Druga edycja Polskiego Ładu. Spotkanie wojewody i samorządowców z powiatu międzyrzeckiego

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Pszczewie odbyło się spotkanie dotyczące drugiego naboru wniosków do Polskiego Ładu.
W Pszczewie odbyło się spotkanie dotyczące drugiego naboru wniosków do Polskiego Ładu. Lubuski Urząd Wojewódzki
Udostępnij:
Drogi, szkoła, kanalizacja... Lista potrzeb zawsze jest długa. W środę (19 stycznia) w Pszczewie odbyło się spotkanie wojewody lubuskiego z samorządowcami powiatu międzyrzeckiego, podczas którego rozmawiano o dofinansowaniu do projektów w ramach II naboru Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład.

Spotkanie wojewody z samorządowcami w Pszczewie

To już trzecie spotkanie w powiatach, które odbywamy na prośbę samorządowców. Dzisiaj odbyło się szybkie spotkanie, ale też bardzo merytoryczne. Wiedza, którą uzyskałem pokazuje, że samorządowcy są doskonale przygotowani do II naboru inwestycji strategicznych w Polskim Ładzie - powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Jak dodał, problemów w samorządach jest mnóstwo, jeszcze wiele obszarów wymaga zagospodarowania i zmian, a co za tym idzie - nakładów finansowych. - Samorządy jeszcze analizują, jakie obszary i które projekty powinny znaleźć się w II rozdaniu, umówiliśmy się na kontakty bezpośrednie. Myślę, że to zaowocuje dobrymi projektami i kolejnymi dobrymi kwotami dla samorządów - dodał.

Gminy w powiecie międzyrzeckim mogą ubiegać się o dodatkowe środki

W ramach naboru każda jednostka samorządu terytorialnego może zgłosić do trzech wniosków o dofinansowanie do 5, 30 i 65 milionów złotych. Ponadto ruszył także nabór do gmin i powiatów "popegeerowskich", czyli wszystkie gminy w powiecie międzyrzeckim mogą ubiegać się o dodatkowe środki.

Kilka projektów gminy Międzyrzecz

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz wymienia propozycje projektów gminy. Najdroższą z nich jest budowa obwodnicy Międzyrzecza wraz z mostem. Włodarz miasta planuje także budowę nowego zespołu szkolno-przedszkolnego na nowopowstałym osiedlu domków jedno i wielorodzinnych Nad Obrą. Kolejny projekt zakłada budowę kanalizacji sanitarnej na odcinku Nietoperek - Kęszyca. - Obecnie, z poprzedniego dofinansowania, budujemy kanalizację Kęszyca - Kęszyca Leśna - tłumaczy. Gmina będzie ubiegać się także o dofinansowanie rewitalizacji międzyrzeckiego targowiska "Manhattan", aby stworzyć stoiska zezalające na sprzedaż płodów rolnych, dając rolnikom możliwość prowadzenia tego typu działalności. Ostatnim projektem będzie budowa drogi wraz z chodnikiem w miejscowości Wysoka.

Zobacz też: "Niedoskonałości będą usunięte." Premier o Polskim Ładzie

Źródło: Sejm

Inwestycje drogowe w powiecie międzyrzeckim

Jak informuje Borys Morawiak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego, powiat międzyrzecki najprawdopodobniej złoży wnioski o środki na inwestycje drogowe oraz inwestycje związane z infrastrukturą jednostek organizacyjnych powiatu. Decyzja czego dokładnie będą dotyczyły te wnioski jeszcze nie zapadła. Wicestarosta Zofia Plewa, która wzięła udział w spotkaniu, rozmawiała z wojewodą m.in. o tym, na jakim etapie znajduje się obecnie inwestycja budowy parkingu wraz z infrastrukturą na terenie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, na którą powiat otrzymał środki (3,8 miliona złotych) w ramach I edycji Polskiego Ładu.

Nabór do drugiej edycji programu trwa do 15 lutego 2022 roku. Przeznaczono na nią 20 miliardów złotych.
Wojewoda podczas spotkania zwrócił również szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa w czasach pandemii koronawirusa. Przypomniał o zasadzie „DDM – Dezynfekcja, Dystans, Maseczki” oraz wprowadzeniu tam, gdzie jest to możliwe, przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. Zachęcił również do kontynuowania działań promocyjnych szczepień oraz zachęcania do nich obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie