Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynki po PKP w Gorzowie już znikają. Rozbiórka przy dworcu rozpoczęta

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Rozbiórka obiektów po kolei kosztuje 426 tys. zł.
Rozbiórka obiektów po kolei kosztuje 426 tys. zł. Jarosław Miłkowski
Rozpoczęła się rozbiórka dawnych budynków kolejowych przy dworcu PKP w Gorzowie. Ma ona potrwać do 16 grudnia. W ostatnich dniach rozebrano już część byłej noclegowni.

To rozbiórka, która wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców. Nic dziwnego! Z krajobrazu centrum miasta zniknąć mają charakterystyczne obiekty po kolei, które stoją między peronem 1 gorzowskiego dworca a ul. Jancarza. Łącznie to 14 budynków, z których dawna wieża ciśnień, była noclegownia czy budynek administracyjno-mieszkalny zostały zbudowane ponad sto lat temu. Doskonale widać je z pociągów, które kursują na trasie Kostrzyn-Gorzów-Krzyż. Rozbiórkę mogą zobaczyć więc nawet pasażerowie kursujących nią pociągów.

Budynki idą do wyburzenia, bo w tej części Gorzowa miasto chce zrobić centrum przesiadkowe. Już w przyszłym roku - w pierwszym etapie całej inwestycji - ma tu powstać sześć zatok dla autobusów. W przyszłości ma natomiast zostać dobudowana cała infrastruktura, a więc m.in. kasy czy toalety dla pasażerów. Część budynków, które są do wyburzenia, znajdują się w bardzo złym stanie technicznym.

Rozbiórka rozpoczęła się w ostatni weekend. Zajmuje się nią Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Robert Kleniuk z Kamieńca Ząbkowickiego. Jako pierwszy jest rozbierany budynek byłej noclegowni. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku. Gdy w pierwszej połowie listopada byliśmy w jego wnętrzu, widzieliśmy, że do jego budowy wykorzystano... m.in. szyny kolejowe nawet z 1899 r. (stanowiły one wzmocnienie stropu w znajdującym się tu schronie). Noclegownia była najbardziej zniszczonym budynkiem przeznaczonym do wyburzenia. Miała popękane ściany, a w wielu pomieszczeniach pozapadały się stropy. Gdy na miejscu rozbiórki byliśmy w poniedziałek 28 listopada, rozebrane były już dwie najwyższe kondygnacje noclegowni.

Budynki mają zostać rozebrane do 16 grudnia tego roku. Gdy to nastąpi, będzie można przystąpić do pierwszego etapu budowy węzła przesiadkowego. Przetarg ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Czytaj również:
Budynki starego dworca w Gorzowie skrywają ślady historii. Przetwory, gazety, stare szyny... Tutaj nikt nie zagląda!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska