Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat FSC znika z Lasów Państwowych. Bez niego np. IKEA nie będzie mogła korzystać z polskiego drewna. Skąd wynika ta decyzja?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jednym z wymagań firmy IKEA jest, punktu widzenia jakości i środowiska, drewno pochodzące tylko z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Do tej pory między innymi zakład w Zbąszynku korzystał jedynie z polskiego drewna, który posiadał certyfikat FSC. Niedługo to może się zmienić.

Do czerwca ubiegłego roku certyfikat FSC posiadało 15 z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. To prawie 6,7 mln ha z ok. 7,2 mln ha całej powierzchni leśnej, zarządzanej przez Lasy Państwowe. Obecnie Zielona Góra jako jedna z niewielu dyrekcji w Polsce a jedyna z sąsiadujących dyrekcji wciąż go posiada (niektóre posiadają, ale zadeklarowały rezygnację).

-Dzisiaj słyszymy i obserwujemy, że ten certyfikat najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany i to jest dla nas duże ryzyko, związane z tym, że nie będziemy mogli pozyskiwać drewna z Polski - mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Prezeska Zarządu IKEA Industry Polska

FSC – co to oznacza?

Polskie drewno jest bardzo ważne dla IKEI, dlatego decyzja o korzystaniu jedynie z drewna certyfikatem Forest Stewardship Council (FSC). To ma zapewnić odpowiedzialną gospodarkę leśną, zagwarantować dbałość o lasy na świecie i upewnić, że będą na zawsze dostępne dla wszystkich, bo certyfikacja FSC pozwala na to, aby pozyskać drewno jedynie, nie naruszając przy tym bogactwa biologicznego i naturalnej struktury lasów. Skąd więc decyzja lasów państwowych o rezygnacji?

-Uczestniczymy w rozmowach pomiędzy lasami, FSC jak i również w ramach branży meblarskiej, po to, aby pokazać wpływ braku tego certyfikatu na gospodarkę polską - kontynuuje Małgorzata Dobies-Turulska, Prezeska Zarządu IKEA Industry Polska

Certyfikat FSC jest respektowany na całym świecie, a polskie drewno nie trafia tylko do IKEI, choć jak wskazują dane, co piąty drewniany produkt tej marki pochodzi z Polski, ale także do wielu innych miejsc, dla których ta certyfikacja również jest kluczowa.

Dlaczego dyrekcje rezygnują z FSC?

Do tej pory certyfikat FSC obejmował prawie dwie trzecie wszystkich lasów w Polsce, jednak ta powierzchnia ciągle się zmniejsza.

Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych rezygnują, bo ja tłumaczy Wojciech Grochala z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, to FSC zmieniło warunki gry.

-Zmieniła się umowa, która do tej pory obowiązywała, na taką której nie będzie można wypowiedzieć a wszystkie spory, mają być rozwiązywane przed sądami niemieckimi – dodaje Wojciech Grochala z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska