Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brawo! Licealista i urbanista z Gorzowa doprowadzili do uporządkowania dawnych polskich cmentarzy na Ukrainie

oprac. (zeb)
Jan Biernacki, Konrad Zaleski oraz harcmistrz Jarosław Górecki
Jan Biernacki, Konrad Zaleski oraz harcmistrz Jarosław Górecki fot. Anna Zaleska
Na Ukrainie zostały uporządkowane polskie cmentarze. Było to możliwe dzięki aktywności Macieja Dancewicza z Warszawy i gorzowian: Jana Biernackiego i Konrada Zaleskiego.

Informację na ten temat otrzymaliśmy od Anny Zaleskiej . Czytamy w niej, że gorzowianie: Jan Biernacki, z zawodu urbanista, i Konrad Zaleski, uczeń I LO przy ul. Puszkina oraz warszawianin Maciej Dancewicz, scenarzysta, reżyser i aktor, poznali się podczas badań genealogicznych. Dziadkowie J. Biernackiego i Zaleskiego urodzili się w Nowosiół - ce Koropieckiej (obecnie Sadowe), a Dancewicza pochodzili z sąsiedniej wioski Puźniki (wieś już nie istnieje). W II RP były to Kresy Wschodnie, dokładniej: woj. tarnopolskie.

Nasze rodziny były spokrewnione, dlatego wspólnie budowaliśmy drzewo genealogiczne i badaliśmy historię obu miejscowości

- Nasze rodziny były spokrewnione, dlatego wspólnie budowaliśmy drzewo genealogiczne i badaliśmy historię obu miejscowości - mówi Biernacki. Wizyty w archiwach polskich, ukraińskich i kontakty z austriackimi zostały rozszerzone o spotkania z osobami, które urodziły się jeszcze na Kresach Wschodnich, i z ich rodzinami. W 2017 r. utworzyli profil (facebook. com/nowosiolka.puzniki), a w 2019 r. stronę internetową: nowosiolkakoropiecka.gorzow.iq.pl Zorganizowali dwa zjazdy byłych mieszkańców Nowosiółki Koropieckiej i ich rodzin: w Gorzowie i Jasieniu.

Przeczytaj też: Śmierć? Śmierć to ja widziałam przez okno - wspomina Wanda Skorulska

Polskie rodziny z Nowosiółki Koropieckiej i Puźnik po II wojnie trafiły głównie na Dolny Śląsk i na Ziemię Lubuską. Obie wsie zostały opuszczone przez Polaków po tym, jak w nocy z 12 na 13 lutego 1945 r. bandy UPA zamordowały w Puźnikach około 120 mieszkańców. - Wyjazdy na Ukrainę utwierdziły nas w przekonaniu, że musimy zadbać o groby przodków, o miejsca pamięci - tłumaczy Biernacki.

Harcerze uprzątnęli polski cmentarz w dawnej Nowosiółce Koropieckiej i odsłonili część cmentarza w Puźnikach. Pomagali im miejscowi Ukraińcy. Planujemy powołać stowarzyszenie

Udało się oba cmentarze wpisać na listę Miejsc Pamięci Narodowej za Granicą, które w tym roku zostały przeznaczone do uporządkowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gorzowianie pod koniec lipca pojechali na Ukrainę, by spotkać się z harcmistrzem Jarosławem Góreckim, który z harcerzami z Chorągwi Łódzkiej ZKP miał zająć się pracami porządkowymi. Zaleski: - O ile cmentarz w dawnej Nowosiółce Koropieckiej jest niewielki i położony tuż przy cmentarzu ukraińskim, to ten w Puźnikach stanowił duże wyzwanie, gdyż władze radzieckie w 1949 r. zlikwidowały wieś. Wyrósł tu las. Dojście do cmentarza zajęło nam półtorej godziny.

- Harcerze uprzątnęli polski cmentarz w dawnej Nowosiółce Koropieckiej i odsłonili część cmentarza w Puźnikach. Pomagali im miejscowi Ukraińcy. Planujemy powołać stowarzyszenie - mówi Biernacki.

Zobacz też wideo: Odnaleziono kolejne szczątki Liberatora. Trafią do muzeum Armii Krajowej w Krakowie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska