MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biżuteria z brązu i gliny

(kid)
Tuż po otwarciu wystawy Celtyckie kresy Małgorzata Bukowicz, znana rzeźbiarka i nauczycielka ceramiki, wyciągnęła aparat fotograficzny. Do czego mogą służyć zdjęcia eksponatów z archeologicznej wystawy?

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w podzielonogórskiej Świdnicy zapraszało przedwczoraj na podwójny wernisaż. Pierwsza wystawa - ze zbiorów wielu muzeów - pokazuje Celtyckie kresy poprzez zachowane ślady dawnej kultury. Druga jest prezentacją młodych twórców skupionych pod szyldem zielonogórskiego Domu Harcerza w Pracowni Ceramiki Małgorzaty Bukowicz.
Na pozór obie ekspozycje nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak sporo je łączy. I nie chodzi jedynie o najprostsze podobieństwo, polegające na tym, że obie prezentują przedmioty, które wykonał człowiek - współcześnie i z górą dwa tysiące lat temu.

Biżuteria z brązu i gliny

Ekspozycja ceramiki młodych powstała w ramach autorskiego programu M. Bukowicz pt. ,,Inspiracje kulturowe’’. - Uczę młodzież czerpania z różnych kultur, zwłaszcza z dziedziny ceramiki - wyjaśnia autorka programu.
Na wystawie w Świdnicy znalazły się prace inspirowane kulturą Majów i Azteków. Są wśród nich naczynia, są rzeźby i maleńkie figurki, jest też biżuteria.
Piękne współczesne dzieła nawiązują do dawnych form i wzorów, stopniowo odkrywanych przez młodzież podczas półrocznych zajęć w pracowni.
- Pierwsza była grzechotka, potem coraz bardziej skomplikowane formy - wspomina 19-letnia Kasia Szeszuła, jedna z autorek ceramicznej wystawy.

Śladami Celtów

Z bogactwa inspiracji czerpali również twórcy glinianych naczyń oraz biżuterii z żelaza i brązu, którą oglądamy na archeologicznej wystawie Celtyckich kresów. Celtowie, lud wędrowny, mistrzowsko przetwarzał antyczne wzory, wzbogacając je własnymi rozwiązaniami.
Czy kolejnym źródłem inspiracji dla młodych twórców z Pracowni Ceramiki będą Celtyckie kresy?
Całkiem możliwe. Biżuteria z brązu i żelaza może budzić nie tylko zainteresowanie miłośnika historii. Proste, piękne formy przyciągają również oko pań, poszukujących oryginalnych ozdób. Zdjęcia, wykonane na archeologicznej wystawie, będą więc pewnie zaczynem kolejnej wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska