MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył popularny festiwal muzyczny "Przedsionek raju". W tym roku nie zabraknie przede wszystkim muzyki Vivaldiego, Haendla i Bacha

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W 2024 roku, koncerty cyklu odbędą się w dniach od 22.05 do 2.06 i poświęcone będą kameralnej muzyce orkiestrowej epoki Bacha, Vivaldiego i Haendla.
W 2024 roku, koncerty cyklu odbędą się w dniach od 22.05 do 2.06 i poświęcone będą kameralnej muzyce orkiestrowej epoki Bacha, Vivaldiego i Haendla. mat. organizatora
Podobnie jak w poprzednich latach, wsie i małe miasta Ziemi Lubuskiej, a częściowo także Dolnego Śląska staną się sceną, na której zabrzmi muzyka barokowa w ramach popularnego cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”. W 2024 roku koncerty cyklu odbędą się w dniach od 22 maja do 2 czerwca i poświęcone będą kameralnej muzyce orkiestrowej epoki Bacha, Vivaldiego i Haendla.

Z muzyką w teren

Tradycyjnie nie zabraknie koncertów w małych miejscowościach województwa lubuskiego oraz jednej na Dolnym Śląsku (Jerzmanowa, powiat głogowski).

„Przedsionek Raju” powstał z inicjatywy festiwalu „Muzyka w Raju”, ale dzisiaj jest już odrębnym i posiadającym swój niepowtarzalny charakter wydarzeniem muzycznym, ale także społecznym i kulturotwórczym. Jego koncerty docierają bowiem często do miejsc, w których muzyka dawna nie była nigdy wcześniej wykonywana, a w przygotowania do wydarzeń cyklu angażują się lokalne społeczności. Cykl jest także promotorem wykorzystywania muzyki dawnej oraz wydarzeń kulturalnych do promocji poszczególnych miejscowości i regionów.

- mówi Cezary Zych - dyrektor festiwalu.

praktyka sceniczna dla młodych muzyków

Od kilku lat wśród wykonawców pojawiających się na koncertach „Przedsionka Raju” dominują młodzi polscy muzycy, często jeszcze studenci, którzy pracując pod okiem doświadczonych artystów, uzyskują rzadką w polskich warunkach okazję do podnoszenia swych kwalifikacji i nabywania doświadczenia scenicznego.

Ponownie Vivaldi

Nie pierwszy już raz muzyka Antonia Vivaldiego pojawia się na koncertach z cyklu „Przedsionek Raju”. Tę nadzwyczajną popularność zawdzięcza ona oczywiście koncertom skrzypcowym z cyklu „Cztery pory roku”, ale byłoby wielkim uproszczeniem utożsamianie go z tymi czterema kompozycjami. W rzeczywistości był autorem setek świetnych mniejszych i większych utworów, które mają nie mniej gorących fanów. Nic dziwnego, że Bach uważnie studiował twórczość swojego włoskiego kolegi, a niektóre jego utwory przerabiał na własne potrzeby lub się nimi inspirował.

Kiedy i gdzie są występy

W ten weekend, artyści zagrają w sobotę (25.05) Bieczu w kościele pw. Wszystkich Świętych, zaś w niedzielę (26.05) w Przytoku, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Kolejne terminy >>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska