Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez sołtysa ani rusz! Ci z powiatu gorzowskiego świętowali w Witnicy. Niektórzy pełnią tę funkcję od ponad 30 lat!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 12 lat
101 sołtysek i sołtysów z sześciu gmin powiatu gorzowskiego świętowało w Witnicy. Powiatowy Dzień Sołtysa był okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i wspólnej zabawy. Odznaczono też osoby, które pełnią tę funkcję najdłużej. Niektórzy już od ponad 30 lat!

Choć Dzień Sołtysa obchodzimy 11 marca, to Powiatowy Dzień Sołtysa zorganizowano w Witnicy już w piątek, 23 lutego. Zaproszono na niego wszystkie sołtyski i sołtysów z sześciu gmin powiatu gorzowskiego. Łącznie 101 osób. – Dziś jest ten moment, kiedy powiat dziękuje sołtysom za ich służbę. Sołtysi to ludzie czynu, przekazują informacje między mieszkańcami a władzami samorządowymi. Często na swych barkach niosą trudne sprawy. A to dziura w drodze, a to woda nie taka. To są pasjonaci, ludzie pełni empatii i życzliwości – mówi Agnieszka Chudziak, starosta powiatu gorzowskiego.

Sołtysi powinni być lepiej wynagradzani

Mimo, że rola sołtysów jest nie do przecenienia, to jednak wiele osób mówiło wprost, że wynagrodzenie za ich pracę wciąż jest niewystarczające. – Powinni mieć normalne wynagrodzenie. Być może rządzącym uda się uchwalić odpowiednie przepisy. Tę służbę na rzecz mieszkańców trzeba im wynagrodzić – uważa A. Chudziak.

Są najbliżej mieszkańców

Wraz z sołtysami na piątkową uroczystość przybyli wójtowie gmin. – To są osoby, które są najbliżej mieszkańców. To właśnie sołtysi zgłaszają do gminy najważniejsze dla mieszkańców informacje. To są liderzy, motywują ludzi do działania, integrują mieszkańców. Za to wszystko odpowiada sołtys i rada sołecka. Współpraca gminy z sołtysem oznacza współpracę z mieszkańcami – przyznaje Anna Mołodciak, wójt gminy Kłodawa.

Był tort i zabawa

Podczas Powiatowego Dnia Sołtysa odznaczono tych, którzy pełnią tę funkcję najdłużej. Nie zabrakło też okolicznościowego tortu. Później była wspólna zabawa. – Takie dni jak dziś są potrzebne. Sołtysi z całego powiatu mogą się integrować, wymieniać doświadczeniami – podkreśla A. Mołodciak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska