Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy nasze samorządy żyją na krechę? Jak duże są długi poszczególnych gmin?

Ewelina Jakubiszyn, 76 835 81 11
Dzięki dotacjom unijnym niebawem zmieni się osiedle Żarków (fot. Anna Białęcka)
Dzięki dotacjom unijnym niebawem zmieni się osiedle Żarków (fot. Anna Białęcka)
I czy w związku z tym będą mogły ubiegać się o kolejne dotacje z Unii Europejskiej? Sprawdziliśmy, czy długi nie przekroczyły progu 60 proc. budżetu.

Przeczytaj też: Czy Huta Miedzi Głogów truje? Znamy wyniki najnowszych badań

Zbliża się koniec roku, a więc samorządy przygotowują się w tej chwili do przyszłorocznych budżetów. Przed nimi także możliwość pozyskiwania nowych środków z Unii Europejskiej. Tu jednak trzeba spełnić pewne wymagania, aby takie pieniądze pozyskać. Długi poszczególnych gmin nie mogą przekroczyć 60 proc. wielkości budżetu. Sprawdziliśmy zatem, jak w tej chwili wygląda sytuacji finansowa w gminach i miastach w naszym regionie. Nie jest źle, w najgorszej sytuacji są Lubin, Głogów oraz Polkowice. Tu zadłużenie to kolejno 86 mln dla Lubina, 71 mln dla Polkowic i 62 mln dla Głogowa. W każdym z miast ponad 30 proc. budżetu.

- Na chwilę obecną nie mamy zamiaru zaciągać kolejnych kredytów - powiedziała nam Ewa Szczecińska - Zielińska, rzecznik urzędu miasta z Polkowic. - Teraz raczej będziemy je jedynie spłacać. W tym roku spłacimy dokładnie 10 mln 230 tys. zł.

Zarówno Lubin, Polkowice, jak i Głogów dalekie są jednak od magicznych 60 proc. zadłużenia, które mogłoby skomplikować ubieganie się o kolejne dotacje z Unii Europejskiej.

Przeczytaj też: Głogów. Zwalniają ludzi, bo szukają oszczędności

Zaraz po nich na liście dłużników są nieco mniejsze samorządy. Pęcław z budżetem ponad 11 mln ma ponad 3 mln kredytów. To jest 27 proc. budżetu. Nieco niżej jest Jerzmanowa i Kotla. W Jerzmanowej budżet gminy wynosi 23 mln, a zadłużenie ponad 6 mln. To daje gminie 26 proc. zadłużenia w odniesieniu do budżetu. W Kotli sytuacja wygląda podobnie. Przy budżecie ponad 15 mln zadłużenie wynosi ponad 4 mln. To także daje gminie 26 proc. zadłużenia. Kolejna gmina to Żukowice. Tu budżet to nieco ponad 12 mln, natomiast zadłużenie to ponad 3 mln, co daje 25 proc. Ostatnia na liście dłużników jest gmina wiejska Głogów. Tu przy budżecie 22 mln, dług to niespełna 5 mln. To jest prawie 23 procentowe zadłużenie w skali budżetu. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska