Co jest ważne przy zakupie polisy turystycznej? Sprawdź, czy popełniasz te błędy!

Materiał informacyjny mubi.pl
Zakres polisy powinien być przemyślany i odpowiednio dostosowany do celu podróży. W końcu ubezpieczenie ma zapewniać Ci wystarczającą ochronę! Zapoznaj się z tym, czego nie robić, jeśli decydujesz się na kupno polisy turystycznej.

Turyści są coraz bardziej świadomi tego, jakie zagrożenia czekają na nich podczas podróży. Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że wybrana ochrona nie jest odpowiednia. Rynek bogaty jest w wiele towarzystw i w jeszcze więcej propozycji ubezpieczeń. Wybór zatem nie jest łatwy, ale z pewnością pomoże w tym konsekwencja i trzymanie się pewnych kluczowych kwestii.

Kiedy przyda Ci się polisa turystyczna?

Odpowiedź jest prosta - zawsze, kiedy planujesz wyjazd za granicę. Nieważne jaki jest cel podróży. Ubezpieczenie to kwestia bardzo istotna dla Twojego zdrowia i domowego budżetu.

Ubezpiecz się, jeśli wyjeżdżasz za granicę, aby:

  • wypocząć,
  • uprawiać sporty ekstremalne,
  • uprawiać sporty wyczynowe,
  • nurkować,
  • jeździć na nartach lub snowboardzie,
  • podjąć pracę zarobkową.

Jeśli planujesz wyjazd w celu uprawiania sportów, zapoznaj się z poradnikiem dostępnym na mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe.

Kluczowe kwestie dotyczące wyboru ubezpieczenia turystycznego

Polisa na podróż to standardowy element każdej zagranicznej wycieczki. Choć jest to dość powszechna forma ochrony, niestety często bywa źle dobierana, przez co pomoc okazuje się mało wystarczająca.

Aby podjąć dobrą decyzję, skup się na kilku kwestiach, które zdecydowanie ułatwią wybór. Jak uniknąć błędów podczas zakupu polisy?

1. Zajmij się przeszukaniem ofert najpóźniej na kilka dni przed podróżą

Kluczowe jest to, na ile dni przed wyjazdem zajmujesz się kwestią ubezpieczenia. Ważne jest, abyś nie uległ presji czasu i nie wybrał byle czego, więc zajmij się tym tematem odpowiednio wcześnie. Pozwoli to na spokojne porównanie ofert i dokładne zweryfikowanie ich zakresu. W dodatku niektóre towarzystwa stosują karencję ubezpieczeniową. Zatem jeśli zakup polisy zostawisz na ostatnią chwilę, może okazać się, że ochrona nie będzie obejmowała całego okresu wyjazdu.

2. Sugerujesz się głównie ceną

Cena odgrywa istotną rolę, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Chytry dwa razy traci. Niestety często za niską kwotą składki stoi równie mały zakres. Finalnie, jeśli będziesz potrzebował pomocy, może okazać się, że ochrona będzie niewystarczająca. Wówczas zapłacisz za leczenie z własnej kieszeni, a koszty usług medycznych za granicą są naprawdę wysokie.

3. Nie dostosowujesz warunków polisy do potrzeb

Ważne jest, aby przemyśleć cel podróży i uwzględnić wszystkie jej ważne elementy. Mowa tutaj o polisie, która obejmuje ochronę na wypadek:

  • uprawiania sportów,
  • wykonywania pracy,
  • zdarzeń pod wpływem alkoholu,
  • podróży po kilku krajach,
  • zdarzeń, które wystąpią podczas całego okresu wyjazdu.

4. Pomijasz istotne kwestie

Bardzo ważne jest, aby nie zatajać żadnych ważnych informacji. Mowa tutaj np. o chorobach przewlekłych. Jeśli cierpisz m.in. na cukrzycę, nadciśnienie lub astmę, koniecznie uwzględnij tę klauzulę w swojej ochronie. Jeśli dojdzie do zaostrzenia objawów Twojej choroby, a ubezpieczenie nie będzie obejmowało tej kwestii, zapłacisz za leczenie z własnej kieszeni.

5. Nie czytasz ogólnych warunków ubezpieczenia

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada OWU, w którym opisuje zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności. Dokument ten jest zazwyczaj dość obszerny, ale dzięki temu wiesz, co Twoja ochrona obejmuje, czy jest wystarczająca, w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc oraz kiedy jej nie uzyskasz.

6. Nie porównujesz propozycji

Polisy turystyczne oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Jest zatem w czym wybierać. Nie skupiaj się na jednej lub dwóch firmach, a porównaj ich więcej. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń, który zestawi dla Ciebie oferty od różnych towarzystw. Dzięki temu wybierzesz najtaniej, ale z uwzględnieniem takiej ochrony, na jakiej Ci zależało.

7. Wybierasz polisę ze zbyt niską sumą ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej polisy. Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, więc kwota, jaką ubezpieczyciel pokryje, powinna być wystarczająca. Weź pod uwagę miejsce wyjazdu oraz czas trwania podróży.

8. Kupujesz polisę razem z wycieczką

Jeśli zagraniczny wyjazd kupujesz za pośrednictwem biura podróży, ubezpieczenie turystyczne możesz wybrać także w pakiecie z wycieczką. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie, ale czy odpowiednie? Często taka forma ochrony jest bardzo podstawowa, posiada okrojony zakres, niskie sumy ubezpieczenia, a przy tym mało korzystną cenę. Polisa, którą kupisz samodzielnie, będzie na pewno tańsza i przede wszystkim odpowiednio dostosowana do celu Twojej podróży.

9. Wyrabiasz tylko EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to fajne rozwiązanie. Ochrona ta jest bezpłatna, więc nie ma przeciwwskazań do tego, aby wyrobić taki dokument, bo nie wymaga on żadnych nakładów finansowych. Nie należy jednak polegać tylko i wyłącznie na tym. EKUZ obejmuje tylko kraje należące do UE oraz EFTA, więc jeśli wyruszasz poza ten obszar, nie otrzymasz pomocy. Pomoc uzyskasz tylko wtedy, gdy korzystasz z placówek publicznych. Natomiast, jeśli wykupisz dodatkową polisę turystyczną, masz możliwość korzystania także z prywatnej opieki medycznej.

Więcej na temat najczęściej popełnianych błędów przeczytasz w poradniku, który dostępny jest na mubi.pl/poradniki/bledy-ubezpieczenie-turystyczne.

Koszt wykupienia polisy turystycznej

Myślisz, że ubezpieczenie na podróż to spory wydatek? Wcale nie! Z pewnością zdecydowanie bardziej kosztowne może okazać się zagraniczne leczenie.

W poniższej tabeli widoczne jest porównanie cen ubezpieczenia. Wszystkie propozycje dotyczą wyjazdu 25-letniego Kacpra na 10 dni do Hiszpanii. Podróż nastawiona jest na wypoczynek i zwiedzanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska