MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek Pełna Kultura jest już dostępny. To moc inspiracji ze świata sztuki, kultury i wydarzeń artystycznych

Giganci Kultury 2023
Pełna Kultura to dodatek Polska Press Grupy, który został wydany z okazji nowego projektu - Giganci Kultury 2023. Na ponad 80 stronach znajdziemy mnóstwo wiadomości ze świata kultury, ale także inspiracje i pomysły na spędzenie wolnego czasu w muzeach, kinach, teatrach i wydarzeniach artystycznych. Do tego świeże informacje ze świata książki, muzyki i filmu. Dodatek Giganci Kultury 2023 dostępny jest on-line.

Pełna Kultura już dostępna

Na co warto pójść do kina w deszczowe dni lata? Co nowego w świecie literatury? Co wspomina legenda polskiej piosenki - Halina Frąckowiak? O czym jest serial "Matylda"? Jakie nowe muzea zostaną otwarte w Polsce? Na te i mnóstwo więcej pytań odpowiada najnowszy projekt Polska Press Grupy. Mowa o dodatku Pełna Kultura, który został wydany z okazji projektu Giganci Kultury 2023. Na ponad 80 stronach znajdziemy newsy ze świata literatury, kina, filmu, muzyki. Dodatkowo przeczytamy o pomysłach na spędzenie wolnego czasu, artystycznych projektach, zabytkach w różnych miastach Polski i o wydarzeniach ze świata kultury. Wśród podjętych tematów znajdują się tematy:

 • Zabytki to nie przeszłość, ale i nasza przyszłość
 • Nowe muzea będą zachwycać turystów z Polski i świata
 • Zamki Kazimierza Wielkiego to polska duma
 • Żadan i inni. Ukraińscy pisarze, których warto znać
 • Publicystyka, literatura faktu albo powieść, czyli książki na lato

Tutaj znajdziesz dodatek Pełna Kultura:

">

Giganci Kultury 2023

Przypomnijmy, że w tym roku Polska Press Grupa stworzyła prestiżowy projekt - Giganci Kultury 2023. Wszystko po to, by uhonorować instytucje, marki, osobistości, które nie tylko wspierają polską kulturę, ale też aktywnie angażują się w działania promujące sztukę oraz pielęgnują dziedzictwo narodowe.

Prestiżowe nagrody przyznano w sześciu kategoriach.

Nagrodę w kategorii "Przestrzeń Kultury" przyznano Muzeum Tatrzańskiemu. O wyborze laureata zadecydował fakt, że nie tylko prezentuje on zbiory związane z regionem, ale także pielęgnuje podhalańskie tradycje i dzieła sztuki.

W kategorii "Zaangażowani w kulturę" zwycięstwo przypadło Polskiej Operze Królewskiej, która od 1 sierpnia 2017 roku przywraca do życia zapomniane dzieła muzyki polskiej i opery barokowej.

Nominowane do kategorii "Inwestycja" zostały trzy wybitne projekty. Zwyciężyć mógł jednak tylko jeden. Główna nagroda powędrowała do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, powstałego w stulecie Bitwy Warszawskiej. Znajduje się ono na działce sąsiadującej z domem marszałka, dworkiem "Milusin", stanowiąc serce całego kompleksu muzealnego poświęconego jego postaci.

W kategorii "Wydarzenie kulturalne" do walki o nagrodę główną stanęły trzy wspaniałe wystawy. Zwyciężyła nominacja wspólna: "Tamara Łempicka - kobieta w podróży" (Muzeum Narodowe w Lublinie) i "Łempicka" (Muzeum Narodowe w Krakowie), przedstawiające twórczość tej niezależnej artystki, której udało się stworzyć wizerunek nowoczesnej kobiety sukcesu.

W kategorii "Mecenas kultury" zwyciężyła spółka PGE, która w ramach programu "PGE Kulturalna Grupa Energetyczna” udzieliła w 2022 roku wsparcia Muzeum Narodowemu w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu oraz 16 filharmoniom i instytucjom muzycznym w całym kraju.

Nagrodę specjalną w kategorii "Osobowość Kultury" z rąk ministra Piotra Glińskiego odebrał Ignacy Czwartos - wybitny malarz, znany jako twórca oryginalnych, metafizycznych abstrakcji oraz obrazów figuratywnych odwołujących się do tradycji polskiego i europejskiego baroku.

Kapituła nagrody "Giganci Kultury" postanowiła przyznać również wyróżnienia specjalne. Otrzymali je:

 • Joanna Siedlecka
 • Krzysztof Musiał (Mecenas Kultury)
 • Muzeum Czartoryskich (Wydarzenie Kulturalne)
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie (Inwestycja)
 • Baltic Neopolis Orchestra (Zaangażowani w kulturę)
 • Miasto Toruń (Przestrzeń Kultury)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek Pełna Kultura jest już dostępny. To moc inspiracji ze świata sztuki, kultury i wydarzeń artystycznych - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska