Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bywają słodyczami!

BEATA DZIELENDZIAK 0 68 324 88 29 [email protected]
Szparagi są cennym źródłem witamin i pierwiastków mineralnych. Zielone przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się. Warto wykorzystać ich walory, bo właśnie zaczął się sezon na to smaczne warzywo.

Szparagi to krewniacy cebuli, czosnku i pory. Swoją nazwę zawdzięczają starożytnym Grekom, którzy nazywali je "aspagrus", co oznacza pęd, kiełek.

Bywają słodyczami!

Szparagi są uprawiane od dwóch tysięcy lat. Kolebką ich hodowli jest najprawdopodobniej region położony nad Morzem Śródziemnym, ale inne źródła wskazują, że uprawą szparagów zajmowali się również Indianie północnoamerykańscy. Traktowali je jako lekarstwo i jedli w postaci suszu. W czasach starożytnych te szlachetne warzywo było popularne również w Hiszpanii i na Syrii. Grecy najchętniej jedli świeże sezonowe szparagi, a zimą suszone.
Egipcjanie tak bardzo polubili to warzywo, że prowadzili jego specjalne uprawy. Dopiero w XVI stuleciu szparagi podbiły podniebienia i stoły całej Europy. W Chinach uchodzą za przysmak. Pokrojone na małe kawałki kandyzuje się w cukrze i podaje na deser. Ostatnimi, którzy odkryli ich cenne właściwości byli Amerykanie.
W szparagowych sprawach Amerykanie mogą nam pozazdrościć Biała odmiana, tak u nas powszechna, za oceanem rzadziej występuje od zielonej i uznawana jest za bardziej wyszukaną, delikatniejszą, luksusową...

W trzech kolorach

W sprzedaży spotkamy szparagi w kolorze białym, zielonym i fioletowym. Wszystkie są bardzo zdrowe i mało kaloryczne (10 dag to koło 26 kcal). Dodatkowo są cennym źródłem witamin B, C i K oraz pierwiastków mineralnych takich jak: potas, fosfor i żelazo. Przyśpieszają przemianę materii, wspomagają pracę nerek i oczyszczają organizm z toksyn. Zielone słyną z dużej ilości antyutleniaczy, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się.

Na działce i w ogródku

Szparagi nie są wybredne, dlatego można je wyhodować w ogródku. Rosną w piaszczystej ziemi niskiej klasy i nie przeszkadza im mróz. Jednak trzeba pamiętać, że idealna ziemia pod uprawę to taka co zamarza na głębokość kilku centymetrów, za dnia rozmarzając, co pozwala im rosnąć tylko w dzień. Uprawiając tą roślinę, trzeba pilnować, aby przysypywać ziemią wychylające się z niej kiełki warzywa. Jadalną częścią jest pęd, który w całości rośnie pod ziemią.

Na obiad i przekąskę

Aby szparagi smakowały, trzeba kupować te, które wyglądają na soczyste i jędrne oraz mają gładką skórkę. Jeśli przy obieraniu zauważysz, że obcięte końce są suche, poczerniałe lub brązowe, warzywo nie nadaje się do spożycia. Jeśli planujesz przyrządzić je następnego dnia, owiń je wilgotną ściereczką kuchenną i połóż na najniższej półce w lodówce. Gdy chcesz je zamrozić, zblanszuj je przez trzy minuty w gotującej wodzie, osusz, ostudź i schowaj w zamrażalniku. Aby je odmrozić, wrzuć je do gorącej wody i gotuj przez około 10 minut. Szparagi można jeść w wielu postaciach i przyrządzone na wiele sposobów. Równie dobrze smakują surowe, gotowane jak smażone, pieczone i grillowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska