MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dadzą pieniądze na założenie firmy

Beata Bielecka 095 758 07 61 [email protected]
Magdalena Tokarska, szefowa Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum: - Nie tylko będziemy szkolić uczestników projektu, ale też pomożemy w promocji nowych firm. Będziemy je prezentować miedzy innymi na Targach Małej Przedsiębiorczości.
Magdalena Tokarska, szefowa Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum: - Nie tylko będziemy szkolić uczestników projektu, ale też pomożemy w promocji nowych firm. Będziemy je prezentować miedzy innymi na Targach Małej Przedsiębiorczości. fot. Beata Bielecka
Nie masz pracy, albo nie jesteś zadowolony z tej, którą wykonujesz? Pomyśl, co chciałbyś robić, napisz projekt i zawalcz o dotację. Możesz dostać do 40 tys. zł i co miesiąc pieniądze na pokrycie bieżących kosztów działalności.

- Od stycznia zaczniemy kształcić 20 osób, które chcą otworzyć swój własny biznes - opowiada Karolina Knochenmuss z Fundacji na Rzecz Collegium Polonicum. Adresatem projektu "Super Szef Super Firmy, czyli jak wystartować w biznesie" będą głównie ludzie ze wsi i małych miejscowości do 25 tys. mieszkańców (60 proc. wszystkich uczestników). Kolejnym kryterium wyboru będzie wiek (osoby do 25 lat mają stanowić 40 proc. uczestników) oraz płeć (połowa dotacji przeznaczona jest dla kobiet). Poza tym trzeba być zameldowanym na terenie województwa lubuskiego.

Liczy się pomysł

Projekt rozpocznie się dwustopniową rekrutacją uczestników. - Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów wybierzemy grupę osób, które zaprosimy na rozmowy kwalifikacyjne - opowiada szefowa fundacji Magdalena Tokarska.

- O wyborze osób decydować będzie pomysł na własny biznes. Stawiamy na innowacyjność i to, w jakim stopniu projekt jest realny. Będziemy też brać pod uwagę sytuację na rynku pracy, predyspozycje osobiste i zawodowe - dodaje.

Po zakończeniu rekrutacji rozpocznie się etap szkoleniowy, który potrwa około czterech miesięcy. Ma on pomóc uczestnikom w założeniu i prowadzeniu firmy. Wezmą oni udział w warsztatach, będą wirtualnie zarządzać firmami, uczyć się podejmować szybko właściwe decyzje. Każdy będzie miał też kontakt z doradcami z dziedziny prawa i finansów. Po tym szkoleniu napiszą biznes plan i wnioski o dotację. Dostanie je 16 spośród 20 uczestników.

Dodatkowe ,,pomostówki''

Na tym jednak nie koniec. - Mamy też pieniądze na tzw. dotacje pomostowe - mówi M. Tokarska. Jest to szansa na zdobycie dodatkowych 300 zł miesięcznie przez pół roku (z możliwością przedłużenia do roku) na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. - Tym samym nowo założone firmy mogą liczyć na rok wymiernego wsparcia finansowego oraz merytorycznego - podkreślają w fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska