Dlaczego tak nerwowo jest w Wojnowie?

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Burmistrz Janusz Kłys i jego zastępca Jerzy Fabiś deklarują, iż samorząd może wykonać w Wojnowie te prace, które są istotne dla wspólnego dobra mieszkańców
Burmistrz Janusz Kłys i jego zastępca Jerzy Fabiś deklarują, iż samorząd może wykonać w Wojnowie te prace, które są istotne dla wspólnego dobra mieszkańców fot. Mariusz Kapała
Udostępnij:
Do redakcji "GL" przyszedł list od mieszkanki Wojnowa zbulwersowanej, jak pisze, zachowaniem burmistrza Kargowej na spotkaniu z mieszkańcami wsi. - To oni mnie sprowokowali - uważa Janusz Kłys.

Idzie o uzbrojenie prywatnych działek powstałych na dawnym polu w Wojnowie. W tej sprawie odbyło się zebranie. Temperatura dyskusji w niektórych momentach była bardzo wysoka.

- Zachowanie pana burmistrza przeraziło wszystkich - napisała kobieta przedstawiająca się: "jestem mieszkanką Wojnowa od niedawna, chociaż można powiedzieć, że się tam wychowałam". - Pan Kłys nie dopuszczał nikogo do głosu, choć na początku stwierdził, że czeka na pytania, wszystkich zbywał i traktował jak idiotów.

- Jaki był poziom pytań, tak też odpowiadałem - reaguje burmistrz Janusz Kłys, który przyznaje, iż faktycznie zdenerwował się podczas zebrania, gdyż próbowano wcisnąć gminie obowiązki, jakie spoczywają na prywatnym właścicielu ziemi sprzedanej pod osiedle.

- Na początku lat 2000 rolnik z Wojnowa, pan Kluj, przepisał ziemię na córkę, ona zaś zamieniła ją na działki budowlane i wzięła się za sprzedaż - informuje wiceburmistrz Jerzy Fabiś. - Z 4,65 ha gruntu pani Justyna Kluj wydzieliła 78 działek. Złożyła też wniosek do samorządu o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, co rada miejska uchwaliła w 2002 r.

- W uchwale rady jest zaznaczone, że dróg wewnętrznych na powstającym osiedlu gmina nie przejmie - wtrąca burmistrz Kłys. Pokazuje list rady miejskiej z 2003 r. adresowany do Justyny Kluj. "Odpowiadając na pismo dotyczące przejęcia (...) gruntu pod drogi gminne na działce nr 54 w Wojnowie (...) radni większością głosów (w głosowaniu jawnym) byli przeciwni przejęciu".

Można się dogadać

Na początku marca br. doszło do zebrania wiejskiego, o czym pisze czytelniczka z Wojnowa. W jego trakcie 16 mieszkańców ośmiu domów powstałych na dawnym polu wręczyło burmistrzowi apel m. in. o ujęcie ich gospodarstw w projekcie kanalizacji wsi, o przejęcie drogi, zainstalowanie oświetlenia.

- Gdy mieszkańcy powstającego osiedla zapytali dlaczego wodociąg nie będzie podłączony do nich to (burmistrz - dop. EK) stwierdził stanowczo, że ci ludzie kupili działki od prywatnej osoby, a nie od gminy i mają domagać się drogi, światła i wody od tej osoby - wskazuje czytelniczka. - Ale moje pytanie brzmi: te osoby od gminy otrzymały pozwolenie na budowę i numer budynku, czyli są mieszkańcami Wojnowa i płacą podatki. To dlaczego tak on postępuje?

- Reprezentuję interesy gminy, a nie osoby, która zarabia na sprzedaży działek - irytuje się J. Kłys. - Gmina na inwestować na prywatnym terenie?! Gdybyśmy tam wykonali to, co sobie życzą właściciele działek, to automatycznie podnieślibyśmy wartość tej ziemi. Ale na sprzedaży kolejnych działek zarobi pani Kluj, nie samorząd! Gmina sprzedając swoje tereny budowlane znaczną część uzyskanych tym sposobem pieniędzy przeznacza na budowę dróg, infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Dlaczego nie czyni tego pani Kluj?

Burmistrz deklaruje, iż samorząd może wykonać prace, które są istotne dla wspólnego dobra. W kwietniu zostanie utwardzona gminna droga wjazdowa na osiedle (pierwsza z prawej przy wjeździe do Wojnowa). Wodociąg zaś będzie doprowadzony w przyszłym roku, ale do granicy osiedla i pod warunkiem, że dalej mieszkańcy rozprowadzą go na własny rachunek. Oświetlenie? - Z czasem, gdy będzie więcej domów, na razie jest tylko osiem - zapowiada Kłys.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 18.04.2010 o 11:30, szalony0511 napisał:

Nie szydź z Burmistrza.


Ty jak nekrofil wyciągasz stare zaśmierdłe tematy i i się pastwisz ,trol!!
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 08:49, mieszkaniec Kargowej napisał:

Co do Pana burmistrza to czas najwyższy aby zszedł ze stołka wystarczy ładowania pieniędzy w miejscowość Chwalim. Burmistrz martwi sie o swoje 4 litery między innymi wykupił ziemię pod budowę wiatraków w Kargowej, w Chwalimiu ładuje kase a nie o ludzi w Wojnowie. KŁYS musi odejśćććć!!!!!!!!Nie szydź z Burmistrza.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 11:06, efendi29 napisał:

Moim zdaniem racje ma Burmistrz.Jeżeli ktoś sprzedaje działki budowlane to sam powinien zadbać o ich uzbrojenie.Popieram Burmistrza.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 11:06, efendi29 napisał:

Moim zdaniem racje ma Burmistrz.Jeżeli ktoś sprzedaje działki budowlane to sam powinien zadbać o ich uzbrojenie.Popieram Burmistrza.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 20:57, zenek napisał:

Napisz proszę gdzie tą kasę ładują, a potem porównaj ile wydano w Kargowej i poszczególnych okolicznych wioskach. I nie pisz bzdurOn zawsze znany jest od pisania bzdur.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 10:37, Gość napisał:

Oczywiście, jakaś Pani zarobiła Parę baniek lekko licząć na działkach, a teraz gmina niech się dołoży, żeby mogła zarobić jeszcze parę na pozostałych. To jakieś nieporozumienie. Brawo Burmistrz!Opisz szczegółowiej.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 10:06, efendi29 napisał:

Moim zdaniem racje ma Burmistrz.Jeżeli ktoś sprzedaje działki budowlane to sam powinien zadbać o ich uzbrojenie.Zgadzam się z Tobą.
s
szalony0511
W dniu 23.03.2010 o 01:33, zielonogorzanin napisał:

Moim zdaniem racje ma Burmistrz. Prywatne osiedle i Państwo ma budować drogi, kanalizę? Komuna moi drodzy się skończyła. Kupowaliście działki od dziuni, która się dorobiła krocie to teraz do niej proszę mieć pretensje.Uważam.iż zarobiła niebagatelne kwoty,a więc może zainwestować.Nie ustępujcie.
z
zenek
W dniu 23.03.2010 o 07:49, mieszkaniec Kargowej napisał:

Co do Pana burmistrza to czas najwyższy aby zszedł ze stołka wystarczy ładowania pieniędzy w miejscowość Chwalim. Burmistrz martwi sie o swoje 4 litery między innymi wykupił ziemię pod budowę wiatraków w Kargowej, w Chwalimiu ładuje kase a nie o ludzi w Wojnowie. KŁYS musi odejśćććć!!!!!!!!Napisz proszę gdzie tą kasę ładują, a potem porównaj ile wydano w Kargowej i poszczególnych okolicznych wioskach.
I nie pisz bzdur
z
zenek
W dniu 23.03.2010 o 07:49, mieszkaniec Kargowej napisał:

Co do Pana burmistrza to czas najwyższy aby zszedł ze stołka wystarczy ładowania pieniędzy w miejscowość Chwalim. Burmistrz martwi sie o swoje 4 litery między innymi wykupił ziemię pod budowę wiatraków w Kargowej, w Chwalimiu ładuje kase a nie o ludzi w Wojnowie. KŁYS musi odejśćććć!!!!!!!!Napisz proszę gdzie tą kasę ładują, a potem porównaj ile wydano w Kargowej i poszczególnych okolicznych wioskach.
I nie pisz bzdur
G
Gość
Podzielam zdanie, Burmistrz nie powinien inwestować. Ale jest to krótkowzroczne stanowisko. Czy nie lepiej porozumieć się z p. Justyną i zrobić wspólnie tą inwestycję? Gmina zarobi na mediach i podatkach, dodatkowo dochód uzyskają inne podmioty, zakłady,sklepy, a oni też zostawią podatki w gminie. Każdy z potencjalnych mieszkańców musi gdzieś zrobić zakupy art. przemysłowych i spożywczych. A inwestycja budowy domu nie jest inwestycją krótkoterminową, ona wiąże właścicieli na kilka ładnych lat.
e
efendi29
Moim zdaniem racje ma Burmistrz.Jeżeli ktoś sprzedaje działki budowlane to sam powinien zadbać o ich uzbrojenie.
~anna~
Oczywiście, że racje ma burmistrz.

Przecież działki to już prywatna własność i to właściciel powinien się martwić o kanalize i oświetlenie, a nie gmina. Z jakiej racji wszyscy mieszkańcy mają się dokłądać na wzrost wartości tych nieruchomosci i działek?

Swoją drogą panna nieźle kombinuje. Najpierw kupiłą kawał pola, pewnie za psie pieniądze. Potem podzieliła na 78! działek, przekształciła na budowlane, sprzedała zaledwie 8 (stan bez podciągniętych mediów, więc na pewno tańsze), a teraz robi jazdę żeby gmina jej to uzbroiła. Automatycznie wartość pozostałych 70 działek wzrośnie pewnie kilkukrotnie.

Niezły tupet!!!

Moim zdaniem wszyscy mieszkańcy tej gminy powinni stanąć za burmistrzem, który nie chce wydawać WASZEJ kasy na prywatne inwestycje pani Justyny.
G
Gość
Oczywiście, jakaś Pani zarobiła Parę baniek lekko licząć na działkach, a teraz gmina niech się dołoży, żeby mogła zarobić jeszcze parę na pozostałych. To jakieś nieporozumienie. Brawo Burmistrz!
m
mieszkaniec Kargowej
Co do Pana burmistrza to czas najwyższy aby zszedł ze stołka wystarczy ładowania pieniędzy w miejscowość Chwalim. Burmistrz martwi sie o swoje 4 litery między innymi wykupił ziemię pod budowę wiatraków w Kargowej, w Chwalimiu ładuje kase a nie o ludzi w Wojnowie. KŁYS musi odejśćććć!!!!!!!!
Dodaj ogłoszenie