Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blues Brothers i pieśni Chopina będą nas zachwycać w ten weekend. Mamy oferty obu lubuskch filharmonii na początek września

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (9.07) podczas koncertu otwarcia „Dni Zielonej Góry-Winobrania” o 20.30 na scenie winobraniowej w programie „Tribute to Blues Brothers”, zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej.
W sobotę (9.07) podczas koncertu otwarcia „Dni Zielonej Góry-Winobrania” o 20.30 na scenie winobraniowej w programie „Tribute to Blues Brothers”, zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej. arch. Universal Pictures
Urlopy naszym lubuskim filharmonikom się skończyły i od razu zaczynają z wysokiego pułapu artystycznego. To prawie jak u Hitchcocka, najpierw musi być trzęsienie ziemi, a potem już tylko napięcie powinno narastać. Tak będzie już w ten weekend w Gorzowie oraz w Zielonej Górze.

Każdy kogoś kocha

W sobotę (9.07) podczas koncertu otwarcia „Dni Zielonej Góry-Winobrania” o 20.30 na scenie winobraniowej w programie „Tribute to Blues Brothers”, zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej. Solistami będą znani wokaliści: Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski oraz Jolanta Szczepaniak. Dyrygent wieczoru- Sebastian Perłowski, może się pochwalić współpracą z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie jak Sinfonia Varsovia, Hong Kong Philharmonic, NOSPR w Katowicach, Metropolitana de Lisboa, Sevilla Symphony Orchestra. Na swoim koncie ma nagrania dla wytwórni ECM, Warner Classics, Dux. W 2016 roku pełnił obowiązki zastępcy dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jest osobą wielce energetyczną i dysponującą dużym talentem aktorskim, to wręcz idealny kandydat na showmana. Tak zestaw artystów jest, jak to się ładnie mówi – „z góry skazany na sukces”. Dodajmy do tego jeszcze przeboje duetu „Blues Brothers”. To komedia muzyczna w reżyserii Johna Landisa z 1980 roku. Tytułowa para braci to „Joliet” Jake Blues, grany przez Johna Belushiego i Elwood Blues, grany przez Dana Aykroyda. Film został nakręcony w Chicago i jego okolicach. Doczekał się nawet kontynuacji w postaci filmu „Blues Brothers 2000”. Z pierwotnego filmu pochodzi wiele kultowych przebojów, które z pewnością zabrzmią też w Zielonej Górze, z tym najbardziej znanym „Everybody needs somebody to love”. Wstęp wolny.

Rzadko wykonywane pieśni Chopina

Z kolei w niedzielę (10.09) o godz. 19, w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się spektakl multisensoryczny „Chopinstorie” według autorskiego pomysłu Aleksander Kaczuk-Jagielnik. Widowisko jest eksperyment em opierającym się na połączeniu kompletnego recitalu pieśni Fryderyka Chopina z ruchomym obrazem dla podkreślenia ich emocjonalności. „Kameralna, niezależna i eksperymentalna forma koncertu będzie próbą znalezienia nowego, interesującego środka wyrazu, aby zbliżyć słuchaczy do tekstu”- dodaje autorka. Chopin napisał swoje pieśni w latach 1827-1838, kiedy był w wieku od 17 do 28 lat. Wyrażał w nich głównie emocje i nastroje za pomocą ekspresyjnej muzyki, często wzbogaconej o wirtuozowskie partie fortepianu, poruszając tematykę miłości, tęsknoty, melancholii i natury. Teksty czerpał m.in. z poezji polskich romantyków, takich jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Stefan Witwicki. Mimo że pieśni Chopina op. 74 na głos i fortepian nie zdobyły takiej popularności jak kompozycje fortepianowe, to stanowią istotny wkład w historię polskiej muzyki wokalnej. Wystąpią: Magdalena Wachowska – mezzosopran, Aleksander Kaczuk-Jagielnik – baryton, Paweł Popko – fortepian oraz Agata Załuska i Bartłomiej Malarz – tancerze. Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska