Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Izi nadaje się do pracy w policji? Psiego funkcjonariusza czeka ważny egzamin

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Izi to nowy funkcjonariusz na czterech łapach w zielonogórskiej komendzie policji. Będzie tam psem patrolowo-tropiącym. Jednak zanim na dobre rozpocznie codzienną służbę w terenie, najpierw musi zdać ważny egzamin i pokazać, czego nauczył się przez ostatnie miesiące.

Zielonogórska policja ma wsparcie

W ubiegłym roku w szeregi policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze wstąpiło trzech czworonożnych funkcjonariuszy. To Suza wyszkolona do wyszukiwania zapachu ludzkich zwłok oraz dwa psy patrolowo-tropiące Izi i Ori, które będą wykorzystywane między innymi do zatrzymań osób, tropienia na miejscach zdarzeń czy przeszukiwania terenu.

Najpierw było intensywne szkolenie

Izi imię otrzymał od swego przewodnika, bo oficjalnie nazywa się Sajgon. To owczarek holenderski, który będzie psem patrolowo-tropiącym. Przez ostatnie miesiące przechodził intensywne szkolenie, podczas którego uczył się nowych zadań i zdobywał kolejne umiejętności.

- Pod okiem doświadczonego przewodnika przechodził szkolenie w systemie eksternistycznym. Przewodnik szkoli psa samodzielnie i tylko raz w miesiącu jadą wspólnie na zaliczenia bloków szkoleniowych w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach - mówi podinspektor Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Podczas szkolenia Izi dał się poznać jako pies z silną osobowością. Jego groźny wygląd może budzić lęk, dlatego potrzebuje przewodnika o równie silnej osobowości.

- Zdyscyplinowanie Iziego bardzo się poprawiło, dobrze też porozumiewa się z pozostałymi psami w zespole. Bardzo lubił swoje ćwiczenia, a szczególnie pogoń za pozorantem. Jego silne szczęki naprawdę mocno zaciskały się na kombinezonie i trzeba było wiele determinacji, żeby puścił swoją zdobycz. Największą nagrodą za dobrze wykonane zadanie jest dla niego aport, czyli zabawa z piłeczką. Nawet rozsypane parówki nie mogą się równać z piłką - mówi szkolący Iziego aspirant sztabowy Kamil Wróblewski.

Przeczytaj też: Wywęszyły tony narkotyków i tytoniu. Teraz Carlos i Hektor odchodzą na psią emeryturę

Teraz czas na ważny egzamin

Teraz przyszedł czas na sprawdzenie tego, czy Izi nadaje się do pracy w policji. W połowie marca psiego funkcjonariusza czeka specjalny egzamin. Jeśli otrzyma atest, to oficjalnie będzie psem policyjnym, który może pełnić służbę. Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze służy 14 psów. 9 z nich to psy patrolowo-tropiące, 2 wyszkolone są do wyszukiwania materiałów wybuchowych, 2 do wyszukiwania narkotyków i – po raz pierwszy – pies do wyszukiwania zwłok.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska