Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym producenci konserwują jedzenie?

Katarzyna Borek 0 68 324 88 37 [email protected]
Truskawki w środku zimy? Bakalie do wigilijnych potraw? To możliwe dzięki obróbce żywności. Dziś tłumaczymy, jakie są najpopularniejsze technologie jej przetwarzania.

Jedzenie z puszki albo słoika. Mrożonki czy mleko w kartoniku. Trudno sobie wyobrazić współczesną kuchnię bez "szybkiej" żywności. Dzięki jej technologicznej obróbce mamy dostęp do wielu artykułów żywnościowych, których w innych warunkach nie moglibyśmy jeść na co dzień. Bez przetwórstwa nie byłoby też tylu rzeczy na sklepowych półkach albo pojawiałyby się jedynie sezonowo.

Przetwórstwo podwyższa również stopień bezpieczeństwa żywności. Poprzez zastosowanie różnorodnych metod zniszczeniu ulegają szkodliwe bakterie. Przykładem tego może być ogrzewanie produktów do wystarczająco wysokich temperatur.

Niektóre dodatki do żywności zapobiegają jełczeniu się tłuszczów, hamują wzrost szkodliwych pleśni i bakterii. Natomiast specjalne pakowanie zapewnia utrzymanie świeżości produktów i zapobiega ich obsychaniu i czerstwieniu.

Ponadto obróbka technologiczna przedłuża żywotność produktów. Podaje się jej na przykład mleko, które później opatruje się skrótem UHT. To taki produkt, który był sterylizowany od 2 do 9 sekund w 135-150 st. C. Dzięki temu nie ma potrzeby, by gotować je przed wypiciem.

Metody obróbki

1 Sterylizacja - to "czyszczenie" produktu. Odbywa się w temp. powyżej 100 st. C. Poprzez sterylizację najczęściej przedłuża się życie warzywom. Konserwy warzywne to produkty otrzymane ze świeżych, całych lub przetartych, warzyw z dodatkiem soli kuchennej, przypraw i cukru. Składniki zamykane są w szczelnych opakowaniach. Po otwarciu trzeba je zjeść jak najszybciej.

2 Pasteryzacja - ten sam zabieg co powyżej, ale w tym przypadku temperatura wynosi od 80 do 100 st.

Tak obrobione produkty nie tracą więcej witamin niż przy tradycyjnym ich przechowywaniu. Produkty sterylizowane można przechowywać w temperaturze pokojowej. Produkty pasteryzowane trzymajmy w lodówce.

3 Szczelnie pakowane - inną metodą utrwalania krojonych warzyw oraz wędlin jest pakowanie próżniowe lub w atmosferze gazów obojętnych. Produkty umieszczane są w opakowaniach, z których usuwa się powietrze, a następnie uzupełnia się opakowania nieszkodliwym gazem, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.

4 Mrożenie - produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa, można też zamrozić. To proces gwarantujący niewielkie straty wartości odżywczych produktów. Mrożenie odbywa się bez substancji konserwujących - tylko niską temperaturą, która hamuje jełczenie. Straty składników mineralnych związane są nie z mrożeniem, ale obróbką wstępną (blanszowanie, czyli obgotowanie przez krótki czas). Mrożonki polecane są do jedzenia zimą, gdy nie ma świeżych warzyw. Lub wiosną, zamiast naładowanych chemią nowalijek.

Kupując mrożone produkty wybieraj takie, które nie przylegają do opakowania. I kupuj tylko te, które są dobrze zamrożone. Rozmrożonego produkty nigdy nie zamrażaj ponownie! Mrożonki przechowuj w temperaturze nie wyższej niż temperatura zamrażania (informacji szukaj na opakowaniu). Produkty trzeba rozmrażać tuż przed użyciem - i lepiej w lodówce niż temperaturze pokojowej.

Przybyło dodatków

Po naszym wejściu do Unii Europejskiej wiele dodatków do żywności zostało dopuszczonych w Polsce. Niektórzy martwią się: dlaczego dopiero wtedy?
Polska Federacja Producentów Żywności tłumaczy, że wynika to m.in. z rozwoju naszego przemysłu spożywczego.

Przed przyjęciem ustawodawstwa unijnego, krajowe prawo w zakresie substancji dodatkowych było odzwierciedleniem ówczesnych potrzeb naszych producentów. Lista zawierała pozytywnie ocenione propozycje zastosowań zgłoszonych przez nich substancji dodatkowych.

Stopniowo - w miarę otwierania się polskiego rynku krajowego i rozwoju naszej produkcji (nowe technologie, rozszerzenie asortymentu produktów) - zwiększały się potrzeby producentów w zakresie substancji dodatkowych. Stąd ich lista była rozszerzana. Ustawodawstwo unijne w zakresie substancji dodatkowych odzwierciedla potrzeby wszystkich producentów z 25 krajów, dlatego jest tak obszerne.

Schemat tworzenia w tym względzie prawa unijnego jest następujący:

1. Zgłoszenie przez producentów wniosku o włączenie nowej substancji do listy obecnie dopuszczonych (propozycja zastosowania oraz uzasadnienie technologiczne)

2. Ocena bezpieczeństwa przez upoważnione instytucje

3. Jeżeli ocena bezpieczeństwa jest pozytywna i istnieje uzasadnienie technologiczne, substancja dodatkowa jest włączana do ustawodawstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska