Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

BIK: Ponad milion udzielonych pożyczek w październiku. To wzrost o niemal 200 proc. Winne zakupy z odroczoną płatnością?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
123RF
Firmy pożyczkowe udzieliły w październiku tego roku ponad milion pożyczek – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej. W porównaniu do roku ubiegłego pożyczek przybyło o ponad 190 proc., a ich kwota wzrosła o ponad 72 proc. – W ujęciu liczbowym niekwestionowanym liderem rynku pożyczek pozabankowych są więc pożyczki celowe, a w wartościowym pożyczki gotówkowe – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Spis treści

Firmy pożyczkowe udzieliły w październiku tego roku ponad milion pożyczek

– W październiku 2023 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1 011,0 tys. nowych pożyczek o wartości 1,310 mld zł. W porównaniu do października 2022 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły o (+191,4 proc.) więcej pożyczek na kwotę wyższą o (+72,3 proc.) – podało w środę Biuro Informacji Kredytowej.

W październikowej sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym 65,3 proc. stanowiły pożyczki celowe, 33,6 proc. pożyczki gotówkowe oraz 1,1 proc. karty i limity pożyczkowe. W ujęciu wartościowym 34,2 proc. to pożyczki celowe, 62,7 proc. pożyczki gotówkowe oraz 3,1 proc. karty i limity pożyczkowe – wskazano.

Jak podano w komunikacie, pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, zaś pożyczki gotówkowe na wyższe, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych i kredytów gotówkowych. W październiku 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, dynamika pożyczek gotówkowych w ujęciu liczbowym wynosi 17,8 proc., a w wartościowym +22,5 proc.

Tyle wyniosła średnia wartość pożyczki

Średnia wartość nowo udzielonej w październiku 2023 r. pożyczki celowej wyniosła 679 zł i była o 51 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w październiku 2022 r. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w październiku 2023 r. pożyczki gotówkowej wyniosła 2 416 zł i była o 4 proc. wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w październiku 2022 r.

Tegoroczne tak wysokie wzrosty, w szczególności w sektorze pożyczek celowych, są w dużej części następstwem wejścia w życie Ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie, w wyniku której z dniem 18 maja 2023 r. zaraportowały transakcje firmy, które rozpoczęły współpracę z BIK. Równocześnie, firmy dotychczas współpracujące z BIK, przekazały transakcje wcześniej nieraportowane – komentuje dr hab. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Ekspert zwraca uwagę, że w październiku br. wzrost liczby udzielonych pożyczek wynika w szczególności z pożyczek udzielonych na zakupy w internecie. – Są to pożyczki celowe, również zawierające część zakupów z odroczoną płatnością po okresie bezodsetkowym, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat. W ujęciu liczbowym niekwestionowanym liderem rynku pożyczek pozabankowych są więc pożyczki celowe, a w wartościowym pożyczki gotówkowe – podsumowuje Rogowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: BIK: Ponad milion udzielonych pożyczek w październiku. To wzrost o niemal 200 proc. Winne zakupy z odroczoną płatnością? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska