Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o swoje oczy

Tatiana Mikułko 0 95 722 57 72 [email protected]
Jeśli długo pracujesz przy komputerze, możesz odczuwać pieczenie i łzawienie oczu. Poproś w aptece o kropelki bez konserwantów nawilżające przedni odcinek oka lub umów się na wizytę u okulisty.
Jeśli długo pracujesz przy komputerze, możesz odczuwać pieczenie i łzawienie oczu. Poproś w aptece o kropelki bez konserwantów nawilżające przedni odcinek oka lub umów się na wizytę u okulisty. fot. DigiTouch
Możemy sobie je popsuć na wiele sposobów. Pracując długo przy komputerze, czytając przy słabym świetle lub jedząc pokarmy, w których brakuje odpowiednich witamin.

Coraz więcej osób ma pracę, która wymaga długiego wpatrywania się w monitor komputera. Zadbajmy o to, by znajdował się on na wysokości naszego wzroku, ani wyżej, ani niżej. Z boku ustawmy też lampkę.

- Jeśli podczas pracy przy komputerze, odczuwamy pieczenie, łzawienie oczu, a na dodatek są one zaczerwienione, oznacza to, że przedni odcinek oka jest wysuszony. Dzieje się tak dlatego, że patrząc w komputer rzadko mrugamy powiekami. Potrzebne nam są więc krople nawilżające - tłumacz Katarzyna Liszka, lekarz okulista z Gorzowa Wlkp.

Po takie kropelki powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. - Jeśli chcemy kupić je na własną rękę, poprośmy w aptece o kropelki nawilżające bez konserwantów - dodaje K. Liszka.

Okulary tylko u optyka
Około 40. roku życia podczas czytania lub pisania możemy odczuwać, że nasze oczy nie widzą tak dobrze jak kiedyś. To naturalne i związane jest ze starzeniem się wzroku.

- Wówczas trzeba wybrać się do okulisty. Lekarz zleci badanie i dobierze odpowiednie szkła. Nie kupujmy okularów do czytania w marketach, bo możemy sobie tylko zaszkodzić. Często powodują one bóle głowy, oczu, a nawet wadę wzroku czy zeza - dodaje K. Liszka.

Na wzrok źle wpływa też światło słoneczne. Zawarte w nim szkodliwe czynniki mogą mieć wpływ na zaćmę i zwyrodnienie siatkówki. Dlatego okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować w zakładach optycznych. Te ze straganów czy sklepów nie maja wystarczająco dobrych filtrów, by uchronić nasze oczy przed słońcem.

Nie czytaj w łóżku

Oczy mają nam służyć przez całe życie, dlatego warto o nie szczególnie dbać. - Przestrzegam przed czytaniem w łóżku. Wiem, że wiele osób bardzo to lubi, ale nie jest to dobre ani dla naszego wzroku, ani dla kręgosłupa - mówi K. Liszka.

Jeśli lekarz zapisał nam okulary, powinniśmy je nosić zgodnie z zaleceniami, a nie tylko od czasu do czasu. - Gdy czujemy, że nasze oczy często się męczą, łzawią, gorzej widzimy, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty. Możemy bowiem mieć utajnioną wadę wzroku, która wymaga odpowiedniego leczenia - przestrzega K. Liszka.

I ostatnia, równie istotna sprawa, jeśli chcemy zachować dobry wzrok. To oczywiście odpowiednia dieta. Zadbajmy o to, by była bogata w produkty zawierające luteinę (znajdziesz ją w szpinaku), cynk, miedź, selen (mają je produkty wieloziarniste), witaminy A (szukaj jej w maśle, jajach, mleku) E (jest, np. w orzechach) i C (w cytrusach) oraz kwasy Omega3 (ich źródłem jest, np. nasz rodzimy olej rzepakowy, tłuste ryby).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska