Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała kasa pójdzie na oświatę?

Dariusz Brożek
Dariusz Brożek
Tadeusz Filus (w środku) miał wiele zastrzeżeń.
Tadeusz Filus (w środku) miał wiele zastrzeżeń. Dariusz Brożek
Budżet obywatelski podzielił mieszkańców międzyrzeckiej gminy, zamiast ich zintegrować wokół ważnych dla nich spraw.

Od 15 czerwca mieszkańcy Międzyrzecza i pobliskich wsi wybierają inwestycje, które mają być zrealizowane w przyszłym roku w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Głosują na 44 wnioski, które sami zgłosili. Projekt miał ich zintegrować wokół ważnych spraw. Okazało się jednak, że tylko ich skłócił i podzielił. Do pierwszego zgrzytu doszło podczas debaty nad budżetem, która odbyła się ostatnio w ratuszu. Kilku uczestników zwróciło uwagę na fakt, że cztery inwestycje związane z oświatą - budowa siłowni przy Gimnazjum nr 1, boiska wielofunkcyjnego i placu gier przy Szkole Podstawowej nr 2 ora bieżni przy Szkole Podstawowej nr 3 - oszacowano na 381 tys. 788 zł. Wszystkie zgłoszone zostały w ramach tzw. dużych projektów.

- Na cały budżet mamy pół miliona złotych. Jeśli wszystkie małe projekty przejdą, na duże zostanie niecałe 350 tysięcy złotych. Cała pula pójdzie na szkoły, a pozostałe projekty przepadną - irytował się Tadeusz Filus, który razem z rodziną złożył aż sześć wniosków.
Zdaniem T. Filusa, projekty oświatowe mają największe szanse, bo szkoły promuje je wśród rodziców uczniów. - Daje to im ogromną przewagę. Dlatego uważam, że wnioski związane z oświatą nie powinny być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Gmina powinna sama finansować te inwestycje - przekonywał.

Postulat T. Filusa poprało kilka innych osób, które wzięły udział w debacie. Np. Andrzej Lisiecki. Zgodnie zaznaczali, że w wielu miastach - Np. Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. - zrezygnowano z finansowania oświatowych inwestycji z budżetów obywatelskich.

Kierowniczka wydziału spraw społecznych Ewelina Izydorczyk-Lewy stwierdziła jednak, że na tym etapie nie można zmieniać zasad tworzenia i głosowania. - Weźmiemy te wnioski pod uwagę przygotowując regulamin następnego budżetu - dodała.

Do kolejnego zgrzytu doszło na linii miasto-wioski. Zdaniem T. Filusa, zasady głosowania preferują projekty, zgłoszone przez mieszkańców sołectw. - Mają większe szanse na realizacje swoich pomysłów, niż mieszkańcy Międzyrzecza. Wystarczy, że na przykład w Bukowcu, czy Kęszycy Leśnej wszyscy zagłosują tak samo i ich projekt przejdzie. Odpadną natomiast te, które dotyczą mniejszej liczby osób w mieście - przekonywał.

Argumenty T. Filusa oburzyły obecnych na debacie sołtysów. Np. Anna Cmok z Gorzycy zaznaczyła, że sołectw jest 18 i nie wszystkie są duże. - U nas mieszka 298 osób, z których około 200 jest uprawnionych do głosowania. To znacznie mniej, niż na wielu ulicach w Międzyrzeczu - ripostowała.

Sołtys Bobowicka Wiesław Krawczyk zauważył, że mieszkańcy wsi też mogą glosować na różne projekty. - Wiele dzieci z Bobowicka uczy się w międzyrzeckich szkołach i ich rodzice poprą projekty oświatowe z Międzyrzecza - powiedział.

Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznaczył, że zgłoszone przez mieszkańców projekty będą wskazówką dla władz przy tworzeniu przyszłorocznego budżetu gminy.

Głosowanie nad wnioskami do budżetu obywatelskiego zakończy się 4 czerwca. Gmina zrealizuje te projekty, które otrzymają najwięcej głosów. Każdy pełnoletni mieszkaniec gminy może oddać dwa głosy: jeden w kategorii małych projektów, drugi w dużych. Urny wystawione są w magistracie, przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach, w instytucjach podlegających władzom miejskim oraz u sołtysów.

Wiesław Krawczyk
Sołtys Bobowicka

Zasady głosowania preferują miasto, a nie wioski. Na osiedlach i wielu ulicach w Międzyrzeczu mieszka więcej osób, niż w największej wsi.

Andrzej Lisiecki
mieszkaniec Międzyrzecza

Wnioski oświatowe są ciekawe i z pewnością ważne. Uważam jednak, że powinny być finansowane z budżetu gminy uchwalanego przez rade miejską, a nie z budżetu obywatelskiego. W przyszłości powinno to dotyczy także ewentualnych projektów związanych z innymi instytucjami, podlegającymi władzom gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska