Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ileż się dzieje w lubuskiej kulturze! Anna Maria Jopek, Możdżer i Bałdych, nowe wystawy w Drzonowie oraz BWA, Piosik Quartet, siła kolorów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W gmachu Teatru im. Juliusza Osterwy, w sobotę (17.02) o godz. 19, odbędzie się wyjątkowy koncert dwóch gwiazd polskiej, klasycznej sceny jazzowej pt. „Passacaglia Leszek Możdżer i Adam Bałdych”.
W gmachu Teatru im. Juliusza Osterwy, w sobotę (17.02) o godz. 19, odbędzie się wyjątkowy koncert dwóch gwiazd polskiej, klasycznej sceny jazzowej pt. „Passacaglia Leszek Możdżer i Adam Bałdych”. kadr z You Tube
Mamy już połowę lutego, temperatury iście wiosenne, choć luty potrafi pokazać zimowy pazur. Dłuższe okresy ze słońcem, więcej światła nastrajają nas coraz większym optymizmem, że wiosna tak naprawdę tuż, tuż, a z nią niezliczone wydarzenia plenerowe. Ich przedsmak, choć nadal w pomieszczeniach zamkniętych, dostarczą nam w tym tygodniu lubuskie placówki kultury. Oto niektóre z wybranych propozycji.

DRZONÓW

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie przygotowało wystawę czasową pt. "Najnowsze nabytki LMW 2019 - 2023". Można na niej prawie dwieście eksponatów spośród ponad czterystu, które ostatnio trafiły do muzeum jako m.in. dary od osób prywatnych oraz instytucji.

Zobaczyć można: mundury, krótką i długą broń palną, broń białą, hełmy, wyposażenie żołnierskie, oprzyrządowanie artyleryjskie, monety i banknoty kolekcjonerskie, zdjęcia, dokumenty, medale, odznaki i odznaczenia. Są to pamiątki dokumentujące przede wszystkim służbę wojskową Polaków i osób polskiego pochodzenia w okresie II wojny światowej oraz współcześnie. Wystawa uzupełniona jest kilkunastoma książkami o tematyce militarnej.

Wstęp płatny.

NOWA SÓL

W sobotę (17.02) o godz. 19.00 w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury wystąpi Anna Maria Jopek. Artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Paweł Dobrowolski – perkusja, Robert Kubiszyn – kontrabas, Piotr Nazaruk – głos, gitara akustyczna, flety, Dominik Wania – fortepian.

Jako dziecko solistów kultowego zespołu „Mazowsze” dorastała w prawdziwym świecie sztuki. Jak twierdzą jej przyjaciele „Jej artystyczny i zarazem ludowy charakter odcisnął znaczące piętno na wrażliwości artystycznej wokalistki. W tej estetyce w znacznym zakresie porusza się do dziś”.

Anna Maria Jopek jest absolwentką klasy fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Jako wokalistka zadebiutowała w 1995 r. występem na festiwalu „Słowiański Bazar” na Białorusi, gdzie otrzymała osobistą nagrodę od Michela Legranda. W maju 1997 r. reprezentowała Polskę z utworem „Ale jestem” w finale 42. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie, podczas którego zajęła 11. miejsce.

Za sprzedaż swoich albumów uzyskała siedem platynowych płyt i dziewięć złotych. Może pochwalić się występami na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Ope czy Blue Note Tokyo. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Jest zakochana w muzyce folklorystycznej, ale nie stroni także do jazzu i modern popu. Współpracowała z takimi gigantami światowego jazzu jak: Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone, Richard Bona.

Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Passacaglia dwóch tytanów muzyki

W gmachu Teatru im. Juliusza Osterwy, w sobotę (17.02) o godz. 19, odbędzie się wyjątkowy koncert dwóch gwiazd polskiej, klasycznej sceny jazzowej pt. „Passacaglia Leszek Możdżer i Adam Bałdych”.

Występ ten zapewne zapisze się w kulturalnej kronice miasta. Artyści po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej, gdzie wspólnie wykonali improwizowaną muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”. Ponoć na kolejne spotkanie czekali ponad dekadę.

Artyści poruszają się na styku muzyki improwizowanej i poważnej. Obaj gruntownie wykształceni, dysponujący doskonałą techniką, znakomicie orientują się w języku jazzu. „Passacaglia” jest ich wspólnym albumem, na który składa się aż piętnaście utworów o różnych często intrygujących tytułach (Jadzia, Beyond Horizon, Saltare czy Circumscriptions). Są to w pełni improwizowane impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż po niepowtarzalne, osobiste interpretacje tematów Erika Satie czy Josquina des Prez. Muzyka zaskakuje także niecodziennym brzmieniem poprzez użycie unikalnej kombinacji instrumentów: niezwykle rzadkich skrzypiec renesansowych, dwóch fortepianów (w stroju 442 Hz i 432 Hz) oraz preparowanego pianina.

Tytułowy utwór to nazwa hiszpańskiej pieśni z towarzyszeniem gitary, wykonywana na ulicy, już w XVII w. , to także popularny taniec w metrum trójdzielnym. Passacaglia stosowana była jako utwór samodzielny lub wchodziła w skład kantaty, suity, symfonii. Szczytową formę osiągnęła w muzyce organowej i klawesynowej wielu kompozytorów.

Skrzypek - Adam Bałdych, to rodowity gorzowianin. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i na świecie.

Z kolei Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Artysta naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku.

Jazzem zainteresował się już w klasie maturalnej. Pierwsze doświadczenia zdobywał w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem „Miłość” odbył na swoje 20 urodziny.

We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na „Jazz Juniors”. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku. Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami. Do wyjątkowych należy jego wykonanie „Błękitnej rapsodii” Georga Gershwina w Filharmonii Gorzowskiej (22.04.2022 r.), kiedy na scenie zasiadł z bosymi stopami, wystukując sobie rytm i obsługując dźwignie fortepianu.

Wstęp płatny.

Urodziny Iwaszkiewicza

W piątek (23.02) o godz. 17.00, w Filii nr 8 (ul. Matejki 38) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta odbędzie się wieczór poetycki z okazji 130. rocznicy urodzin poety, prozaika i dramaturga Jarosława Iwaszkiewicza. Był współtwórcą grupy poetyckiej „Skamander”, współpracownikiem „Wiadomości Literackich”, w latach 1955–1980 redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego „Twórczość”, a w latach 1959–1980 prezesem Związku Literatów Polskich. Mało kto wie, że od 1927 r. pracował w dyplomacji. W latach 30. XX w. (przed wybuchem II wojny światowej), pełnił obowiązki sekretarza poselstwa RP w Kopenhadze i Brukseli. Spotkanie poprowadzi Janusz Dreczka. Wstęp wolny.

ZIELONA GÓRA

Stan nieważności w BWA

Galeria BWA zaprasza na nową wystawę malarstwa pt. „Stan nieważności”. Jej autor - Paweł Dunal - swoimi obrazami opowiada o trosce i przerażeniu.

Artysta w 2008 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem rektorskim na ASP w Warszawie. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w najważniejszych polskich galeriach sztuki współczesnej. Prace eksponowane na wystawie ukazują rzeczywistość, w której pojawiają się coraz to nowe technologie, mające pomóc ludzkości w opanowaniu czy raczej podporządkowaniu natury, którą reprezentuje kosmos. Jego odkrywanie to ciągłe dążenie i marzenie naukowców. Dunal pragnie jednak uwidocznić istniejącą i wyraźną niespójność, a przede wszystkim ograniczenia w relacji pomiędzy postępem technicznym, a „ludzką fizycznością”. Jak podają organizatorzy: „Relacje te mogą stać się źródłem refleksji „co dalej z naszym światem” oraz o złożoności problemów trapiących naszą cywilizację”.

Wystawa zagości do 17.03. Wstęp wolny.

Potęga koloru

Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze zaprasza w piątek (16.02) o godz. 16 na otwarcie wystawy obrazów Patrycji Mrozik "Siła kolorów".

Jazzowo w Zajeździe

W sobotę 17.02. o godz. 20, w Zajeździe Kultury wystąpi Łukasz Piosik Quartet „For Jack” w składzie: Łukasz Piosik (piano, wokal), Robert Chyła – saksofony, Norbert Itrich Jr. – perkusja i Tymoteusz Wójtewicz – kontrabas, gitara basowa.

Już od samego początku goście koncertu zostaną wprowadzeni w iście domowy nastrój. gdyż instrumenty będą rozstawione wokół czerwonego perskiego dywanu, oddzielone stylowymi lampami, o które zadbali sami wykonawcy.

W programie znajdą się utwory liczne standardy jazzowe, wiele z nich pełne typowego chilloutowego klimatu jak: „The very thought of you” znane najbardziej z wersji Nat King Cole’a, klasyczne „Fly me to the moon” (standard muzyki popularnej i jazzowej skomponowan w 1954 r. przez Barta Howarda), ale również beatlesowe spokojne „Imagine”, „What a wonderful world” z repertuaru trębacza Louisa Armstronga czy „You send me”, „Lonely Avenue” Ray'a Charlesa.

Wstęp płatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska