Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z jedzeniem po świętach? Nie wyrzucaj! W Zielonej Górze są miejsca, w których można je oddać. Sprawdź gdzie!

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Bożonarodzeniową tradycją na polskich stołach jest różnorodność świątecznych potraw. Tradycją jest też to, że zwykle przygotowujemy ich za dużo a po świętach część trafia na śmietnik.
Bożonarodzeniową tradycją na polskich stołach jest różnorodność świątecznych potraw. Tradycją jest też to, że zwykle przygotowujemy ich za dużo a po świętach część trafia na śmietnik.
Bożonarodzeniową tradycją na polskich stołach jest różnorodność świątecznych potraw. Tradycją jest też to, że zwykle kupujemy i przygotowujemy za dużo, a po świętach część jedzenia trafia na śmietnik. Nie wyrzucajmy! W Zielonej Górze są miejsca, do których można je przynieść. Takie rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku osób potrzebujących, ale każdego, kto nie lubi marnować jedzenia.

Marnowanie żywności to ważny problem, obok którego nie możemy przechodzić obojętnie, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, kiedy się nasila. To czas, kiedy zwykle kupujemy i gotujemy zbyt dużo. Badania pokazują, że nawet 28% Polaków wyrzuca jedzenie po świętach, które nie zostało zjedzone.

Jadłodzielnie

Zielona Góra i wiele okolicznych miast postanowiły rozwiązać problem marnowania jedzenia i uruchomić jadłodzielnie. Jadłodzielnie to miejsca, do których można przynieść dobre, wciąż świeże jedzenie, którego nie jesteśmy w stanie przejeść w ciągu następnych dni. Potrawy powinny by podpisane (nazwa i data produkcji) i odpowiednio zapakowane jedzenie tak, aby inni mogli się nim poczęstować. Na miejscu są lodówki do przechowywania żywności wymagającej warunków chłodniczych. Takie miejsca działają na ulicach: Moniuszki 35, Zacisze 24 oraz na osiedlu Pomorskim 13.

W Zielonej Górze znajdują się przy Moniuszki 35, Zacisze 24 oraz na osiedlu Pomorskim 13.
W Zielonej Górze znajdują się przy Moniuszki 35, Zacisze 24 oraz na osiedlu Pomorskim 13. Eliza Gniewek-Juszczak

Grupy na Facebooku

Istnieją grupy sąsiedzkie na Facebooku stworzone do przekazywania nadwyżki jedzenia osobom potrzebującym. Można poszukać ich w Internecie - zielonogórska nosi nazwę “Podziel się jedzeniem-Zielona Góra”. Można tam dodać ogłoszenie i podzielić się jedzeniem, nie tylko w okresie świąt.

A może zamrozić?

Część świątecznego jedzenia można zamrozić, jednak nie wszystko się do tego nadaje. Surowe ryby można trzymać w zamrażarce nawet 6 miesięcy, smażone jednak do 4 miesięcy. Te w galarecie czy duszone w sosach nie nadają się do zamrożenia. Można także zamrozić zupy, buliony czy sosy z pieczeni nawet na 3 miesiące. Wędliny, pierogi czy bigos przechowujemy w zamrażarce nie dłużej niż 3 miesiące.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska