Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom efektywny energetycznie, czyli jaki?

EDUKACJA EKOLOGICZNA
Rosnące ceny energii sprawiają, że efektywność energetyczna budynków nabiera coraz większego znaczenia. W wielu przypadkach zbyt wysokie rachunki za prąd oznaczają, że nasz dom zużywa więcej energii niż wynosi jego realne zapotrzebowanie. Zwiększając jego energooszczędność możemy nie tylko pomóc swojemu portfelowi, ale także zadbać o środowisko.

Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywnością energetyczną nazywamy stopień przygotowania budynku do zapewnienia użytkownikom komfortu podczas użytkowania przy możliwie najniższym zużyciu energii. Obejmuje ona między innymi izolację cieplną budynku oraz sprawność zastosowanych w nim instalacji i urządzeń. Im wyższa efektywność energetyczna budynku, tym o większej oszczędności energii mówimy. Oto kilka powodów, dlaczego efektywność energetyczna jest istotna:

  • Oszczędność energii - efektywność energetyczna pozwala na redukcję zużycia energii, co oznacza realne oszczędności w domowym budżecie.
  • Ochrona środowiska - korzystanie z mniejszej ilości energii przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska.
  • Ekonomia - racjonalne wykorzystywanie energii sprawia, że przedsiębiorstwa mogą działać wydajniej i oszczędniej. Przyczynia się także do ograniczania poziomu importu energii z zagranicy oraz spowalnia tempo wyczerpywania krajowych zasobów energii.

Uczyń swój dom energooszczędnym

W zadbaniu o efektywność energetyczną naszego domu pomóc może już niewielka zmiana codziennych nawyków. Wprowadzenie w życie prostych działań i rozwiązań pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o dwadzieścia procent.

  • Wymiana żarówek na energooszczędne - wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne to jedna z najprostszych rzeczy, które można zrobić w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu. Żarówki energooszczędne nie tylko zużywają dużo mniej energii, ale też działają kilkanaście razy dłużej.
  • Montaż inteligentnych termostatów - najwięcej prądu w gospodarstwie domowym zużywa ogrzewanie i chłodzenie domu. Warto więc zainwestować w inteligentne termostaty, dzięki którym można zaprogramować optymalne sterowanie wykorzystywaną energią cieplną w ciągu dnia i dostosować ją do warunków panujących na zewnątrz.
  • Zakup energooszczędnych urządzeń - ponad osiemdziesiąt procent gospodarstw domowych korzysta z przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego o niskiej klasie energetycznej. Poszukując sposobu na niższe opłaty warto więc zacząć od wymiany przestarzałych urządzeń.

Największe oszczędności energetyczne, a co za tym idzie finansowe, można jednak osiągnąć decydując się na bardziej kosztowne przedsięwzięcia:

  • Audyt energetyczny - pierwszym krokiem do zwiększenia energooszczędności domu jest wykonanie jego audytu energetycznego. Fachowa ocena zużycia energii wskaże, jakie ulepszenia efektywności energetycznej pozwolą na zmniejszenia zużycia energii budynku.
  • Termomodernizacja - dom może tracić ciepło przez dach i ściany, a także przez okna i drzwi. Zastosowanie odpowiedniego ocieplenia lub wymiana starej i nieszczelnej stolarki pomagają znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu, które często pochłaniają znaczną część domowego budżetu.
  • Panele fotowoltaiczne - jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej domu jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Odnawialne źródła energii pozwalają na obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a ponadto są przyjazne dla środowiska.

Można dostać finansowe wsparcie

Skorzystanie z tych rozwiązań może zmniejszyć zużycie energii nawet o ponad sześćdziesiąt procent. Działania te często wymagają jednak dużych nakładów finansowych. Z pomocą przychodzi szereg programów wspierających inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków. Ważnym wsparciem są programy Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie, w ramach których można dostać dofinansowanie na prace związane z dociepleniem budynku, wymianą źródła ciepła, modernizacją centralnego ogrzewania, wymianą okien i drzwi oraz na przeprowadzenie audytu energetycznego. Dotacje na budowę fotowoltaiki oferuje natomiast program Mój Prąd. Warto również zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymiany źródeł ogrzewania oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych.

Informacji na temat możliwości dofinansowania można szukać na stronach internetowych Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Artykuł ukazał się w "GL" w czwartek 15 czerwca.

Dom efektywny energetycznie, czyli jaki?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska