsultacji ze specjalistami. Usłyszała, że zmieniły się przepisy i teraz łatwiej będzie się dostać do doktora. Poprosiła "GL" o wyjaśnienie nowych zasad.

Teraz bez kolejki są przyjmowani: inwalidzi wojenni, osoby represjonowane, chorzy na gruźlicę, zakażeni wirusem HIV, uzależnieni od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych (tylko w zakresie lecznictwa odwykowego) oraz cywilni niewidomi, ofiary wojny. Od 26 maja taki przywilej mają też żołnierze lub pracownikowi w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.

Komu bezpłatne leki?

Od 29 września do bezpłatnych leków mają prawo:

  • inwalidzi wojenni,
  • osoby represjonowane,
  • małżonkowie inwalidów wojennych i osób represjonowanych pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu,
  • wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnieni do renty rodzinnej.

    Które leki są darmowe?

    Darmowe leki dla uprawnionych to takie, które są oznaczone symbolem Rp lub Rpz i znajdują się na listach określanych przez ministra zdrowia. Wydawane są na podstawie wypisanej przez lekarza recepty i dokumentu potwierdzającego uprawnienie do bezpłatnych leków.

    Uwaga! Ten, kto realizuje receptę, musi iść do apteki z dokumentem potwierdzającym, że osoba której wystawiono receptę ma te uprawnienia. To ważne, bo aptekarz ma teraz obowiązek odnotować na odwrocie recepty numer i rodzaj tego dokumentu.

    Co trzeba nosić przy sobie?

    Żeby lekarz mógł wypisać darmowe lekarstwa inwalidzie wojennemu, musi on mieć przy sobie książkę inwalidy wojennego, a represjonowany - legitymację osoby represjonowanej - wydawane przez ZUS. Żona inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej może mieć przy sobie:

  • książeczkę małżonka, może to być także zaświadczenie z ZUS,
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego, że nie ma własnych dochodów, czyli na pewno jest na utrzymaniu męża inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej. Uwaga! Jeśli żona inwalidy wojennego lub osoby represjonowanej ma prawo, np. do renty, prowadzi działalność gospodarczą, to nie ma prawa do darmowych lekarstw.
  • aktualny odpis z akt urzędu stanu cywilnego potwierdzający zawarcie małżeństwa lub inny dokument potwierdzający istnienie małżeństwa.

    Zamiast trzech dokumentów

    Noszenie przy sobie tych wszystkich dokumentów może być kłopotliwe. Dlatego NFZ może wydać małżonkom inwalidów wojennych lub osób represjonowanych pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu specjalną decyzję. Żeby otrzymać decyzję, trzeba złożyć w NFZ wniosek i dołączyć do niego wszystkie dokumenty:
  • książkę inwalidy wojennego lub legitymację osoby represjonowanej,
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego,
  • odpis urzędu stanu cywilnego lub inny dokument potwierdzający istnienie małżeństwa.

    Wdowy z zaświadczeniem

    Za darmo leki mogą otrzymywać wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, którzy mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Dla nich dokumentem na podstawie którego lekarz wypisze lek, a aptekarz go wyda, może być decyzja ZUS o przyznaniu renty lub zaświadczenie z ZUS-u potwierdzające, że dana osoba ma ustalone prawo do takiej renty.


    TU ZŁÓŻ WNIOSEK

  • Oddział NFZ - Zielona Góra, ul. Podgórna 9 b
  • Delegatura NFZ - Gorzów, ul. Przemysłowa 14/

    TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.)
  • Ustawa z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 87, ze zm.)
  • Ustawa z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (DzU z 2002 r., nr 42, poz. 371 ze zm.)
  • Ustawa z 16 listopada 2006 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (DzU nr 249, poz. 1824)
  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (DzU nr 162 poz. 1117)
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU nr 97, poz.646)
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 11 marca 2003 r. w sprawie trybu wydawania i anulowania legitymacji osoby represjonowanej (DzU nr 61, poz. 539)
  • Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 23 czerwca 2004 r. w sprawie wydawania i anulowania książeczki inwalidy wojennego i wojskowego (DzU nr 158, poz. 1653)
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska