MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Damy i ich rycerze ściągnęli do Kożuchowa na Turniej Rycerski. Były walki, średniowieczne kramy, pokazy akrobatyczne i pokazy alchemika

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wideo
od 12 lat
W sobotę (25.05), po raz dwudziesty szósty w Kożuchowie, w ramach dni miasta odbył się turniej rycerski. To wydarzenie nawiązuje do przebogatej historii miasta i ściąga co roku tłumy zainteresowanych. Byliśmy tam z aparatem, aby uchwycić choć trochę atmosferę tej imprezy historycznej.

Pizza od mnicha

Na terenie dawnej fosy, przy Bramie Krośnieńskiej, pojawiły się średniowieczne kramy, na których można było znaleźć m.in. ceramikę, zabawki, biżuterię, tkaniny i wyroby drewniane. Zlokalizowane tam były również stoiska z gastronomią, a także kramy lokalnych wystawców. Ponadto, były prowadzone warsztaty rzemiosł dawnych. Uczestnicy wydarzenia będą mogli własnoręcznie wykonać przedmioty rękodzieła – np. garncarskie, kowalskie czy tkackie. Tuż za murami starego miasta stanęło obozowisko rycerskie, a także średniowieczne kramy z ceramiką, rycerskimi zabawkami, biżuterią, tkaninami, lokalnymi miodami oraz winami. Największym zainteresowaniem cieszyła się średniowieczna "pizzeria" oferująca świeże podpłomyki. Ponadto prowadzone były warsztaty rzemiosł dawnych.

Zrób sobie w domu złoto

Podczas turnieju rycerskiego nie mogło zabraknąć książęcego alchemika, który kilka razy w trakcie wydarzenia zaprezentował średniowieczny chemiczny „hokus –pokus”. Z humorem opowiadał o zjawiskach chemicznych oraz prezentował różne doświadczenia, które bezpiecznie można wykonać także w domu. Na młodszych widzów przez cały dzień czekały gry, pokazy i animacje m.in. strzelanie z łuku do tarczy, rzucanie włócznią do celu, wyścigi drużyn w drewnianych nartach, walki na worki na równoważni, walki na miecze, przeciąganie liny, zmagania siłaczy i wiele innych.

Historia na wyciągnięcie ręki

Druga fosa, przy ulica Chopina, od godziny 15 stała się natomiast areną walk i pokazów rycerskich. Turnieje odbywały w formule kontaktowej, sportowej walki. Walczyli w nich rekonstruktorzy – jedni z najlepszych zawodników w Polsce i na świecie, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i członkowie Rycerskiej Kadry Polski. Turnieje odbywały się według zasad jednej z dwóch światowych federacji walk. Poczynania rycerzy oceniali sędziowie biorący udział w imprezach rangi międzynarodowej. Rozegrane zostały pojedynki indywidualne – 1 vs 1 oraz drużynowe.

Organizatorzy zaplanowali również pokaz kaskaderki konnej tzw. dżygitówki w wykonaniu „Apolinarski Group”. Pokazy te co roku cieszą się dużą popularnością i przyciągają liczną publiczność. Są niezwykle dynamiczne i widowiskowe, a zdarza się, że kaskaderzy spadają z koni. Ponadto można było obejrzeć: pokazy tańca średniowiecznego, prezentacja sokolnicza, bitwa z udziałem konnych i pokaz artyleryjski. Wydarzenie zakończyło się pokazem tańca z ogniem przygotowanym przez grupę „Signum Ignis” około godz. 22.15.

Odwiedź zamek

Nie tylko turniej rycerski przyciąga turystów do tego malowniczego miasteczka należącego historycznie do Śląska. Warto odwiedzić także jego liczne zabytki m.in. zamek książęcy, będący od lat siedzibą centrum kultury. Pracownicy znajdującego się w nim centrum informacji turystycznej, doradzą co jeszcze zwiedzić w malowniczej okolicy. Więcej szczegółów >>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska