Boże Narodzenie 2020. Lubuskie: Ceny żywych choinek: świerk, jodła, sosna, daglezja. Jaka choinka do domu i mieszkania - cennik

Michał Korn
Michał Korn
Co przemawia za kupnem żywego świerku lub jodły? Oczywiście zapach! Żywica, która posiada olejki eteryczne to prawdziwy raj dla nosów domowników!
Co przemawia za kupnem żywego świerku lub jodły? Oczywiście zapach! Żywica, która posiada olejki eteryczne to prawdziwy raj dla nosów domowników! Grzegorz Galasiński/Polska Press
Świerk, jodła, sosna, a może daglezja. Jaką choinkę wybrać do domu i mieszkania? Które drzewko, jakie warunki lubi? Boże Narodzenie 2020 zbliża się wielkimi krokami. Już na początku grudnia w sklepach pojawią się żywe drzewka bożonarodzeniowe. Jaką choinkę najlepiej wybrać do mieszkania, a jaką do domu? Podpowiadamy.

Choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. W wielu kulturach drzewo iglaste uważane jest za symbol życia oraz oznakę trwałości. Niezależnie od tego, czy drzewko świąteczne zakupicie na początku grudnia, czy zgodnie z tradycją, choinka pojawi się u was tuż przed wigilijną wieczerzą, warto wiedzieć, jakie drzewko świąteczne jest lepsze, bardziej ekologiczne. Lepiej postawić na sztuczne czy prawdziwe?

Jaką choinkę kupić? Ceny i opis:

Świerk, jodła, sosna czy daglezja? A może jeszcze coś innego? Te pytanie zadaje sobie wielu z nas przez Bożym Narodzeniem. Kupując choinkę na święta musimy wiedzieć, czego chcemy. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak intensywnie ma pachnieć, ile powinna mierzyć wysokości i szerokości, czy lepiej wybrać ciętą czy w doniczce i wreszcie jaka powinna być jej cena? Nasz materiał pomoże Ci w podjęciu decyzji. Kliknij na kolejne zdjęcie z opisem choinki.Zobacz koniecznie: Jaką choinkę wybrać i co zrobić, żeby przetrwała jak najdłużej?

Świerk, sosna, jodła, daglezja. Ceny żywych choinek. Którą w...

Sztuczne drzewko na Boże Narodzenie

Choć plastikowa choinka jest wielokrotnego użytku, to musicie pamiętać, że posiada ten minus, iż przy jej produkcji używa się surowców praktycznie nierozkładalnych siłami natury. Do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu (PCV). Wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko, będą się rozkładać kilkaset lat, zatruwając wodę, glebę, powietrze. A jeżeli chcielibyśmy je spalić, to w wyniku tego procesu powstaną toksyny i bardzo niebezpieczne, rakotwórcze związki. Procesy technologiczne zastosowane w czasie produkcji sztucznego drzewka wymagają też znacznych ilości wody i powietrza.

Trwa głosowanie...

Jakie drzewko bożonarodzeniowe wybierasz do domu/mieszkania?

Sztuczna choinka bardziej eko?

Co to wszystko oznacza? Jeśli jesteś zagorzałym ekologiem, albo po prostu dbasz o środowisko naturalne, musisz zastanowić się, czy warto kupić taki produkt, czy jednak pokusić się o żywe drzewko z najbliższego nadleśnictwa lub szkółki leśnej. Ktoś mógłby powiedzieć, że sztuczne drzewka są bardziej eko, bo przecież co roku, przez kilka lat, możemy mieć tę samą, sztuczną choinkę. Trzeba jednak pamiętać, że takie drzewko stanie się bardziej ekologiczne niż naturalne tylko wtedy, jeśli korzystać z niego będziemy przez co najmniej… 12 lat! A przecież nikt z nas nie chce mieć jednej i tej samej sztucznej choinki przez tak spory odcinek czasu.

Jaka choinka na święta? Dlaczego wybrać żywe drzewko?

Co przemawia za kupnem żywego świerku lub jodły? Oczywiście zapach! Żywica, która posiada olejki eteryczne to prawdziwy raj dla nosów domowników! To właśnie ten charakterystyczny, leśny aromat podkreśla charakter zimowych świąt.

Choinki naturalne pochodzą ze specjalnie zakładanych plantacji, na przykład pod liniami energetycznymi, gdzie normalny, wysoki las nie może rosnąć. Po ścięciu takiej choinki jej korzenie pozostają w glebie, powodując wzbogacenie gruntu w próchnicę. Samo zaś drzewko w krótkim czasie po wyrzuceniu z domu, ulega naturalnemu rozkładowi, ale może też być wykorzystane jako opał lub po rozdrobnieniu - nawóz, powracając w ten sposób do środowiska. Pamiętajcie, drzewko takie, nawet jeśli po kilku tygodniach opadną z niego igły, wciąż pozostaje elementem przyjaznym człowiekowi i środowisku.

Co przemawia za kupnem żywego świerku lub jodły? Oczywiście zapach! Żywica, która posiada olejki eteryczne to prawdziwy raj dla nosów domowników!

Boże Narodzenie 2020. Lubuskie: Ceny żywych choinek: świerk,...

Kupujemy choinkę. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem?

Przede wszystkim warto wiedzieć o tym, że choinka nie powinna znajdować się blisko kaloryfera. Przed samym zakupem, dobrze zorientować się u sprzedawcy, kiedy drzewko, które nas interesuje, zostało ścięte. Im później, tym lepiej, bowiem takim drzewkiem będziemy mogli się dłużej cieszyć.

Co przemawia za kupnem żywego świerku lub jodły? Oczywiście zapach! Żywica, która posiada olejki eteryczne to prawdziwy raj dla nosów domowników!

Jeżeli zdecydujemy się na zakup choinki w doniczce, to pamiętajmy, że musi ona mieć korzenie. Takie drzewko można po świętach przesadzić do gruntu i będzie nadal rosnąć.

Jak przedłużyć żywotność naturalnej choinki?

By jednak w domowych warunkach jak najdłużej cieszyć oczy bujnym, naturalnym igliwiem zadbajmy o to, by świąteczne drzewko, np. popularny w Polsce świerk, jak najdłużej pozostał świeży.

ZOBACZ TAKŻE:

Mrozy coraz bardziej dają się we znaki kierowcom. Po niskich temperaturach i coraz większych opadach śniegu oraz deszczu ze śniegiem można wnioskować, że okres zimowy rozpoczął się na dobre. Niestety wraz z nim przybył powtarzający się problem związany z zamarzającymi szybami. Osoby nie dysponujący garażami muszą zatem szukać sposobów na osadzający się na szybach szron. Jak sobie z nim radzić? Jest na to kilka metod.źródło: TVN24

Sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie. Mamy dla Was kil...

Żywe drzewko musi mieć wodę lub ziemię

Musicie wiedzieć, że świerk pospolity jest drzewkiem niezwykle wrażliwym na wahania temperatury oraz brak wilgoci. To dlatego w ciepłej, domowej temperaturze stosunkowo szybko traci igliwie. Można jednak temu skutecznie zaradzić. Wybierając drzewko w donicy, zanim na dobre zagości ono w naszym salonie, musimy je stopniowo przyzwyczajać do zmiany środowiska poprzez aklimatyzację w chłodniejszym pomieszczeniu, np. piwnicy. Kiedy z chłodnego pomieszczenia wniesiemy nasz świerk do salonu, drzewko dozna mniejszego szoku termicznego i nie uschnie zbyt szybko.

Jeśli zdecydowaliście się na naturalną choinkę nie w doniczce, ale ciętą, musicie pamiętać, by drzewko było umieszczone w pojemniku z wodą, co znacznie przedłuży jego żywotność.

Jeśli zaś chcecie, aby Wasze świąteczne drzewko było naprawdę wytrzymałe, postawcie na świerk serbski lub jodłę kaukaską. Są to odmiany nieco droższe niż popularny świerk pospolity, ale bardziej wytrzymałe i ciekawe w wyglądzie.

Co zrobić z żywym drzewkiem po świętach?

Święta, święta i… co zrobić z żywą choinką po świętach? Propozycji jest mnóstwo! Naturalne drzewko można wynieść do bioodpadów, gdzie rozłoży się i będzie stanowiło nawóz dla innych roślin. Ta opcja świetnie sprawdzi się przy choinkach ciętych.
Jeśli natomiast kupiliśmy choinkę w donicy, możemy przesadzić ją do gruntu, np. w przydomowym ogrodzie. Niestety często zdarza się, że sprzedawcy tuż przed sprzedażą przesadzają drzewko z gruntu do donicy, redukując tym samym system korzeniowy rośliny. Takie drzewko z pewnością nie przyjmie się w ogrodzie. Choinka w donicy nabywana w celu późniejszego jej przesadzenia do ogrodu, powinna być w niej hodowana od początku. Aby upewnić się, że choinka nie ma naruszonego systemu korzeniowego, wystarczy tylko podnieść ją za pień i delikatnie potrząsnąć. Jeśli doniczka z ziemią opadną jest niemal pewne, że drzewko było wykopane i niedawno przesadzone do pojemnika.

Kiedy powinniśmy rozebrać choinkę?

Świąteczne drzewko można również wykorzystać na opał. Popularny świerk ze względu na spory stopień zażywiczenia nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach. Jego drewno powoduje bowiem iskrzenie podczas palenia. Może to być jednak jego zaleta – drewno świerkowe idealnie nada się na rozpałkę.

Warto w tym miejscu podkreślić, że drewno jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna.
Chrońmy i troszczmy się o nasze środowisko - nie tylko od święta!

Świerk pospolity jest najczęściej wybieranym drzewkiem świątecznym - po pierwsze z racji ceny, bowiem można je kupić w granicach 50-100 złotych. Po drugie pięknie pachnie.

Świerk, jodła, sosna - ceny żywych choinek

Świerk, jodła, sosna czy daglezja? A może jeszcze coś innego? Te pytanie zadaje sobie wielu z nas każdego grudnia. Kupując choinkę na święta musimy wiedzieć, czego chcemy. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak intensywnie ma pachnieć, ile powinna mierzyć wysokości i szerokości, czy lepiej wybrać ciętą czy w doniczce i wreszcie jaka powinna być jej cena? Nasz materiał pomoże Ci w podjęciu decyzji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Ceny żywych choinek 2020: Sosna pospolita:

Sosna pospolita ma piękny, żywiczy zapach. Jej igły są długie, kłujące i niestety w domowych warunkach szybko opadają. Drzewko rzadko jest traktowane jako choinka, natomiast jego gałązki idealnie nadają się na stroiki. Cena takiego drzewka waha się w przedziale od 30 do około 100 złotych. Cięte drzewko potrafi wytrzymać kilka tygodni. To dobry wybór dla osób, które szukają czegoś prostego, niedrogiego. Jako, że sosna posiada relatywnie duże oraz silne gałęzie, śmiało utrzyma ozdoby świąteczne nawet te cięższe. Jednym z atutów sosny pospolitej jest przyjemny zapach żywicy.

Świerk pospolity - ceny

Świerk pospolity jest najczęściej wybieranym drzewkiem świątecznym - po pierwsze z racji ceny, bowiem można je kupić w granicach 50-100 złotych. Po drugie pięknie pachnie. Świąteczni koneserzy są zdania, że najbardziej ze wszystkich drzewek dzięki aromatowi właśnie, potrafi obudzić ducha świąt Bożego Narodzenia. Niestety, żeby nie było tak kolorowo, to musimy przyznać, że świerk w warunkach domowych wytrzymuje od 10 do około 14 dni. Po dwóch tygodniach drzewko zaczyna zrzucać igły. Aby przedłużyć żywot świerka, możemy go wstawić do pojemnika z wodą. Dłużej postoi też drzewko kupione w doniczce, trzeba tylko pamiętać o regularnym podlewaniu.

Świąteczne drzewko można również wykorzystać na opał. Popularny świerk ze względu na spory stopień zażywiczenia nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach.

Ceny żywych choinek: Jodła kaukaska

Jodła to jedno z najdroższych drzewek. Ma piękny pokrój, a jej igły nie kłują. W mieszkaniu wytrzyma nawet dwa miesiące. Na dodatek nie gubi igieł. Niestety gałązki jodły nie pachną i to chyba największa wada tego drzewka. Cena jodła kaukaskiej waha się w przedziale od 100 do nawet 200 złotych. Pamiętajmy jednak, aby nie sugerować się tym, bowiem poszczególni sprzedawcy oraz sieci supermarketów mają szereg promocji związany ze sprzedażą choinek. Zdarzało się, że jodłę kaukaską można było kupić nawet za 50 złotych. Jodła kaukaska doskonale prezentuje się we wszystkich wnętrzach, dlatego postrzegana jest jako drzewko uniwersalne.

Ceny żywych choinek 2020: Świerk srebrzysty

Świerk srebrny to drzewko o bardzo ładnym pokroju. Ma sztywne, kłujące igły o niebieskawo-srebrzystym odcieniu. W warunkach domowych wytrzymuje trochę dłużej niż świerk pospolity, ale jest od niego droższy. Cena waha się w przedziale od 50 do 130 złotych. Nie pachnie tak mocno, jak jego pospolity krewniak. Jego jasna barwa pomoże rozświetlić niejedno wnętrze. Drzewko jest bardzo wytrzymałe, w warunkach domowych może stać nawet 3-4 tygodnie.

Ceny żywych choinek: Daglezja

Daglezja w naturze rośnie tylko w Ameryce Północnej. Ale można ją spotkać też na niektórych naszych plantacjach. Ma bardzo regularny pokrój, miękkie igliwie i bardzo giętkie gałązki (nie utrzymają ciężkich ozdób). Po roztarciu igły wydzielają przyjemny cytrusowy zapach. Cena daglezji waha się w przedziale od ok. 30 do nawet 100 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Święta pachną żywą choinką, dlatego zamówiłam drzewko razem z dekoracją na poczcie kwiatowej. Nie jestem zmotoryzowana, więc wyprawa na targ czy do ogrodniczego odpada, a tak mam zapewniony transport do samego domu.

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie