Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Tadeusz Lityński w Watykanie na wizycie "ad limina Apostolorum"

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Pierwszy dzień wizyty "ad limina" biskupa Tadeusza Lityńskiego w Watykanie, 2021 r.
Pierwszy dzień wizyty "ad limina" biskupa Tadeusza Lityńskiego w Watykanie, 2021 r. Ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze
W niedzielę 10 października biskup diecezji zielonogórsko - gorzowskiej Tadeusz Lityński wyjechał na wizytę ad limina do Watykanu, żeby spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Czym jest wizyta ad limina

“Ad limina Apostolorum” to termin zaczerpnięty z języka łacińskiego. Oznacza “do progów (grobów) Apostołów”. Jest to regulowane prawem kościelnym zobowiązanie biskupów do odwiedzania, co pięć lat, grobów apostołów Piotra i Pawła. Łączy się ono z przedstawieniem papieżowi sprawozdania odnośnie stanu swoich diecezji.

Biskup Lityński u papieża Franciszka

W niedzielę 10 października w taką podróż udał się biskup diecezji zielonogórsko - gorzowskiej - Tadeusz Lityński. Prócz pielgrzymki do grobów apostolskich, biskup spotka się z głową Kościoła - papieżem Franciszkiem. Biskupowi w podróży towarzyszy ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

- Bardzo proszę wszystkich o modlitwę w mojej intencji i w intencji Kościoła diecezjalnego - mówi biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko - gorzowskiej.

Co się dzieje podczas spotkań w Rzymie

Spotkania odbywają się w czterech większych bazylikach Rzymu. Sprawozdanie z życia diecezji zielonogórsko - gorzowskiej zostało przygotowane już wiosną. Porusza nie tylko sprawy administracyjne, ale też duszpasterskie. W Watykanie biskupi mają okazję, by podyskutować o stanie Kościoła w kontekście ogólnokrajowym i diecezjalnym. Poruszane są kwestie społeczne i ekologiczne. Punktem kulminacyjnym każdego dnia jest Msza święta celebrowana w bazylikach papieskich. W czwartek, tj. 14 października w Bazylice Św. Piotra, o godz. 7:10 rozpocznie się Msza przy grobie św. Jana Pawła II.

Pierwszy dzień wizyty "ad limina" biskupa Tadeusza Lityńskiego w Watykanie, 2021 r.
Pierwszy dzień wizyty "ad limina" biskupa Tadeusza Lityńskiego w Watykanie, 2021 r. Ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze

Pierwszy dzień wizyty "ad limina"

Wizyta "ad limina Apostolorum" drugiej grupy biskupów polskich, wśród których jest bp Tadeusz Lityński, rozpoczęła się Mszą św. przy Grobie św. Piotra Apostoła w Grotach Watykańskich. Tego dnia przypadło liturgiczne wspomnienie św. Jana XXIII, przyjaciela Polaków oraz dokładnie 59. rocznica rozpoczęcia Soboru Watykanskiego II, który również został zainaugurowany w bazylice watykańskiej. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP.
Spotkania odbywały się w dykasteriach na Zatybrzu oraz po południu przy Watykanie.

Drugi dzień wizyty "ad limina"

Mszą św. w Bazylice papieskiej św. Jana na Lateranie rozpoczął się drugi dzień wizyty "ad limina" grupy biskupów polskich z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Lateran to dawniej siedziba papieży, do dziś pozostaje katedrą Biskupa Rzymu - "Matką i Głową wszystkich kościołów miasta i świata". W programie do południa przewidziano spotkania w Kongregacji ds. Biskupów oraz w Kongregacji Nauki Wiary, po południu zaś w trybunale Roty Rzymskiej.

Trzeci dzień "ad limina Apostolorum"

Mszą w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej na Eskwilinie rozpoczął się trzeci dzień wizyty "ad limina Apostolorum".
Eucharystię sprawowano w kaplicy przechowującej wizerunek Matki Bożej czczonej jako Wybawicielkę Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). To tutaj rozpoczyna i kończy każdą swoją podróż apostolską papież Franciszek. Metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył liturgii nawiązał w homilii do postaci Matki Najświętszej, powierzonej nam przez Chrystusa na krzyżu. To Jej wstawiennictwu biskupi powierzyli Kościół w Polsce i w poszczególnych diecezjach.
W trakcie trzeciego dnia pobytu w Watykanie zaplanowano spotkania w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz w Papieskiej radzie ds. Nowej Ewangelizacji, zaś po południu w Komisji ds. Ochrony Nieletnich oraz w Dykasterii ds. Komunikacji, gdzie relatorem z ramienia episkopatu był bp Tadeusz Lityński.

- Wizyta "ad limina" jest dobrą okazją do rozmowy w gronie duszpasterzy północnej i zachodniej części naszego kraju - mówi ks. Piotr Bartoszek, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

Podkreśla też wagę spotkania w Watykanie i możliwość wymiany doświadczeń, jaką ono daje. To pomaga w funkcjonowaniu, planowaniu, a nade wszystko odczytywaniu woli Bożej odnośnie kierowania diecezją.

- Rzym to miasto, do którego chętnie się wraca. Tutaj zawsze można odnaleźć wiele impulsów dla własnej wiary i doświadczeń - podsumowuje ks. Piotr Bartoszek.

Gdzie mieszka biskup podczas wizyty "ad limina"

Na czas wizyty apostolskiej "ad limina" biskup Tadeusz Lityński zamieszkał w Instytucie Polskim. Od lat miejsce to służy studentom wyjeżdżającym do Rzymu na studia i Polakom pracującym w rzymskich kongregacjach.
Mimo napiętego planu apostolskiej wizyty biskup Lityński potrafi znaleźć czas na prywatne spacery po ważnych turystycznie miejscach Rzymu.

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie. Zielona Góra. Ksiądz kanonik dziękuje wojewodzie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska