Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy rycerze-zakonnicy zostaną marką Międzyrzecza?

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
- Do końca roku we muzeum czynna jest wystawa poświęcona joannitom i ich związkom z naszym regionem - mówi Łukasz Bednaruk z Międzyrzecza.
- Do końca roku we muzeum czynna jest wystawa poświęcona joannitom i ich związkom z naszym regionem - mówi Łukasz Bednaruk z Międzyrzecza. fot. Dariusz Brożek
Muzealnicy przekonują, że powinniśmy sporo skorzystać na joannickich tradycjach sąsiadów. Zdaniem dyrektora muzeum, zakon walecznych rycerzy-zakonników może być jednym z turystycznych filarów Ziemi Międzyrzeckiej.

Przez wieki międzyrzeckie starostwo sąsiadowało od zachodu z komandoriami templariuszy, a potem joannitów. Reliktem tamtych czasów jest nazwa wsi Templewo, która dawniej należała do zakonników.

- Na bazie tych tradycji możemy stworzyć produkt turystyczny, który będzie jedną z wizytówek naszego powiatu - zaznacza Andrzej Kirmiel, dyrektor muzeum.

O joannitach na ziemi lubuskiej rozmawiali w muzeum uczestnicy sesji naukowej, która odbyła się z inicjatywy dyrektora placówki. Na naszych terenach pojawili się na początku XIV w. Przejęli majątki należące do zlikwidowanego właśnie zakonu templariuszy. Początkowo ich siedzibą był Łagów (niem. nazwa Lagow), w XV w. przenieśli administrację do Słońska (niem. Sonnenburg).

U schyłku średniowiecza brandenburski baliwat zakonu stał się regionalną potęgą. Oprócz Słońska i Łagowa należały do niego m.in. Sulęcin i Chwarszczany. Jakie są ich związki Ziemią Międzyrzecką?

- Joannici przejęli po templariuszach wioski Templewo, Boryszyn, Wielowieś i Zarzyń, które były zobowiązane do świadczeń na rzecz międzyrzeckiego starostwa. Dlatego nazywane były przez Niemców polskimi wsiami, choć formalnie należały do łagowskiej komturii - wyjaśnia Błażej Skaziński, dyrektor gorzowskiej delegatury urzędu ochrony zabytków.

Przystanek na joannickim szlaku

Zakon rozwiązano na początku XIX w. W 1852 r. joannici zostali reaktywowani, ale jako świeckie stowarzyszenie. Należało do niego wielu przedstawicieli niemieckiej arystokracji. Np. Aleksander von Kalckreuth z Kurska, który wspierał szpital w Skwierzynie. Świadectwem joanickiej metryki lecznicy jest krzyż maltański (symbol zakonu) w oknie głównego budynku.

Zdaniem muzealnika Łukasza Bednaruka, związki powiaty z joannitami to atut, który należy umiejętnie wykorzystać przy promowaniu lubuskich komandorii zakonu. - Międzyrzecz powinien być jednym z przystanków na joannickim szlaku w regionie - postuluje.

Teraz możesz czytać "Gazetę Lubuską" przez internet już od godziny 4.00 rano. Kliknij tutaj, by przejść na stronę e-lubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska