MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biegi trafiły na wystawę

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Interesujesz się historią skwierzyńskiego sportu, a w szczególności lekkiej atletyki? Przyjdź do ratusza, gdzie w holu na pierwszym piętrze otwarto niedawno wystawę, poświęconą organizowanym w tym mieście od 16 lat biegom o Złotego Lwa.

Na wystawie zobaczymy archiwalne zdjęcia, jak również wycinki prasowe z lokalnego miesięcznika „Okolice Skwierzynne” i regionalnego dziennika „Gazeta Lubuska” z relacjami z tych imprez oraz wynikami. Materiały pochodzą ze zbiorów miejscowego regionalisty i działacza sportowego Jerzego Kuźmicza, który jest kierownikiem skwierzyńskiego stadionu. Były eksponowane przed ratuszem podczas ostatniego Woodwaste Półmaratonu O Złotego Lwa, a teraz trafiły do siedziby władz miejskich.

- Od lat zbieram rozmaite archiwalia związane z miastem i lokalnym sportem. Mam wiele tomów zdjęć i wycinków prasowych. Oraz mnóstwo rozmaitych pamiątek. Od proporczyków i legitymacji sportowców po plakaty z zapowiedziami imprez – wyznaje J. Kuźmicz.
Pierwszy bieg O Złotego Lwa odbył się w 1999 r. – Łącznie zorganizowaliśmy trzynaście takich imprez. Z przerwami w latach 2008, 2011 i 2014 – wylicza regionalista.

W pierwszych trzynastu edycjach kobiety rywalizowały na dystansie 3.000 m, natomiast mężczyźni biegli na 5.000 m. Równolegle odbywały się biegi dziecięce i młodzieżowe, w których startowali uczniowie miejscowych szkół. W tym roku zmieniono ich formułę. Nagrodami nadal są statuetki Złotego Lwa, ale dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Kuba Nawrot postanowił wydłużyć dystans do 21.097 m., czyli do półmaratonu. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W pierwszym półmaratonie, który odbył się 25 października, wystartowała rekordowa liczba 272 biegaczy, w tym aż kilkudziesięciu miłośników długich dystansów z naszego regionu (o imprezie pisaliśmy „Głosie Międzyrzecza i Skwierzyny z 28 października – przyp. redakcja).

- To bardzo dobry pomysł. Półmaratony są obecnie bardzo modne. To wyzwanie dla osób, które systematycznie biegają i chcą się sprawdzić na dłuższych dystansach - komentował jeden z uczestników.

Być może materiały z ostatniego biegu także trafią kiedyś na wystawę, lub publikacji poświęconej biegom. - Mam sporo zdjęć z tej imprezy - zaznacza J. Kuźmicz.

Od lat półmaratony są organizowane w Pszczewie. Początkowo dystans pszczewskich biegów wynosił 20.000, ale po kilkunastu edycjach wydłużono go do 21.097 m, choć pozostawiono nazwę Pszczewska Dwudziestka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska