Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopalacze jak paliwo pobudzają do działania

Magdalena Raduszyńska
Jesteś zmęczony i brak ci energii? Coraz częściej kopa do dalszej pracy dają nam właśnie dopalacze.
Jesteś zmęczony i brak ci energii? Coraz częściej kopa do dalszej pracy dają nam właśnie dopalacze. fot. DigiTouch
Ostatnio stały się bardzo modne. Mają dodać energii w czasie długiej podróży czy podczas całonocnej zabawy w dyskotece.

DUŻO PIJEMY

DUŻO PIJEMY

Polacy wypijają tygodniowo miliony puszek pewnego popularnego napoju. Rocznie na dopalacze wydajemy 400 mln zł. Co roku na świecie przybywa 500 nowych marek napojów energetyzujących, a ich sprzedaż systematycznie wzrasta. Na rynku są już energetyzujące mydła, kremy, szminki.

Ale uwaga! W połączeniu z alkoholem mogą być zabójcze.

Głównie w supermarketach i na stacjach benzynowych można kupić kilkadziesiąt napojów energetycznych, zwanych popularnie dopalaczami. Jak działają?

- Powodują poprawę nastroju i poczucie większej wydolności fizycznej i psychicznej. Spożywają je głównie uczniowie i studenci przed egzaminami, kierowcy podczas długich godzin za kierownicą, a także osoby pracujące w nocy - mówi Włodzimierz Janiszewski, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista epidemiolog.

Kiedy czujemy zmęczenie, dają kopa do działania. To zasługa składników zawartych w dopalaczach, głownie kofeiny, która pobudza ośrodkowy układ nerwowy i powoduje, że zmęczenie fizyczne oraz psychiczne ustępuje, lepsza jest koordynacja myśli, a pamięć sprawniejsza.

W skład napojów energetyzujących wchodzi też guarana, którą już ludność tubylcza zażywała w różnych postaciach dla podniesienia spławności psychicznej i fizycznej w stanach nadmiernego wysiłku. Napoje izotoniczne stosowane są często przez sportowców po wyczerpujących treningach i zawodach oraz przez osoby, które ciężko pracują po to, by uzupełnić utraconą energię, płyny i elektrolity.

Dla kogo napoje?

CO JEST W PUSZCE?

Typowa puszka zawierająca 250 ml napoju energetyzującego ma w sobie:

  • 80 mg kofeiny - taka zawartość odpowiada filiżance mocnej czarnej kawy
  • 1000 mg tauryny - aminokwas, który pobudza mięśnie i zmniejsza ich wrażliwość na zmęczenie
  • - Napojów energetyzujących nie należy mieszać z alkoholem. Jeśli to zrobimy, reakcje chemiczne zachodzące między nimi nasilają ich działanie, aż do zatrucia włącznie - wyjaśnia Janiszewski.

    Dopalaczy nie powinny spożywać osoby z wysokim ciśnieniem krwi, chorujące na cukrzycę, wątrobę (stany po procesach zapalnych), chorzy z zaburzeniami neurologicznymi (padaczka), dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.

    - Substancje energetyzujące spożywane w umiarkowanych ilościach nie są szkodliwe dla zdrowia. Należy jednak uważać, żeby nie spożyć więcej niż 300-400 mg kofeiny dziennie. Przedawkowanie może spowodować nadpobudliwość, dekoncentrację i bezsenność - przestrzega lekarz.

    Sprawdź, co pijesz

    Jak zatem bezpiecznie wspomagać się napojami energetyzującymi? - Ważne jest, żeby wiedzieć, jakie składniki są zawarte w poszczególnych produktach, jak działają na organizm i jaką mają wartość - wyjaśnia Janiszewski.

    Pamiętaj, że dostarczana z napojami energia jest dla organizmu mało wartościowa. Staraj się nie nadużywać wspomagaczy, bo przy nadmiernej ilości mogą działać drażniąco na przewód pokarmowy.

    Uwaga! Szkodliwe dla zdrowia jest tworzenie z napojów tzw. psychodrinków (po dodaniu alkoholu lub efedryny). - Łączenie tych składników potęguje ich działanie i może spowodować zagrożenie dla prawidłowej czynności serca - przestrzega Włodzimierz Janiszewski.

    Jak je dzielimy

    Napoje energetyzujące możemy podzielić na:

  • energetyczne (energizery) - mają w swoim składzie kofeinę, guaranę, taurynę, kreatynę, karnitynę, witaminy z grupy B, wyciągi z egzotycznych roślin, żeń-szeń, miłorząb japoński, cukier (fruktoza), oraz składniki mineralne
  • napoje izotoniczne - zawierają głównie węglowodany, witaminy (B6, B12, PP), składniki mineralne (potas, magnez, sód, wapń), inozytol, oraz niekiedy macę (mączka z bulwy rośliny rosnącej w Peru)

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska