MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje z lubuskimi służbami. Uczniowie z zielonogórskich szkół wzięli udział w pokazach ratownictwa wodnego na Wagmostawie

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Tomasz Daiksler
Tomasz Daiksler
Służby każdego roku prowadzą działania profilaktyczne zmierzające ku uświadamianiu dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku.
Służby każdego roku prowadzą działania profilaktyczne zmierzające ku uświadamianiu dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku. Tomasz Daiksler
Zbliżają się wakacje. Jak uchronić się przed wypadkiem? Jakich pamiątek nie przywozić z urlopu? Jak udzielić pierwszej pomocy? Także w tym roku lubuskie służby zadbają o edukację dzieci i młodzieży — pierwsze spotkanie już za nami.

We wtorek 11 czerwca na terenie zielonogórskiego Wagmostawu odbyła się konferencja inaugurująca coroczną kampanię edukacujną „Bezpieczne wakacje". W spotkaniu wzięli udział wojewoda lubuski, przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie letnim oraz niemal 500 uczniów z zielonogórskich szkół.

Sławomir Pawlak, dyrektor biura Wojewody Lubuskiego otworzył konferencję informacją, że w tym roku, 22 czerwca, aż 130 911 uczniów z województwa lubuskiego rozpocznie upragnione wakacje. Jak przyznał, to dla nich wyczekiwany czas przygód, jednak to właśnie z tymi przygodami często wiążą się niebezpieczne sytuacje.

Pod opieką służb

Kampania „Bezpieczne wakacje” ma przede wszystkim edukować i uwrażliwić dzieci i młodzież na potencjalne zagrożenie, które może pojawić się nawet podczas beztroskiej, letniej zabawy nad wodą oraz rozwijać w nich postawę odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Jednak to także wspólna praca służb, które dokładają wszelkich starań, aby na każdym etapie wakacji, dzieci były pod odpowiednią opieką.

-Przygotowujemy się do nadchodzącego sezonu letniego. [...] Mamy trzy główne cele. Zapewnienie bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, zapobieganie demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym w tym turystycznym czasie — mówi insp. Tomasz Zgirski p. o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. Policjanci w ramach kampanii będą odwiedzać szkoły i placówki edukacyjne, pełnić służbę na terenach wodnych, czuwać nad młodzieżą na obozach harcerskich i we współpracy ze strażą pożarną kontrolować miejsca letniego wypoczynku.

Bryg. Rafał Konieczny Zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, poinformował, że już dziś zgłoszonych zostało ponad 150 miejsc, w których dzieci i młodzież będą spędzać wakacje. Do zadań straży pożarnej ponownie będzie należało m.in. prewencyjne sprawdzanie ośrodków wypoczynkowych. Do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego natomiast sprawdzanie wycieczkowych autokarów. Jak poinformował Mirosław Jesiołkiewicz, z-ca Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora TD, wzmożone kontrole rozpoczną się wraz z wakacjami.

Pokazy dla uczniów

Pierwsza lekcja bezpieczeństwa w czasie wakacji rozpoczęła się już tuż zakończeniu konferencji. Lubuscy strażacy na akwenie Wagmostaw w Zielonej Górze przeprowadzili pokazy działań ratownictwa wodnego. Oprócz tego ratownicy opowiadali najmłodszym o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem nad wodą oraz sposobach pomocy osobie tonącej. Dzieci mogły nie tylko obserwować, ale także brać czynny udział w warsztatach i zadawać nurtujące pytania. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zajrzenia wozu strażackiego.

Czytaj też:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska