Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czego chcieliby mieszkańcy na kąpielisku miejskim w Ochli? Znamy wyniki ankiety. Marzy Wam się plaża, teren do pikniku czy wodny plac zabaw

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Jakich zmian na kąpielisku w Ochli chcieliby mieszkańcy? Projekt przebudowy tego miejsca w Zielonej Górze będą koordynować radni: Paweł Wysocki, Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz.
Jakich zmian na kąpielisku w Ochli chcieliby mieszkańcy? Projekt przebudowy tego miejsca w Zielonej Górze będą koordynować radni: Paweł Wysocki, Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz. Mariusz Kapała
Miasto opublikowało wyniki ankiet, dotyczących odnowy kąpieliska w Zielonej Górze Ochli. W głosowaniu wzięło udział ponad 1200 mieszkańców. Pomysłów na zmiany mają sporo. Najwięcej osób chce po prostu... ładnej plaży. Czy i kiedy mogłaby ruszyć ta inwestycja?

Kiedy pytamy zielonogórzan, co powinno zmienić się w mieście, to często wracają te same pomysły: więcej parkingów, remonty chodników czy dróg, a także odnowa kąpieliska w Ochli.

- Do tego terenu prowadzi już superścieżka rowerowa - mówi pan Maciej. - Dojechać więc można bezpiecznie z całą rodziną. Dzika Ochla się rozwija, ale Zielonej Górze przydałoby się odkryte kąpielisko z prawdziwego zdarzenia. CRS to fajna sprawa, ale latem lepiej popływać pod gołym niebem.

Przypomnijmy: na początku marca tego roku (gdy chyba jeszcze nikt nie spodziewał się, że tak potoczy się w naszym regionie epidemia koronawirusa) zespół radnych Zielonej Razem, a konkretnie: Andrzej Bocheński, Grzegorz Hryniewicz i Paweł Wysocki ogłosili, że zielonogórzanie mogą już głosować. Na co? Mieszkańcy dostali szansę zadecydowania, co widzieliby na odnowionym miejskim kąpielisku w Zielonej Górze Ochli. To właśnie ta trójka radnych będzie koordynować cały projekt.

- Zielona Góra leży nad wodą, ale tak naprawdę tej wody dla mieszkańców jest mało - mówił na zwołanej w marcu konferencji radny Zielonej Razem, Andrzej Bocheński. - Dlatego przyszedł czas, by zająć się kąpieliskiem w Ochli.

- Może niektórzy będą mówić, że to już dawno należało zrobić - dodawał jeszcze radny. - Wtedy padałyby pytania, z czego mielibyśmy zrezygnować, co miałoby powstać pierwsze... Ale teraz prezydent zdecydował i zapisał zarządzeniem w budżecie 500 tys. zł na przygotowanie koncepcji budowy kompleksu w Ochli. I to tak, jak będą chcieli mieszkańcy. Pragniemy to zrobić spokojnie, rozmawiając z mieszkańcami, słuchając, proponując konkretne rozwiązania.

Te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone nie tylko na stworzenie koncepcji, ale później także projektu budowlanego.

W międzyczasie sytuacja stała się bardzo dynamiczna, ale mimo wszystko z przeprowadzenia ankiet nie zrezygnowano. Teraz poznaliśmy ich wyniki.

Kąpielisko w Ochli. Mieszkańcy chcą pięknej plaży, miejsc do pikniku, zjeżdżalni...

W głosowaniu wzięło udział 1260 mieszkańców. Największym powodzeniem (936 głosów) cieszył się pomysł zbudowania piaszczystej plaży, gastronomii (916 głosów) i terenu do piknikowania (866). Wielu ankietowanych (860) chciałoby też wodnego placu zabaw, zjeżdżalni (737), grilla, miejsc na ognisko (702).

Co jeszcze cieszyło się powodzeniem?

  • leżaki (692 głosy),
  • boisko do piłki plażowej (597),
  • plac zabaw (585),
  • brodzik dla niemowlaków (556),
  • hamaki (496)
  • czy rowery wodne (496).

Pomysłów jest oczywiście znacznie więcej, tylko... co dalej?

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że kąpielisko w Ochli wymaga zmian?

Paweł Wysocki: mimo wszystko chcielibyśmy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami

- Projektanci dostali wyniki ankiet - wyjaśnia radny Paweł Wysocki. - Zgłoszone pomysły muszą zostać przez nich uwzględnione w koncepcjach. Te zaś będą poddane konsultacjom.

Pierwotnie to właśnie na terenie kąpieliska z okazji Dnia Dziecka miał odbyć się wielki piknik, podczas którego mieszkańcy decydowaliby o koncepcjach i pomysłach. Niestety epidemia pokrzyżowała nieco plany.

- Myślimy, jak to zrobić, by móc spotkać się z mieszkańcami - mówi Wysocki. - By mogli zadawać pytania, dowiedzieć się więcej.

Koronawirus a budżet miasta. Co z remontem kąpieliska w Ochli?

Samorządy mogą, przez epidemię, spodziewać się mniejszych wpływów do budżetu miasta czy gminy. Co z w takim razie z kąpieliskiem?

- Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać na koniec roku - mówi ze spokojem P. Wysocki. - My zaczęliśmy rozmawiać o tym pomyśle jeszcze przed pandemią. Zobaczymy, co wyjdzie z koncepcji, potem przyjdzie czas na projektowanie, a dopiero potem można myśleć o wykonawstwie.

POLECAMY Z REGIONU

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska