Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy byliście w Wilnie, stolicy Litwy? To piękne miasto, które warto odwiedzić!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wilno na Litwie. Polskie pamiątki pod kościołem
Wilno na Litwie. Polskie pamiątki pod kościołem Małgorzata Trzcionkowska
Jeśli jeszcze nie byliście w Wilnie na Litwie, warto to nadrobić. Można zapisać się na wycieczkę z Lubuskiego. Wilno to miasto Adama Mickiewicza, pięknych kościołów i cmentarza na Rossie, na którym spoczywa wielu znakomitych Polaków. Polską mowę w Wilnie słychać na każdym rogu, jesteśmy tam znaczącą mniejszością narodową.
od 16 lat

Dla Polaków obowiązkowym miejscem do zwiedzania jest cmentarz na Rossie, który powstał w 1801 roku. Tam spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego, można zobaczyć grób Joachima Lelewela i wielu innych. W pobliżu jest kolejne obowiązkowe miejsce, Ostra Brama.

Pod cmentarzem na Rossie można kupić polskie pamiątki, sprzedawane przez Polaków mieszkających w Wilnie. Język polski jest tutaj powszechny i dobrze rozumiany.

Polacy są największą mniejszością narodową na Litwie. Mieszkają głównie w okręgu wileńskim. Stanowią ok. 23 proc. ludności tego kraju, a społeczność liczy ok. 88 tys.

Podczas wycieczki do Wilna można swobodnie rozmawiać po polsku na ulicach, w restauracjach, czy hotelach. Oprócz języka litewskiego równie powszechny jest też język rosyjski.

Polski kościół w Wilnie

Obowiązkowym punktem zwiedzania dla Polaków jest kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Z zewnątrz prezentuje się niezbyt okazale, ale po wejściu do wnętrza widok dosłownie zapiera dech w piersiach!

Barokowe wnętrza, wszystkie rzeźby, płaskorzeźby, stiuki są białe. Można godzinami kontemplować symbolikę przedstawionych tam scen.

"Inwestorem" budowy kościoła był hetman wileński Michał Kazimierz Pac, chcąc w ten sposób uczcić wyzwolenie Wilna od Rosjan oraz własne ocalenie z rąk zbuntowanych żołnierzy. Budowa zaczęła się w 1668 r. według projektu Jana Zaora. Mieli też udział włoscy mistrzowie. Przy dekorowaniu pracowało ponad 300 osób.
Obowiązkowymi punktami zwiedzania jest też Ostra Brama i muzeum Adama Mickiewicza.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska